Jak investičně číst nedávné výrazné zotavení na akciových trzích? Podle stratégů společnosti Berenberg jde pořád jenom o rally v kontextu medvědího trhu. A investoři by se za ní hnát neměli. Aby se tato rally dokázala výrazněji prodloužit, potřebovali by investoři „skutečný posun“, pokud jde o obrat ve smýšlení centrálních bank, a další oporu v podobě valuací, makrodat a fundamentů.
Makro, včetně amerických ukazatelů nálady ve zpracovatelském průmyslu a využití kapacit, nicméně signalizují, že na koupi akcií je ještě moc brzy, napsali analytici v pátečním komentáři. Ti kromě jiného předpokládají, že odhady zisku a marží se v příštích dvou a třech kvartálech přenastaví na nižší hodnoty.
Poměrovým ukazatelům se v novém komentáři věnují stratégové v čele s Mislavem Matejkou. Evropské ukazatele ceny akcie k čistému zisku na akcii se u evropských titulů pohybují na úrovních, které by nemusely předznamenávat další sesun, domnívají se. Tyto poměrové ukazatele, označované jako P/E, podle nich již dolů sestoupily a nacházejí se velice blízko předešlému dnu na trhu.
U jiného ukazatele, kterým je čistý zisk na akcii (EPS), jsou konsensuální odhady na rok 2023 podle nich možná až moc optimistické a to na akcie může v příštím roce dopadat. K posunu dolů jedině na základě nižší valuace by ale podle nich dojít nemuselo.
Naopak u amerických akcií by ještě snížení mohlo nastat. Pohled na poslední čtyři obraty v USA totiž ukazuje, že forwardové násobky P/E tehdy sestupovaly na dna mezi 10 a 14. Nyní se ale pohybují kolem 17. Říjnové dno bylo na 15,6 násobku.
Analytici by tak dávali přednost zahraničním akciím před americkými, což má na svědomí značný diskont mezi nimi. Akcie v eurozóně přitom také těží z podpory kurzových změn, větších fiskálních stimulů a slabšího utahování měnové politiky než ty americké.
Inflace bude zřejmě následovat hospodářský růst na jeho sestupné trajektorii. Pokud ale projeví určitou vytrvalost a dotlačí dluhopisové výnosy výše, násobky P/E klesnou, varují také v JPM.
Nacházíme-li se tedy stále v medvědím trhu, měli by si být investoři vědomi i této skutečnosti: Zásadní medvědí trhy nejenže posouvají akcie níže, ale také způsobují změnu ve vedení trhu, napsal server Morningstar. Na současném medvědím trhu to pravděpodobně znamená podívat se i jinam než na v posledních letech tolik oblíbené technologické tituly, spojené s očekáváním vysokého růstu.
Vítězi takovýchto obratů ve vedení obvykle bývají pomaleji rostoucí firmy generující hotovost, jako jsou finanční společnosti, energetiky nebo firmy z oblasti zdravotní péče. Mezi tituly, kterým se od konce září dařilo, tak podle Morningstar najdeme společnosti , Chase, , Group a .
Chase je za čtvrtletí do 8. října výše o 26,9 procenta (níže graf od začátku roku) a je výše o 22,9 procenta. a si za stejné období připsaly každá 30 procent.
Podle Anastasii Amoroso, hlavní investiční stratéžky v iCapital Network, je dokonce možné, že technologické akcie, které trh vedly, v další dekádě už lídry nebudou. Amoroso poukazuje na megatrendy poslední dekády v podobě e-commerce, sociálních médií, streamingu a cloudu. Tyto trendy již dosáhly vysokého stupně penetrace trhu a „technologie žily svým způsobem na dluh“ z let příštích.
Náznaky změny ve vedení trhu byly v posledních týdnech patrné, píše také server. S výjimkou mohutné rally po amerických číslech o inflaci zaznamenávaly takzvané Big Tech akcie kontinuálně ztráty a do budoucna upozorňovaly na vydřené zisky.
Zdroje: Bloomberg, Morningstar