Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak snižovat riziko ve finančním systému a proč banky musí držet více likvidity, než by samy chtěly

Jak snižovat riziko ve finančním systému a proč banky musí držet více likvidity, než by samy chtěly

24.10.2022 15:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Bankovní systém je nyní silný, je ale třeba dávat si pozor na přesun rizika do jiných částí finančního systému. Na ten přitom momentálně doléhá šok ve formě utahování monetární politiky, která sebou nese jednak zvedání sazeb, ale také kvantitativní utahování. A s jeho dopady na systém moc zkušeností nemáme. Pro Bloomberg to uvedl držitel Nobelovy ceny Douglas W. Diamond z University of Chicago (viz první část rozhovoru zde). Ve druhé části se mimo jiné věnoval tomu, jak snižovat riziko ve finančním systému a vysvětloval, proč banky musí držet více rezerv, než by ony samy chtěly. 

„V podstatě musíte banky donutit držet trochu více likvidity, než by ony samy držely,“ míní Diamond. Důvodem je, že banky nastavují výši své likvidity podle toho, jaké potřeby pokrývají za „běžných časů“ a ne během mimořádných událostí. Dodatečnou likviditu musí držet jako prevenci takzvaného runu na banky. Tedy jako prevenci proti ztrátě důvěry, která by vedla k masovému vybírání vkladů a následně ke skutečným problémům bank. Dodatečný polštář likvidity, který je po bankách vyžadován, pak může v běžné době vypadat jako plýtvání a nevyužité zdroje. Jenže jak bylo popsáno, jeho smysl je velký.

Základním rysem bank je podle ekonoma financování dlouhodobých aktiv krátkodobými závazky. Jde také o jeden z hlavních důvodů jejich regulace, i když takovou strukturu rozvahy nemusí mít jen banky. Stejně tak ji lze najít třeba u některých fondů či stínového bankovního sektoru. Regulaci bank pak ztěžuje to, že pokud je nastavena příliš přísně, dojde k přesunu kapitálu a finančních aktivit do jiné části finančního sektoru. Tedy třeba k bankám stínovým.

Diamond v této souvislosti zmínil šéfa JPMorgan Jamie Dimona, který tvrdí, že k popsanému přesunu nyní skutečně dochází. Ekonom s ním podle svých slov souhlasí a jde o důkaz toho, jak složitá regulace tradičních finančních institucí je. „Měli bychom se hodně zajímat o to, co se nyní děje ve stínovém bankovním systému, tak, abychom si byli jistí, že se tam nedostávají rizikové věci,“ dodal. 

Na závěr rozhovoru ekonom odpovídal na dotaz, jaké to je, obdržet telefonát se sdělením o udělení Nobelovy ceny. Diamond odpověděl, že na něj hovořil švédsky znějící hlas a poté dva kolegové, které zná. Tudíž si byl docela jistý, že nejde o pokus si z něj vystřelit. A jelikož telefonát probíhal brzy ráno, snažil se, aby slova jeho samotného dávala nějaký smysl, protože „takhle brzy nejsem zvyklý hovořit“. 

Zdroj: Bloomberg, Youtube


 
 

Čtěte více:

Klesá schopnost spravovat společné věci, hlavně se hledají nepřátelé
15.10.2022 15:10
Brad DeLong z U.C. Berkeley míní, že světová ekonomika si prošla výraz...
Víkendář: Koordinovaná globální měnová akce a kdy přijde konec dolarového boomu
16.10.2022 9:10
Kamakshya Trivedi z Goldman Sachs míní, že měnové intervence, ke který...
Dlouhodobý růst dividend a férová hodnota amerických akcií
14.10.2022 18:02
Podle Goldman Sachs vyplatily společnosti z indexu S&P500 v roce 2021 ...
Německo kvůli závislosti na ruském plynu stáhne eurozónu příští rok do recese
17.10.2022 10:15
Ekonomika eurozóny kvůli rostoucím nákladům na energie a hrozbě jejich...

Váš názor
  •  
    24.10.2022 16:24

    "Základním rysem bank je podle ekonoma financování dlouhodobých aktiv krátkodobými závazky." Akademický nesmysl. Banky vytváří peníze, které půjčují. Financují tak nebankovní subjekty vždy novými penězi. Obdobný nesmysl je, že banky mají držet více likvidity. Jsou státy, kde banky nemusí držet ani povinné minimální rezervy. Problémy s runy na banku nesouvisí s odlišnými časovými strukturami na straně aktiv a pasiv bank. Nedostatek hotovosti v bankovním systému může způsobit pouze nedostatečná emise bankovek a mincí centrální bankou a/nebo nedostatek státních dluhopisů v aktivech bank, protože (ve standardních dobách) je možné směnit u centrální banky za likviditu pouze státní dluhopisy a tuto likviditu směnit následně za hotovost. Pokud nastane run na všechny banky, pomůže (kromě standardního omezení výběrů hotovosti) pouze to, že stát vydá nové státní dluhopisy, ty prodá bankám a banky za tyto státní dluhopisy získají od centrální banky hotovost, kterou vyplatí svým klientům. Všechny tyto věci jsou ale v situaci, kdy existuje pojištění vkladů, víceméně jen planým teoretizováním. Banky neohrožuje nedostatek likvidity. Banky vždy ohrožuje především neschopnost dlužníků splácet své půjčky, tedy hospodářské krize.
    Richard Fuld
    • Zakladni menove indikatory
      24.10.2022 17:17

      https://www.cnb.cz/cnb/STAT.ARADY_PKG.VYSTUP?p_period=1&p_sort=2&p_des=50&p_sestuid=1106&p_uka=1%2C2%2C3%2C4&p_strid=AAD&p_od=200301&p_do=202208&p_lang=CS&p_format=0&p_decsep=%2C /// mezirocni srovnani: M1 -> pokles, M3 -> pokles, UK3(uvery soukromemu sektoru) -> rust, UK4(cista zahranicni aktiva) -> pokles /// laicky receno: klesa objem hotovosti na beznych uctech, mirne klesa objem terminovanych vklasu, rostou uvery (zajisteni, dozajisteni) a dividendy se uz tolik nereinvestuji nybrz odtekaji za hranice). Nejde nyni o nic hrozneho. Ale TREND vyvoje je zrejmy a zadna krize NENI, jen se na ni Evropa "neochotne pripravuje". ///Jeste takovy primer: prapuvodne, krom QE, za iniciatora inflace je povazovana nedostatecna NABIDKA z titulu covid-19, ktery zpusobil naruseni dodavatelskych retezcu "v.1.0" Sankce zpusobuji jejich destrukci a prenastaveni systemu "v.2.0". To je jen konstatovani bez ambice nalezt vinika situace. Zda-li se novy system podari nastavit podobne rychle jako znovu rozbehnout drive fungujici kanaly, to je pripad od pripadu....
      Mudr.c
Aktuální komentáře
10.06.2024
14:51Toyota kvůli skandálu s testy ztratila na valuaci 2,45 bil. jenů, vláda provedla inspekce v dalších automobilkách
14:38Siegel: Druhá polovina roku by měla přinést další pokles inflace, nové technologie mají svůj potenciál
13:06Než otevře Wall Street: AMD, CrowdStrike, GoDaddy, KKR, Southwest  
12:21Týdenní výhled: Negativní reakce na volby. Fed ještě sazby nezmění. Co řekne na inflaci?  
11:46Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší od začátku války na Ukrajině
11:25Obchodování v Evropě zasáhly volby, burza v Paříži padá  
9:26Nezaměstnanost v ČR v květnu klesla na 3,6 procenta, volných míst ubylo
9:05Rozbřesk: Volby do Evropského parlamentu přinesly posílení antisystémových stran
8:52Evropské akcie po volbách oslabí, Primoco získalo svou největší zakázku  
8:42Investiční tipy: Sázka na (ne)jistotu  
8:38Primoco oznámilo rekordní zakázku na 24 bezpilotních strojů. Zásadně pomůže k ročnímu cíli tržeb
8:20Evropské volby se v Česku staly hlasem proti vládě, soudí politologové. Celkově v europarlamentu posílí krajní pravice
6:30Technická analýza: BNP Paribas se po dividendě opřela o úrovně podpory  
09.06.2024
11:01Víkendář: Podle Kaplana by Fed udělal maximálně taktickou chybu, v ekonomice jsou inflační i dezinflační tlaky
08.06.2024
14:19Aktuální dividendové příležitosti podle zkušené investorky  
9:00Víkendář: Krugman o dosluhujícím čínském ekonomickém modelu, klesajícím riziku inflace v USA a dalším vývoji sazeb
07.06.2024
22:03První snížení sazeb možná až v listopadu, což přineslo negativní reakci trhu  
17:23Stoletý příběh kapitálové intenzity a opakování boomu dvacátých let
16:31Páteční data se netrefila, ale škody na akciích nejsou velké  
15:35Tomáš Vlk: Síla trhu práce jako špatná zpráva - naděje na dřívější pokles úrokových sazeb vadnou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost