Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Proč Euro 2024 německé ekonomice nepomůže?

Rozbřesk: Proč Euro 2024 německé ekonomice nepomůže?

17.06.2024 9:06, aktualizováno: 17.6. 12:07
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Německá ekonomika dostává v posledních měsících často nálepku “nemocného muže” Evropy. I když toto přirovnání není vždy férové a nebere v potaz vyšší cykličnost německého hospodářství a zejména o poznání utaženější rozpočtovou politiku. Podle odhadů MMF v roce 2023 hospodařilo Německo s deficitem 2,3 % HDP, zatímco eurozóna s deficitem okolo 3,5 % HDP a Spojené státy s deficitem přes 8 % HDP. I tak má Německo, při pohledu na pomalé tempo růstu produktivity v klíčových exportních odvětvích a slabé útraty spotřebitelů, problém. Zvládne na tom něco změnit startující mistrovství Evropy ve fotbale? Pravděpodobně ne.

Minulé zkušenosti naznačují, že investiční boom spojený s pořádáním velkých sportovních akcí musí být dostatečně velký, dobře načasovaný a správně zaměřený. V případě Německa bohužel neplatí ani jedna z podmínek. Němci investovali v přípravě na mistrovství Evropy relativně málo (podle Deutsche Bank 250 mil. EUR - cca 0,01 % HDP), a to do obnovy stávajících stadionů. Pro porovnání Polsko před pořádáním mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 zvládlo proinvestovat jen do veřejné infrastruktury kolem 10 miliard euro (dopady na turistický ruch jsou zpravidla u čistě evropských akcí relativně marginální).

Navíc Polsko se připravovalo na ME ve velmi “vhodnou” chvíli (správné načasování), kdy se zbytek Evropy potýkal s finanční krizí a silné domácí investice pomohly Polákům vykompenzovat slabou zahraniční poptávku danou úspornými rozpočtovými opatřeními napříč celou Evropou. Dnešní “inflační prostředí” je při srovnání s tehdejší “deflační krizí” značně rozdílné.

rozbresk

A za třetí, pořadatelství sportovních akcí má výraznější pozitivní přesahy do zbytku ekonomiky, pokud jsou investice podobně jako v Polsku orientovány na základní infrastrukturu (dálnice, železnice). To je zpravidla možné v méně rozvinutých a “levných” ekonomikách, které jsou uprostřed procesu konvergence (“dohánění” úrovně produktivity) a právě výraznější “základní investice” pak dokáží tempo “dohánění” urychlit.

Německo je ve zcela jiné pozici. Je to stabilní, bohatá a relativně drahá ekonomika. Základní investice by k růstu produktivity nepomohly, a to i kdyby se Německo rozhodlo na Euro 2024 připravit ve “velkém stylu”. Cesta k německému růstu musí vést jinudy - skrze inovace v klíčových odvětvích s vysokou přidanou hodnotou (high tech, mid tech). To se v posledních letech nedaří a Německo navíc kvůli dražším energiím a globálním obchodním střetům vyklízí pole v některých tradičních odvětvích (automotive). A na tom ani pořadatelství mistrovství Evropy nic nezmůže. Snad jen v případě “domácího vítězství” může nalít do krve trochu potřebného optimismu.


*** TRHY ***

Koruna

Koruna se v uplynulém týdnu dostala pod lehký tlak kvůli ztrátám eura (po evropských volbách), poklesu inflace a také v reakci na relativně holubičí vystoupení guvernéra (naznačil možnost dalšího poklesu sazeb o 50bps).
Dnes očekáváme další lehké zrychlení cen průmyslových výrobců (1,5 % y/y) dané odezníváním meziroční deflace v energeticky náročných výrobách. Z pohledu dalšího vývoje spotřebitelské inflace ale možná nakonec budou důležitější výsledky cen zemědělských výrobců a potravinářského průmyslu, které mohou naznačit další směr vývoje cen volatilních potravin.
Nehledě na domácí statistiky bude však pro korunu vzhledem k posledním pohybům na eurodolaru složité hledat pevnější půdu pod nohama.

Eurodolar
Riziková prémie u francouzských vládních dluhopisů se vyšplhala na nejvyšší hodnoty od roku 2017, což se nutně muselo negativně podepsat na kurzu eurodolaru. Předčasné parlamentní volby ve Francii budou zřejmě nějaký čas euro trápit, přičemž bude zapotřebí sledovat, zda se nešíří nákaza i na další trhy dluhopisů v eurozóně (zejména na italské vládní dluhopisy). Chování trhů dluhopisů v eurozóně a jejich dopad na euro může být na začátku týdne viditelnější v situaci, kdy absentují důležitá makro-data.

Akcie
V pátek se částečně dařilo pouze vybraným zástupcům komunikačních služeb (Netflix) a technologií. Ostře sledované akcie Nvidia dokázaly opět posílit na nový rekord, dařilo se rovněž akciím Broadcomm – oba tituly spojují to nejlepší z aktuální horečky AI a investoři mají o jejich akcie nadále silný zájem. Po povzbudivých výsledcích posílily akcie firmy Adobe o +14,5 %. Nedařilo se naopak akciím Apple a Amazon. Z velké 6 pak malý nárůst uhájily akcie Alphabet a Microsoft. Akcie Tesly na svůj předchozí růst nenavázaly a v pátek nabraly jižní směr. Na 52týdenních minimech se obchodovaly akcie producenta lithia Albemarle. Wall Street závěr: Dow Jones -0,15 %; S&P 500 -0,04 %; Nasdaq Composite +0,12 %.

 

Čtěte více:

Rozbřesk: Nová prognóza Fedu v nečekaně jestřábím hávu
13.06.2024 9:06
Americká centrální banka Fed po čase ukázala, že stále ještě v tomto c...
Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
14.06.2024 9:08
Guvernér Aleš Michl ve včerejším londýnském vystoupení naznačil, že na...

Váš názor
  • Regulatorní chyby
    17.06.2024 9:45

    Německo je nemocný muž a česká ekonomika trpí úplně stejnými problémy. 1) Přílišná regulace na trhu energií zničila německý jaderný sektor. To u nás zatím ne. Stát se lae začíná míchat do energetiky příliš. 2) Přílišný důraz na ekologii zdražil energie nepřiměřeně. To je chyba, která má vliv vzheldem k velikosti Německa a malosti Česka vliv i na nás. 3) Přílišná regulace a příliš štědrá sociální síť zničila trh práce a to především v Česku, kde se potýkáme s nedostatečnou imigrací a nefunkčním soukromým sektorem, s nezdravými oligopoly a s katastrofální strukturou vlastnictví půdy.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu