Index S&P 500 v tuto chvíli vypadá drahý, ale podle by to investory nemělo vyděsit. Dnešní index S&P 500 je kvalitnější a má nižší volatilitu zisků než v předchozích desetiletích, upozornila stratéžka Subramanian. Index S&P 500 letos přidal 6,2 % a pokračuje ve své býčí šňůře od roku 2023, kdy vyletěl o 24,2 % díky poprasku okolo umělé inteligence a obrovských zisků velkých technologických akcií.
„Jediný medvědí důvod, o kterém často slýchám a který se chci pokusit rozebrat, je jen myšlenka, že trh je příliš drahý… dnešní trh je ale úplně jiné zvíře“, když ho srovnáme s předchozími desetiletími, řekla akciová stratéžka Savita Subramanian. "Nikdo nemluví o tom, že stále revidujeme HDP a že zisky jsou stále překvapivé."
Z dlouhodobého hlediska jsou statistické modely oceňování sice důležité a podle Subramanian skutečně predikují v průběhu příští dekády nižší výnosy, ale krátkodobé faktory, jako je sentiment a překvapení na ziscích, naznačují, že trh bude pravděpodobně nadále stoupat a na konci roku dosáhne hodnoty 5 500 bodů.
"Z pohledu valuace je těžké být býčí. S&P 500 je podle 19 z 20 metrik statisticky drahý a obchoduje se na 95. percentilu poměru ceny k zisku na základě dat od roku 1900," napsala Subramanian v komentáři, ale dodala, že není vhodné srovnávat dnešní index S&P 500 s jeho historickou verzí. Dodala, že v roce 1980 se tento index posunul od silné koncentrace výrobních, finančních a realitních společností k technologiím a zdravotní péči orientované na inovace.
Přestože je sentiment obecně býčí, Subramanian poukázala i na to, že penzijní fondy mají nejnižší alokaci do veřejného kapitálu za posledních 20 let, což znamená, že USA nejsou nutně na takovém „býčím trhu, kde by všichni byli v euforii z akcií“. Místo toho poznamenala, že investoři investují jen do několika velmi oblíbených akcií.
"Stále jsme v této zdi negativity, této zdi obav," řekla Subramanian pro CNBC. "Lidé se uchylují do určitých témat, jako je umělá inteligence, což je samozřejmě skvělý příběh, ale myslím si, že je tu větší prostor s ohledem na společnosti citlivé na HDP, které by se mohly vrátit k životu."
Zdroj: CNBC