Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle prvního odhadu zrychlila tempo mezičtvrtletního růstu na 0,4 procenta z 0,3 procenta v prvním kvartálu. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) reálně zvýšil o 1,5 procenta, což byl nejlepší výsledek za poslední více než rok. Odhad vývoje ekonomiky dnes ČTK poskytl slovenský statistický úřad. Česká ekonomika si v porovnání se Slovenskem vedla hůře.
Hospodářství Slovenska ve sledovaném období podpořily hlavně podnikové investice do staveb a také výrazný přebytek zahraničního obchodu, ke kterému přispěl vývoz automobilů. Právě automobilová výroba je klíčovým průmyslovým odvětvím Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem vozidel na světě.
"Navzdory hospodářským problémům s vysokou inflací, nevyzpytatelnými cenami energií a vyššími úrokovými sazbami zemi pod Tatrami recese na rozdíl od jiných ekonomik stále nezasáhla," uvedl v komentáři analytik Všeobecné úvěrové banky Michal Lehuta.
Růst slovenské ekonomiky ale zůstává podle Lehuty nízký a negativně ho ovlivňuje zejména pokles domácí spotřeby v souvislosti s dopadem vysoké inflace na domácnosti. Ve druhém letošním pololetí analytik očekává rychlejší růst slovenské ekonomiky, a to s ohledem na dočerpání peněz z evropských fondů z předchozího sedmiletého rozpočtového období.
Ještě v prvním letošním kvartálu slovenské hospodářství meziročně vykázalo růst o jedno procento, což byl nejhorší výsledek od roku 2020. Tehdy HDP klesl v souvislosti s dopady epidemie nemoci covid-19.
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 0,6 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl HDP vyšší o 0,1 procenta.
Celkový počet zaměstnaných na Slovensku, které má 5,4 milionu obyvatel, ve druhém letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o 0,1 procenta zhruba na 2,43 milionu osob po růstu o půl procenta v předchozím čtvrtletí. V mezičtvrtletním srovnání se zaměstnanost nezměnila.