Hledat v komentářích

Investiční doporučení

Výsledky společností - ČR

Výsledky společností - Svět

IPO, M&A

Týdenní přehledy

 

Detail - rozhovor
Jsme infrastruktura podnikání i zrcadlo ekonomiky, říká zakladatel Accolade a čerstvý podnikatel roku Milan Kratina

Jsme infrastruktura podnikání i zrcadlo ekonomiky, říká zakladatel Accolade a čerstvý podnikatel roku Milan Kratina

11.03.2025 20:03
Autor: Redakce

Accolade  je jeden z největších investorů do průmyslových nemovitostí a zázemí poskytuje klíčovým jménům průmyslu, logistiky nebo e-commerce, jako jsou Amazon, DHL nebo Ikea. Accolade, jejíž příběh se začal psát v roce 2011, dnes provozuje již více než šedesátku parků o hodnotě přesahující tři miliardy eur, tedy 75 miliard korun, a je rozkročena na desítce trzích. Co jsou dobré atributy podnikatele roku? Jak se myšlenka Accolade zrodila? Jakými klíčovými projekty roste v Česku i zahraničí? Co je na jednotlivých trzích více a méně dobře z pohledu podmínek podnikání? Jak si s průmyslovými parky rozumí česká mentalita? Jak vypadají špičkové technologie v rovině automatizace, robotizace i ESG? Jak se financuje byznys Accolade od vztahů s bankami po probíhající emisi zelených dluhopisů? O průmyslových parcích jako cíli pro institucionální klienty i o tom, jakým je zakladatel Accolade investorem. V Patria Podcastu si povídáme se CEO a zakladatelem firmy a čerstvě oceněným EY podnikatelem roku Milanem Kratinou a finančním ředitelem Accolade Tomášem Procházkou.

?



 Co vše si v podcastu můžete poslechnout:

1:25 Důležitá výbava podnikatele roku
2:35 Jak se začal psát příběh Accolade
7:30 Růst a klíčové projekty na českém i zahraničních trzích
14:45 Podmínky pro podnikání, aneb co je v Česku a jinde dobře a špatně
16:45 Průmyslové parky versus krajina a česká mentalita
19:15 Automatizace, robotizace, technologie, ESG
23:50 Accolade v číslech pohledem na trh i hospodaření
30:00 Jak probíhá a v čase se proměňuje financování
32:30 Zelené dluhopisy
34:30 Nejlepší cíl pro institucionální klienty
36:30 Jakým je Milan Kratina investorem?



Unikátnost i nadnárodnost

„Důležitá je unikátní znalost byznysu a velikost i nadnárodnost,“ říká k úspěchu v soutěži EY o podnikatele roku Milan Kratina. „Je to pro mě velká pocta, závazek pro budoucnost, poděkování týmu i obchodním partnerům, financujícím bankám, nájemcům. Je to ocenění pro nás všechny a také potvrzení, že naše strategie a tvrdá práce celého týmu mají smysl,“ říká Milan Kratina v Patria Podcastu.

Jak se zrodila myšlenka Accolade a v co se proměnila dnes?

Psal se rok 2011, bylo po finanční krizi, spousta společností v defaultu. Tehdejší trh se soustředil na doobsazenost, nebyla síla pro nové projekty. Toho jsme využili my, říká v podcastu Kratina a jako klíčovou uvádí správnou sázku na zázemí pro výrobu nového SUV Škodovky v Kvasinách. V jeho souvislosti připravil kombinací budoucích smluv a povolení adekvátní pozemky a analogicky později vytvářel další parky. „Specifikem bylo, že v byznysu tehdy nebyly žádné středoevropské peníze – skvělá příležitost pustit do toho lokální kapitál,“ popisuje Milan Kratina, jak příběh Accolade vznikl.

Průběžně vedl diskuse s partnery, z nichž nejhlubší byly ty se Zdeňkem Šoustalem. „V roce 2013 jsme se oba dohodli na holdingu Accolade a zrealizovali první projekty a velké investice na pozemcích, které již Accolade připravil,“ shrnuje Kratina.

Z českého hráče nadnárodní skupinou

Byznys průmyslových parků se někdy zjednodušuje na haly nebo logistiku. „45 % našich nájemců jsou výrobci, firmy z lehkého průmyslu. Přicházejí velké projekty, mezi kterými dominuje automotive a jeho restrukturalizace a zefektivnění. Doplňuje to řada dalších společností. My jsme infrastruktura podnikání, jsme zrcadlo podnikání. Proto v našich halách najdete fakticky úplně všechno – e-commerce, retail, logistiku,“ usazuje pohled Kratina. Mezi klíčovými klienty zmiňuje Wacker Chemie nebo Witte jako velkého dodavatele BMW či Daimleru. „Stále nejvýznamnějším projektem, který trochu zkresluje data celého trhu, je významná investice oděvního řetězce,“ dodává Kratina s tím, že celkově je patrný tlak na efektivitu. Mezi dalšími jmény mezi klientelou a nájemci jsou Toyota, v logistice InPost, DPD, pak klasická logistika třetích stran jako DHL či Raben. Mezi aktuálními projekty v Polsku Kratina zmiňuje 60tisícovou halu pro Action.

Jak vidí další strategii růstu? „Na každém trhu chceme dlouhodobě provozovat minimálně 250 tisíc metrů čtverečních hal, optimálně je to 500 tisíc metrů, aby trh byl dlouhodobě zajímavý a likvidní,“ říká Kratina s tím, že rozvoj stávajících trhů je krok jedna, krok dva je přidávání trhů nových. „Typicky motivováno poptávkou nájemců a obchodních partnerů, dále kombinací stabilních konzervativních typicky západních trhů s nižšími výnosy a trhů s vyššími výnosy jako jsou Polsko, Slovensko, může to být Maďarsko či Chorvatsko,“ shrnuje CEO Accolade.

Jak se liší podmínky pro podnikání v různých zemích?

Téma podcastu se stáčí na podmínky pro podnikání na jednotlivých trzích, kde Accolade působí. „Česko má konkurenceschopné a zajímavé pracovní právo a silnou průmyslovou tradici a dovednost lidí v některých regionech, typicky například Plzni. Naopak v oblasti technického vzdělávání ztrácíme. V Polsku vychází 80 tisíc technicky vzdělaných absolventů ročně, v Česku 2 tisíce. Vinou toho prohráváme spoustu potenciálních zajímavých klientů, kteří když si země srovnávají, v technickém vzdělání už začínáme ztrácet, i když tu tradici máme,“ říká například Kratina a připojuje evergreen: „Problémem zůstává zdlouhavé stavební řízení, tam přetrvává zoufalství.“

Krajina, technologie, ESG

Nestavte nikde, nic a nikdy alias NIMBY (not in my backyard). V Česku je NIMBY opravdu silné a Milan Kratina v podcastu diskutuje reálné důvody, proč jsou parky a haly právě tam, kde jsou, i proč vypadají právě tak, jak vypadají. „To, že průmyslové zóny vznikly na dálničních sjezdech je částečně neochotou měst začleňovat průmyslové podniky v intravilánech, s čímž se v zahraničí pracuje lépe, zatímco u nás došlo k vytlačení výrob i zásobování na periferii. „Zásilkovna je skvělá, lovebrand. Rohlík lovebrand. Chceme povolit depo pro Zásilkovnu nebo pro Rohlík? To by nemuselo být tady, to může být jinde. To je něco, s čím musíme pracovat,“ zmiňuje například v podcastu Kratina.

Co požadavek na to, aby haly nevypadaly tak veliké? „Tedy by měly být tmavé, černé. Což se ovšem neshoduje s tématem oteplování a diskuse o CO2 stopě. Vypadá to lépe, environmentálně je to však horší,“ zmiňuje Kratina a diskuse v podcastu se stáčí na udržitelnost, například technologie úspor vody a energií, vysoký podíl brownfieldů nebo vůbec nejzelenější park v celosvětovém měřítku, který má také Accolade v portfoliu.

Revoluce se odehrává podle Kratiny i v halách právě v rovině technologií, automatizace, robotizace. „Když se podíváme na nejmenovaný oděvní řetězec, hodnota haly samotné se pohybuje mezi pěti až šesti miliardami korun. Násobně více investují do projektu sami, je to tedy investice srovnatelná například a automobilkou v Kolíně,“ srovnává Kratina. „Chcete-li vidět robota, navštivte naše haly,“ pokračuje a dává příklad aktuální výstavby haly o 200 tisících metrech čtverečních v Chebu. „Například automatické přepravníky tam dosahují 45 kilometrů, je to jeden z největších projektů automatizace a robotizace v Evropě či spíše největší vůbec,“ říká Kratina.

Accolade v číslech hospodaření

Milan Kratina se vrací k zásadně odlišnému vývoji trhu v letech 2021-22 a naopak 2023-24. Zcela jiné jsou finanční a stavební náklady, výnosnost. „Dnes děláme všechny projekty velmi povedené. S rostoucími nájmy a klesajícími stavebními náklady se dnes projekty daří realizovat s velmi dobrou marží. Trh se stabilizuje a zaměřujeme se na dlouhodobě udržitelné investice,“ říká pak Kratina v podcastu k aktuálnímu období.

Jak si tedy dnes vede Accolade z pohledu hospodaření? Na to v podcastu odpovídá finanční ředitel Tomáš Procházka. „Když se podíváme na pololetní konsolidaci ke konci června 2024, velikost balance sheetu Accolade Holding je na úrovni 38 miliard korun ekvivalentu (nemovitosti jsou většinou v eurech), profitově jsme měli zisk za první pololetí kolem 600 milionů korun. Z hlediska struktury jsou naše hlavní trhy Česko a Polsko, kde je největší objem dokončených projektů, které držíme a provozujeme. Zároveň je tam nejvyšší aktivita z pohledu probíhajících projektů. Dlouhodobě se díváme na expanzi na další trhy, hodně významné je Španělsko,“ uvádí v podcastu Procházka a zmiňuje také Chorvatsko jako další příklad rozkročení a diverzifikace z pohledu geografického, rizik i skladby zákazníků. „Logistika, lehká výroba, e-commerce lomeno retail,“ dodává Procházka.

„V čase zlepšujeme podíl projektů, kde není developerské riziko, máme stabilně významný podíl dokončených projektů, které jsou velmi dobře pronajaté a generují příjem z nájmů,“ říká také v podcastu Procházka. Zdůrazňuje, že Accolade staví typicky v okamžiku, kdy má zasmluvněného konkrétního nájemce, což jej odlišuje od jiných subjektů na trhu. „Průměrná doba výstavby průmyslových nemovitostí je významně kratší proti kancelářím, rezidenčních projektům nebo shopping centrům, i riziko něčeho mimořádného není tak významné,“ uvádí Procházka a jako další součást balance sheetu připomíná provozování brněnského letiště.

Financování byznysu Accolade: Banky i zelené dluhopisy

Do rukou institucionálních investorů právě probíhá úpis emise zelených dluhopisů, pro kterou Accolade udělila mandát vedoucím bankám na českém trhu, včetně ČSOB. Podcast se však nejprve věnuje obecně tomu, jak probíhá financování takového byznysu, jaký provozuje Accolade.

„Na úrovni jednotlivých projektů spolupracujeme s bankami, mimo jiné s ČSOB, a myslím si dlouhodobě a velice úspěšně. Tak,jak skupina rostla, jsme na těchto bilaterálních úvěrech stavěli a rozvíjeli vícezdrojové financování tak, abychom byli dlouhodobě úspěšní a financování bylo bezpečné pro akcionáře i investory. Přirozeně se posouváme k portfoliovým financováním a v určitou chvíli k dluhopisům. První veřejnou emisi zelených dluhopisů jsme uskutečnili zhruba před jedním rokem a už tehdy jsme počítali s tím, že v tomto směru chceme být aktivní průběžně. Vnímáme, že to je hodně významné pro dlouhodobé budování vztahů s investory i to, abychom byli na (finančním) trhu viditelní,“ shrnuje finanční ředitel Tomáš Procházka i s tématem směřování k budoucímu získání externího ratingu.

V těchto dnech Accolade realizuje velkoobchodní emisi zelených dluhopisů. „Prostředky využijeme na realizaci konkrétních projektů, výstavbu nových nemovitostí, které plní kritéria našeho green finance frameworku. Současně nám to umožňuje řídit strukturu financování skupiny z pohledu časového profilu a splatností v čase,“ shrnuje Procházka.

Nejlepší cíl pro institucionální klienty

Tématem podcastu je i současné rozpoložení trhu při nárůstu geopolitických rizik. „Nejistota se ukazuje u menších poptávek,“ říká Kratina. Jedním dechem však dodává, že trh komerčních nemovitostí stále je klíčový a nejlepší cíl pro institucionální investory. „Když se podíváte, do čeho investuje například Blackstone, pojišťovny a další, jsou to průmyslové nemovitosti. Budoucnost jde s námi,“ říká Kratina a sází na to, že poptávka bude přibývat s potřebou Evropy být nezávislejší. „Všechny evropské přístavy rostou, plánují expanzi. V roce 2024 se významně přestalo stavět spekulativně, což přesně my kvitujeme, my stavíme pro konkrétní klienty. Polsko se významně rozjelo už ve Q4 loňského roku, tlak na efektivitu v Německu dává velkou šanci trhům v Česku či Polsku. Cílem nadále bude vybírat kvalitní místa pro kvalitní projekty,“ zamýšlí se Kratina v podcastu.

 
 
 
 
 
 
 
 

    Offline rozhovory
    Jsme infrastruktura podnikání i zrcadlo ekonomiky, říká zakladatel Accolade a čerstvý podnikatel roku Milan Kratina
    11.03.2025 20:03
    Accolade je jeden z největších investorů do průmyslových nemovitostí ...
    Jiří Šperl pro Patria.cz: Výsledky KB dovolují atraktivní dividendu. Transformaci retailového bankovnictví teď zúročíme podílem na trhu
    Tisíce investorů bereme jako závazek, říká po rekordním kvartále i půlroce šéf Colt CZ Group Jan Drahota a pracuje na vizi 2030
    15.10.2024 8:02
    Skupina Colt CZ Group předstoupila v září před investory po rekordním ...

    Online rozhovory

    Váš názor
    •  
      17.03.2025 8:36

      K čemu je nám tahle informace, když se to nedá koupit?
      Orangutan
      •  
        26.04.2025 23:19

        Co by nastalo, kdybych vládnul: Projekt: Český Singapur Vize: Malá, ale neuvěřitelně bohatá, efektivní, vysoká a technologická země. Důraz na vzdělání, infrastrukturu, chytré městské plánování a zelenou energii. Nízká kriminalita, vysoká životní úroveň, globální respekt. Rychlá a efektivní státní správa — minimální byrokracie, maximum služeb online. Jak by to vypadalo v realitě: Oblast Popis Města Vysoké mrakodrapy, vertikální parky, zelené střechy, moderní doprava, omezený počet aut. Doprava Extrémně rychlé vlaky, autonomní MHD, infrastruktura pro pěší a cyklisty. Bydlení Masivní výstavba dostupných věžáků s důrazem na komunitní život. Ekonomika Zaměřeno na technologie, finance, výzkum, energetiku a export know-how. Vzdělání Investice do školství, univerzit, výzkumu a vývoje. Energetika Solární parky, jaderné mikroreaktory, obnovitelné zdroje. Správa státu Digitalizace všeho – stát jako služba občanům, ne jako překážka.
        Zdravý rozum
        •  
          26.04.2025 23:29

          Manifest vlády Název éry: ? "Obnova a život v plnosti" Hlavní principy: Investice do budoucnosti: Stavíme zelenou a chytrou infrastrukturu. Bydlení pro život: Každý mladý člověk má právo na vlastní prostor k životu a růstu rodiny. Práce je klíčem: Peníze nejsou darem, jsou výsledkem společného budování budoucnosti. Žádné strachy z dluhů: Život je krátký a cíl je žít důstojně a svobodně teď. Zelená planeta: Čistý vzduch, tiché ulice, moderní technologie v souladu s přírodou.
          Zdravý rozum
          •  
            26.04.2025 23:31

            Náčrt mé země 1. Města Hustá, ale zelená – vysoké věže s komunitními zahradami na střechách. V centru omezený provoz aut › doprava řešená tramvajemi, metrem, elektrokoly a pěšími zónami. Veřejné parky na každých 500 metrů. 2. Doprava Elektrické rychlodráhy mezi městy. Ve městech automatizované MHD zdarma pro všechny občany. Nákladní doprava = elektrická železnice. 3. Bydlení Mega domy: věže 80–120 pater, ale rozdělené na malé sousedské "vesnice" každých 5–10 pater (aby lidé měli komunitní vztahy). Cenově dostupné byty, kdy nájemník postupně splácí byt přes práci na státních projektech. 4. Ekonomika Všichni, kdo chtějí, dostanou možnost pracovat na státních projektech: stavba, správa, inovace, zelená energie. Zisky z projektů (např. export technologií, energie) pomáhají splácet vnější závazky – ale není to hlavní cíl. 5. Společnost Vzdělání zdarma až po univerzitu. Zdravotnictví zaměřené na prevenci a zdravý životní styl. Podpora rodin a komunit místo centralizace moci.
            Zdravý rozum
            • asi v 17 letech
              27.04.2025 8:14

              jsem se bavil podobnými vizemi a nápady. Mezi řádky prozrazovaly, že pocházejí vlastně odněkud z 19. století, Jules Verne - Nový hrabě Monte Christo, případně Ocelové město. Dnes, po strávení několikanásobku času na této planetě vím, že LDÉ CHTĚJÍ RUZNÉ VĚCII, ráj každého z nás je úplně jiný. Po zkušenostech z komunismu, kdy vím, jak dopadl vámi popisovaný model v praxi, tak ani náhodou, ve vaší zemi bych žít nechtěl. ***"vysoké věže s komunitními zahradami na střechách" jsou něco jako koncentrák, nechci žít s žádnými cizími lidmi, nezajímají mně. ***Nechci jezdit vlakem, metrem a tramvají, chci sednout do auta a jet, kam se mi zamane.*** "Veřejné parky na každých 500 metrů" uprostřed husté zástavby jsou ráj pro sexuální násilníky, rozhodně ne pro normální lidi. Co tam jako budou dělat? Přesně tohle se už vyzkoušelo, navštivte Shervood před hlavním nádražím a užijte si to. ***Bydlení v mega - domě je totální noční můra, víme, jak dopadly pokusy s domy daleko menšími. Zřejmě nevíte o ekonomice bydlení vůbec nic. "zdarma pro všechny občany" je lež, které snad po zkušenosti se socialismem nemůže věřit nikdo - znamená to "samozřejmě placeno z rozpočtu, tedy občany, akorát zcela neprůhledně". "Cenově dostupné byty" jsou další totální blábol, ježto to znamená na ně připlácet z rozpočtu. ***V Česku speciálně naprostá většina lidí takto žít nechce, neb 80% je ve vlastním, a jediný výsledek těchto projektů je, že ty lidi, co se starají o sebe nutíte, aby připláceli na ty ostatní. ***Zelená energie - všiml jste si, že píšete na investiční web? Koukněte se, jak fungují zelené firmy v praxi a přemýšlejte znova, kde je problém. ***"Vzdělání zdarma až po univerzitu. " To už dávno máme, výsledky jsou dost prostřední. A opět to znamená "placeno z rozpočtu." *** Podpora rodin a komunit místo centralizace moci - poslední perla, podpora odkud a od koho? A když budete decentralizovat, rozpadne se vám váš socialistický model jak domeček z karet, jakž se reálně stalo přesně stejnému konceptu 1989. Neb ho nikdo nechtěl.
              Orangutan
            •  
              26.04.2025 23:40

              Oficiální dekret tvé vlády Dekret č. 1 V jménu života, budoucnosti a cti Já, na základě mandátu lidu a zdravého rozumu, tímto vyhlašuji nový věk lidské prosperity, který bude stát na těchto pilířích: 1. Žijeme pro budoucnost, nikoliv pro strach. Dluh je nástroj, ne pouto. Investujeme do budoucnosti, ne do prázdných slibů. 2. Práce a tvořivost budou zdrojem obživy, nikoliv náhodné rozdávání. Každý dostane možnost podílet se na budování své země a své budoucnosti. 3. Každý občan má právo na důstojné bydlení, vzdělání a zdravý život. 4. Naše města budou zelená, vzdušná a postavená pro lidi, ne pro auta. 5. Víme, že vše jednou skončí – a právě proto žijeme naplno a tvoříme hodnoty, které přetrvají.
              Zdravý rozum
              •  
                27.04.2025 0:31

                Oficiální dekret mé vlády Dekret č. 1 V jménu života, budoucnosti a cti Já, na základě mandátu lidu a zdravého rozumu, tímto vyhlašuji nový věk lidské prosperity, který bude stát na těchto pilířích: 1. Žijeme pro budoucnost, nikoliv pro strach. Dluh je nástroj, ne pouto. Investujeme do budoucnosti, ne do prázdných slibů. 2. Práce a tvořivost budou zdrojem obživy, nikoliv náhodné rozdávání. Každý dostane možnost podílet se na budování své země a své budoucnosti. 3. Každý občan má právo na důstojné bydlení, vzdělání a zdravý život. 4. Naše města budou zelená, vzdušná a postavená pro lidi, ne pro auta. 5. Víme, že vše jednou skončí – a právě proto žijeme naplno a tvoříme hodnoty, které přetrvají.
                Zdravý rozum

    Nejčtenější zprávy týdne

    Sledujte nás na sociálních sítích

    Facebook X LinkedIn Instagram Youtube

    Právě diskutujete

    Nejčtenější zprávy dne

    Nejdiskutovanější zprávy týdne

    Analýza dne

    Výhled na výsledky Philip Morris ČR: Patria očekává za loňský rok mírný růst tržeb a EBIT marže
    28.04.2025 12:06
    Philip Morris ČR zveřejní své výsledky za rok 2024 v úterý 2...více