Čínská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostla o 5,2 procenta, což je sice v souladu s cílem Pekingu, ale o desetinu procentního bodu zaostala za očekáváním analytiků. V předchozím tříměsíčním období hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 4,9 procenta. Mezičtvrtletně růst HDP v posledním trimestru zvolnil na jedno procento z revidovaného tempa 1,5 procenta ve třetím čtvrtletí. Podle tiskových agentur to ukazují dnes zveřejněné oficiální čínské údaje.
Za celý rok 2023 činil růst 5,2 procenta. Peking si pro loňský rok stanovil růstový cíl na úrovni pěti procent. Podle agentury Reuters pomohl statistikám čínské ekonomiky fakt, že se růst srovnával s obdobím roku 2022, který výrazně negativně ovlivnily rozsáhlé uzávěry spojené s pandemií covidu-19. Celoroční růst HDP se shoduje s odhady.
"Oživení po pandemii, které bylo zklamáním, je u konce," uvádí ve svém posledním průzkumu společnost China Beige Book (CBB). "Jakékoli skutečné zrychlení (ekonomiky v letošním roce) bude vyžadovat buď velké globální pozitivní překvapení, nebo aktivnější vládní politiku," dodala.
Ekonomický růst Číny v roce 2023 byl "tvrdě vybojován", řekl na tiskové konferenci šéf čínského statistického úřadu Kchang I. Hospodářství se podle něj bude letos potýkat se složitým vnějším prostředím a nedostatečnou poptávkou.
Výraznějšímu nastartování druhé největší ekonomiky světa po pandemii však podle Reuters zabránily domácí faktory jako krize na trhu s nemovitostmi, nízká důvěra spotřebitelů a firem či rostoucí dluhy místních samospráv, stejně jako celkově nevýrazný globální růst.
"Kvůli poklesu investic do sektoru nemovitostí je ekonomika více závislá na výrobním sektoru a odvětví služeb," uvedl analytik Č'-wej Čang ze společnosti Pinpoint Asset Management. "Tento přechod si vyžádá určitý čas. Klíčovou otázkou na trhu je, kdy v sektoru nemovitostí skončí přechodná fáze," dodal.