Evropské banky si v posledním roce užívají rekordních úrovní čistých úrokových výnosů. To vyvolává pokušení u některých vlád, zdanit tyto zisky právě na vrcholu cyklu. Analytici podle Bloombergu očekávají, že pouze 2 z 20 největších bank v Evropě budou pokračovat v meziročním růstu čistého úrokového výnosu (tj. úrokový zisk z poskytnutých úvěrů minus úroky placené na vklady) ve 3. čtvrtletí.
Pětice bank může dokonce zaznamenat negativní úrokový výnos ve 4. čtvrtletí, přičemž analytici očekávají, že největší propad o 19,5 % zaznamená rakouská Bank.
Zdroj: Bloomberg
Žádný z věřitelů přitom tuto metriku ve druhém čtvrtletí neprohospodařil, 75 % evropských bank předčilo odhady čistého úrokového výnosu a zbytek byl v souladu s tržním očekáváním. Nyní však evropské banky čelí rostoucímu politickému tlaku přenášet úroky na střadatele, hrozbě tzv. windfall daně a vyhlídky na konec zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami.
Italská neočekávaná daň z neočekávaných zisků, kterou minulý týden oznámil místopředseda vlády Matteo Salvini byla zatím poslední takovou akcí navrženou na kontinentu.
Ve Španělsku, kde tamní banky zaostávají za svými evropskými protějšky, především v přenášení úroků na klienty, se banky hádají se socialistickým vůdcem Pedrem Sanchezem kvůli jeho neočekávané dani pro banky a energetické společnosti. Podle Bloombergu by daň mohla snížit některým bankám zisk před zdaněním až o 10 %. Ve Spojeném království regulátor minulý měsíc urgoval banky, aby „urychlily“ jejich úsilí přenést úroky na střadatele a varoval je před „důraznými opatřeními“ pokud tak neučiní. Takové zásahy jen málo přispějí k přilákání investorů do tohoto odvětví.
Oznámení Říma je „dalším arbitrárním krokem vlády negativně ovlivnit banky v čase, kdy konečně doplňují kapitálovou základnu po letech uměle stlačených úrokových marží,“ uvedl Jerry del Missier, zakladatel investiční společnosti Copper Street Capital. „Dále to normalizuje daň, která škodí udržitelnosti domácích bank v Evropě kvůli krátkodobému politickému zisku.“
Zdroj: Bloomberg