Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dopad prudce rostoucích nákladů na energie se v Evropě vyšplhal už na 1 bilion dolarů, uvádí Bloomberg. Rok 2023 nebude lepší

Dopad prudce rostoucích nákladů na energie se v Evropě vyšplhal už na 1 bilion dolarů, uvádí Bloomberg. Rok 2023 nebude lepší

20.12.2022 14:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Dopad prudce rostoucích nákladů na energie na Evropu činí zhruba 1 bilion dolarů. Po letošní zimě bude muset tento region navíc doplnit zásoby plynu buďto omezenými, anebo žádnými dodávkami z Ruska, což zesílí konkurenci o tankery s palivem. I přes přibývající zařízení na dovoz zkapalněného zemního plynu se očekává, že tento trh zůstane napjatý až do roku 2026, kdy bude k dispozici další produkční kapacita od USA až po Katar.

Obrovská pomoc vlád... ale na jak dlouho?

Vlády pomohly firmám i spotřebitelům velkou část tohoto dopadu absorbovat skrze pomoc za více než 700 miliard dolarů, výjimečný stav by podle bruselského think-tanku Bruegel mohl trvat roky. A s rostoucími úrokovými sazbami a pravděpodobně i recesí bude podpora, která tlumí dopad u milionů domácností a podniků, čím dál nedostupnější.

01

Když sečtete všechno – pomoci, dotace – je to obrovské množství peněz,“ řekl Martin Devenish, ředitel poradenské společnosti S-RM. "Příští rok bude pro vlády mnohem těžší tuto krizi zvládnout."

Vládní fiskální kapacita je napjatá už nyní. Přibližně polovina členských států Evropské unie má dluh přesahující limit 60 % hrubého domácího produktu.

Zhruba 1 bilion dolarů, který vypočítala agentura Bloomberg z tržních údajů, je širokým součtem dražších energií pro spotřebitele a společnosti, z nichž některé, ale ne všechny, pomohly vykompenzovat vládní balíčky. Také Bruegel dospěl k podobnému odhadu, který tento měsíc zveřejnil Mezinárodní měnový fond ve své zprávě při pohledu na poptávku a růst cen.

Závod o zajištění plynu

Snaha rychle v létě naplnit zásoby, navzdory téměř rekordním cenám, prozatím tlak na dodávky zmírnila, ale letošní mrazivé počasí evropský energetický systém tvrdě testuje. Minulý týden německý regulátor sítě varoval, že se dostatečně nešetří plyn a že dva z pěti ukazatelů, včetně úrovně spotřeby, jsou na kritických hodnotách.

02

Vzhledem k nedostatku dodávek byly podniky a spotřebitelé požádáni, aby svou spotřebu snížili. V EU se tak letos podařilo omezit poptávku po plynu o 50 miliard metrů krychlových, ale podle Mezinárodní energetické agentury bude tento region v roce 2023 stejně čelit potenciálnímu nedostatku 27 miliard metrů krychlových za předpokladu, že ruské dodávky klesnou na nulu a čínský dovoz LNG se vrátí na úroveň roku 2021.

„Sehnat plyn je absolutní nutnost a pravděpodobně se dočkáme rozsáhlého evropského hromadění,“ řekl Bjarne Schieldrop, hlavní komoditní analytik švédské banky SEB, který na více než příštích 12 měsíců předvídá trh výhodnější pro prodávající. „Začal závod o naplnění evropských zásob zemního plynu do příští zimy.“

Hlavním cestou dodávek plynu z Ruska do západní Evropy byl plynovod Nord Stream, který byl v září poškozen při sabotáži. Další, malé množství ruských dodávek, proudí přes Ukrajinu, ale těžké ostřelování energetické infrastruktury ze strany Kremlu tuto trasu ohrožuje. Bez tohoto plynovodu bude doplňování zásob náročné.

Aby se zabránilo nedostatku, stanovila Evropská komise u zásob minimální cíle. Do 1. února by měly být zásobníky zaplněny alespoň ze 45 %, aby se zabránilo jejich vyčerpání do konce topné sezóny. Pokud bude zima mírná, je cílem ponechat úroveň zásob na 55 %. Dovoz LNG do Evropy je na rekordních úrovních a v Německu se otevírají nové plovoucí terminály pro příjem paliva.

03 

Vládou podporované nákupy pomohly Evropě přilákat dodávky určené pro Čínu, ale to zhoršuje chladnější počasí v Asii a potenciálně silné ekonomické oživení poté, co Peking uvolnil omezení proti šíření covidu. Čínský dovoz plynu bude pravděpodobně v roce 2023 o 7 % vyšší než letos, uvádí Institut ekonomiky energetiky firmy China National Offshore Oil. Tento státní podnik už začal zajišťovat dodávky LNG na příští rok a dostal se tak do přímé konkurence s Evropou. Letošní historický pokles poptávky v Číně odpovídal asi 5 % celosvětové nabídky.

Čína ale není jediný problém Evropy. Také další asijské země začínají nakupovat více plynu. Japonsko, které je letos největším světovým dovozcem LNG, dokonce zvažuje vytvoření strategické rezervy, a i tamní vláda se snaží nákupy dotovat.

Jak dosáhnout křehké rovnováhy

Evropské futures na plyn činily letos v průměru asi 135 EUR za megawatthodinu. Vrcholu dosáhly v červenci, a to 345 EUR. Pokud se ceny vrátí zpět na 210 EUR, mohly by náklady na dovoz dosáhnout 5 % HDP, tvrdí Jamie Rush, hlavní evropský ekonom Bloomberg Economics. To by mohlo předpovídanou mělkou recesi zanořit do hlubokého poklesu a vlády by tak pravděpodobně musely v reakci na to omezit své programy.

„Povaha pomoci se změní z naléhavého, všezahrnujícího přístupu k cílenějším opatřením,“ řekl Piet Christiansen, hlavní stratég Danske Bank. "Čísla budou menší - ale i přes tuto změnu tam stále budou."

Pro takové Německo, které se spoléhá na dostupnou energii u výroby produktů od aut až po chemikálie, znamenají vysoké náklady ztrátu konkurenceschopnosti oproti USA a Číně. A to vyvine další tlak na administrativu kancléře Olafa Scholze, aby dále podporovala ekonomiku. „Vzhledem k potenciálně obrovským politickým a sociálním dopadům skokového růstu cen energií a šoku pro páteřní německou ekonomiku je důležité, aby německá vláda zasáhla,“ řekla Isabella Weber, ekonomka z University of Massachusetts Amherst.

04

Úkolem je nalézt v blízké budoucnosti rovnováhu mezi udržováním továren v provozu a vytápěním domácností, aniž by se utlumily pobídky k investicím do obnovitelné energie, což se obecně považuje za nejudržitelnější cestu. „Největším úkolem z krize je uskutečnit energetickou transformaci,“ řekla Veronika Grimm, poradkyně německé vlády pro ekonomiku. "Musíme masivně rozšířit obnovitelné zdroje."

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

MakroMixér nejen o plynu v Česku s Martinem Pacovským. Jak ustojí firmy i domácnosti příští rok?
05.12.2022 12:37
Českou ekonomiku osedlala recese. Klíčovým tématem je propad reálných ...
Růst kapacity obnovitelných zdrojů se v příštích pěti letech celosvětově zdvojnásobí, uvedla Mezinárodní agentura pro energii
06.12.2022 10:15
Celosvětový růst kapacity obnovitelných zdrojů energie se v příštích p...
Cenové stropy na energie pro velké firmy by mohly být ještě letos, uvedl premiér Petr Fiala
08.12.2022 8:50
Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na en...
Výhled na 2023 podle Dominika Rusinka: Konec éry levných energií a recese v Evropě i v USA
14.12.2022 6:06
Turbulentní ceny energií, spojené s invazí Ruska na Ukrajinu, výrazný ...
Ministři energetiky zemí EU patrně schválí nouzové omezení cen plynu
19.12.2022 8:32
Kompromisní dohodu o podmínkách nouzového omezení cen plynu v případě ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2024
18:11Historie a současnost akcií menších firem: Tentokrát jinak, nebo vlastně stále stejně?
16:58Koruna posiluje, jen se vrací a akcie oceňují data  
16:51Druhý den jarního START Day: Novinky z Prabosu i FIXED, rekordní rok mmcité, M&T kliky před první dividendou, eMan míří na obrat 300 mil. Kč, HARDWARIO zúročí investice do ekosystému i partnerství v USA
16:09Bayer zaplatí výrazně nižší odškodné kvůli Roundupu, rozhodl soud v Pensylvánii
15:49Slabost britského trhu má první oběti, aktivističtí investoři se firmy snaží přesunout z Londýna
14:55Zpráva o vývoji penzí: Počet seniorů v Česku bude vyšší, než se čekalo
14:16Technická analýza: Oracle na zajímavých úrovních, akcii podržel klouzavý průměr  
13:57ČEZ, a.s.: Vnitřní informace
12:51Příliš pozdě svézt se na vlně AI? Zde jsou akciové alternativy k Nvidii  
12:33FT: Gazprom ani do deseti let nevyrovná propad vývozu plynu způsobený válkou
11:12Prodejce oděvů Inditex v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 11 procent
10:53Výhled pro měny středoevropského regionu dle Reuters: Koruna za půl roku u 24,825 k euru  
10:15Na evropských akciích vidíme zlepšení, zatímco další trhy působí nejistě  
9:52Jakub Seidler: Dubnové maloobchodní tržby sice zpomalily, po silném březnu si však stále vedly dobře
9:49Studie: Dolarových milionářů loni bylo 22,8 milionu, nejvíce od roku 1997
9:05Rozbřesk: Mzdy překvapily rychlejším růstem, koruna je nedokázala ocenit
8:54Dnes bude pokračovat Jarní START Day, Erste může zahájit zpětný odkup až za 500 mil. EUR a futures jsou zelené  
7:06Gundlach: Američané potřebují změnu v dluhové psychologii
04.06.2024
22:01Zámořské indexy v USA po volatilní seanci uzavřely růstem. Nvidia dále posilovala.  
17:30Martin Uher: Záhadný objem na Monetě, klesající Komerční banka a nejisté americké trhy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách