Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru

Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru

09.12.2022 9:11
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Cena zemního plynu na evropském trhu se včera vyšplhala nad 150 EUR/MWh. Ještě před měsícem se přitom evropský plynový benchmark TTF obchodoval lehce pod 100 EUR/MWh, k čemuž významnou měrou přispěl neobvykle teplý nástup topné sezóny. Začátek prosince však již přinesl – pro toto období typické – nízké teploty, což se odráží i na vyšší spotřebě plynu.

Navzdory opětovnému zdražení plynu je však aktuální situace přece jen o poznání příznivější, než se ještě před několika týdny zdálo. Tuzemské zásobníky plynu jsou stále naplněné nadstandardně (z více než 93 % vs. 86 % průměr posledních 10 let) a napříč ekonomikou generujeme významné energetické úspory – od začátku roku je agregátní spotřeba plynu v Česku meziročně nižší o téměř 20 % (!). To dle našich simulací znamená, že tuto zimu zvládneme překonat bez nucené racionalizace spotřeby plynu. A tedy i s daleko menšími makroekonomickými náklady, než které by byly spojené s přídělovým řízením spotřeby plynu.

Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru

Na druhou stranu, je třeba počítat, že plyn zůstane výhledově drahý. To ostatně indikuje i forwardová křivka (viz graf), podle které se tuto ani příští zimu ceny výrazně pod 100 EUR/MWh nepodívají. Při absenci ruských dodávek plynu (a tedy přetrvávajícímu relativnímu nedostatku) jsou vysoké ceny plynu potřeba ze dvou důvodů: jednak aby Evropa přilákala tolik potřebné LNG tankery (v konkurenčním boji s asijskými zeměmi) a jednak, aby byl cenový signál dostatečně silný pro pokračující destrukci poptávky.

Shrnuto, podtrženo, evropský trh s plynem prochází zásadním strukturálním předělem a vysoké ceny jsou novým normálem nejen pro tuto zimu, ale s vysokou pravděpodobností i pro zimu 2023/2024. Drahé energie přitom představují zásadní konkurenční nevýhodu pro evropský průmysl, neboť ostatní regiony světové ekonomiky zdaleka netrpí tak vážnou energetickou krizí (např. v USA je cena plynu přibližně šestinová…). Není proto divu, že stále častěji zaznívají hlasy upozorňující na riziko de-industrializaci Evropy, která při stávajících cenách energií jednoduše nebude schopna obstát na globálním trhu.
 

*** TRHY ***

Koruna

Koruna včera setrvala pod hranicí 24,30 EUR/CZK a bez větších obtíží se tak drží výrazně pod intervenční úrovní ČNB. Viceguvernéra Eva Zamrazilová včera zopakovala, že sice je ochotna v případě potřeby zvednout ruku pro zvýšení sazeb, prozatímní vývoj však působí „spíše ve směru ještě silnějšího působení úrokových sazeb, než se původně myslelo“. Směrem ke koruně pak Eva Zamrazilová de facto zopakovala závazek bankovní rady držet její kurz stabilní, resp. nadále bránit nadměrným kurzovým výkyvům a tím tlumit dovážené cenové tlaky.

Eurodolar
Eurodolar se bez zjevné příčiny posunul vzhůru směrem k hranici 1,06. Posilování eura přitom nedává příliš smysl v kontextu opět rostoucích cen plynu a elektrické energie na evropských burzách.
Trh však stejně vyčkává na poslední důležitá data, která proběhnout před zasedáním Fedu a ECB příští týden. Půjde jednak o americkou výrobní inflaci (zveřejněnou dnes odpoledne) a spotřebitelskou inflaci (na pořadu příští úterý).

Regionální Forex
Forint včera výrazně oslabil, když medvědí náladu přiživila nejen zveřejněná data za inflaci a obchodní bilanci, ale také nová opatření maďarské vlády, která významně zatíží státní rozpočet (např. schválení subvencovaných půjček pro domácnosti). Spekulace proti forintu však budou pokračovat minimálně do té doby, dokud se nevyjasní kauza se zmrazenými fondy EU, eventuálně dokud MNB opět výrazně nezvýší úrokové sazby.

Akcie
Včerejší obchodní seance se na zámořských trzích nesla v pozitivním duchu, kdy hlavní tíhu růstu nesly technologie. Nasdaq rostl o 1,1 % a sektor informačních technologií potom dokonce o 1,6 %. Výrazně se dařilo technologickým gigantům jako jsou Nvidia (+6,5 %), Apple (+1,2 %) nebo Amazon (+2,1 %). Dařilo se také společnostem navázaným na Čínu. Alibaba včera narostla o 6,6 %. Snížené doporučení od analytiků Baird se podepsalo na technologické společnosti Salesforce, která tak ve všeobecně pozitivní náladě ztratila 0,2 %. Výrazně pozitivní den si ovšem připsala společnost Rent the Runaway. Společnost představila excelentní výsledky hospodaření a zvýšený výhled a na to konto přidala rekordních 74,3 %. 


 

Čtěte více:

Banky mají rekordní ziskovost, ale to se může rychle změnit, varuje expert z McKinsey
08.12.2022 12:12
Globální bankovní sektor se letos dočkal velkých změn a jeho ziskovost...
Drobní investoři se domnívají, že akcie v roce 2023 dosáhnou dna. Plánují nabrat Big Tech, uvádí průzkum
08.12.2022 14:02
Drobní investoři se letošního poklesu na akciích nezalekli. Podle nové...
ASML a technologická smyčka kolem Číny
08.12.2022 12:31
Dle posledních zpráv se Nizozemsko blíží k dohodě s Američany o omezen...
Typické chování trhu na konci cyklu zvedání sazeb a zisky v příštím roce
08.12.2022 16:08
Občas tu ukazuji různé indikátory dalšího vývoje ziskovosti amerických...

Váš názor
  •  
    10.12.2022 10:20

    Tuzemské zásobníky plynu jsou stále naplněné nadstandardně (z více než 93 % vs. 86 % průměr posledních 10 let) ..... jen taková faktická. Nezapomněli jste soudruzi na to, že dříve sloužily zásobníky jen jako rezerva a proudil k nám neustále plyn trubkama ze země, jejíž název je nyní sprosté slovo ?
    Peté13
  •  
    10.12.2022 10:18

    .... napříč ekonomikou generujeme významné energetické úspory – od začátku roku je agregátní spotřeba plynu v Česku meziročně nižší o téměř 20 % (!). ..... Nebude to náhodou i tím, že bylo na podzim neobvyklé teplo, o kterém píšete hned v úvodu ? :))) viz. ..... Ještě před měsícem se přitom evropský plynový benchmark TTF obchodoval lehce pod 100 EUR/MWh, k čemuž významnou měrou přispěl neobvykle teplý nástup topné sezóny.
    Peté13
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu