Známý investor Mark Mobius v rozhovoru pro Bloomberg sdělil, že dubajský pokus o změnu splátkového kalendáře může vyvolat korekci na rozvíjejících se trzích, která by mohla být znásobena devalvací vietnamské měny a „lavinou“ IPO v těchto zemích. Podle jeho slov „to bude velmi vážné, protože pokud Dubaj nebude schopna splácet své dluhy, mohla by se tato neschopnost přenést i na další oblasti. Vietnamská centrální banka tento týden nechala svou měnu oslabit o 5 % a zvedla sazby s cílem bojovat proti inflaci a snížit obchodní deficit. Na černém trhu měna poklesla o 10 %, což podle komentáře agentury Bloomberg naznačuje, že měna ještě může oslabit o 14 %.
Dubaj je nejlidnatějším a druhým největším emirátem Spojených arabských emirátů, hned po emirátu Abú Dhabí. Ve středu tento emirát, který se postupně stal jedním z globálních turistických center, informoval, že požádá věřitele státem vlastněných Dubai World a Nakheel o souhlas s pozastavením splátek miliardových dluhů, což by měl být první krok k jejich restrukturalizaci. Problémy Dubaje se zadlužením jsou důsledkem realitní bubliny. Ta praskla poté, kdy finanční krize změnila plány na to, aby se tato oblast stala regionálním centrem turismu, finančních služeb a dalších aktivit. Podle CNBC analytici očekávají, že se tomuto emirátu dostane pomoci od Abú Dhabí, bude však muset upustit od svého ekonomického modelu zaměřeného na obrovské investice do realit a na příliv zahraničního kapitálu a pracovní síly.
Carlos Ponce ze společnosti IXE tvrdí, že pokud se události v Dubaji dotknou bank, znovu bude zpochybňována jejich schopnost začít opět poskytovat půjčky, což je klíčový faktor všech strategií zaměřených na nastartování ekonomického oživení. Bankovní zdroje sdělily Thomson Reuters LPC, že jejich angažovanost v problematických společnostech v Dubaji ve formě syndikovaných a bilaterálních úvěrů může dosahovat až 12 miliard dolarů. Nicméně například Arjuna Mahendran, hlavní investiční stratég pro Asii v Private Bank, pro CNBC sdělil, že události v Dubaji jsou jen malým výkyvem; po fázi velkého optimismu se nyní dostáváme do fáze normalizace a občasné problémy dlužníků budou běžné. Možná korekce na trzích je tak podle něho nákupní příležitostí.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)