Aktualizováno Reálná mzda po zahrnutí inflace v Česku klesá už tři čtvrtletí po sobě. V letošním druhém čtvrtletí se snížila meziročně o 9,8 procenta. Průměrná mzda stoupla proti stejnému období předchozího roku o 4,4 procenta na 40.086 korun. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 1696 korun více než před rokem. Vyplývá to z informací, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové podobný pokles reálné mzdy očekávali, vysoká inflace bude podle nich růst mezd znehodnocovat po celý letošní rok. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Češi kvůli vysoké inflaci zchudli ve druhém čtvrtletí nejvíce v historii země od roku 1993, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Nárůst reálné mzdy očekávají odborníci až během příštího roku.
Proti předchozímu čtvrtletí se průměrná mzda ve druhém čtvrtletí zvýšila po očištění od sezonních vlivů o 1,3 procenta. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl meziročně o 5,3 procenta na 34.111 korun. U mužů byl 36.925 korun, u žen 31.170 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 17.854 a 65.383 korun.
Nejvýrazněji se průměrná mzda ve druhém čtvrtletí zvýšila v ubytování, stravování a pohostinství o 11,3 procenta. V informačních a komunikačních činnostech vzrostla o 11 procent, v administrativních a podpůrných činnostech o 10,3 procenta. O 20,7 procenta průměrná mzda klesla ve zdravotní a sociální péči, což je podle ČSÚ způsobeno mimořádnými odměnami vyplacenými v minulém roce.
V prvním čtvrtletí letošního roku průměrná mzda meziročně vzrostla po revizi o 7,3 procenta na 37.969 korun. Po zahrnutí inflace výdělek reálně klesl o 3,5 procenta. V loňském druhém čtvrtletí se průměrná mzda zvýšila o 10,1 procenta a reálně o sedm procent. Výsledky vylepšovalo meziroční srovnání s obdobím první vlny koronavirové epidemie a vyplácení mimořádných odměn zdravotníkům.
Poslední prognóza České bankovní asociace očekává pro letošní i příští rok růst nominálních mezd kolem 7 %, upozornil hlavní ekonom této instituce Pavel Seidler s tím, že v závislosti na dalším ekonomickém vývoji "může dynamika mezd v příštím roce překvapit následkem zvýšeného tlaku ze strany odborů i tlaku na růst mezd ve veřejném sektoru". Reálné mzdy podle něj letos propadnou o zhruba 8 %, v příštím roce pak kolem 1,5 %.
Právě meziroční propad mezd ve zdravotnictví je hlavní příčina zpomalení mzdové dynamiky ve druhém čtvrtletí na 4,4 % z 7,3 % v prvním čtvrtletí, podotýká Seidler. Bez tohoto efektu by růst nominálních mezd překonal 6 % (viz graf níže).
Češi kvůli vysoké inflaci zchudli ve druhém čtvrtletí nejvíce v historii země od roku 1993. Zaměstnanci si toho ze své výplaty koupí o desetinu méně než před rokem. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Nárůst reálné mzdy očekávají odborníci až během příštího roku.
Zdroje: ČTK, ČBA