Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dočká se Evropa v budoucnu plynu i elektřiny z Ukrajiny? Rusko naznačuje další odstávky Nord Streamu 1

Dočká se Evropa v budoucnu plynu i elektřiny z Ukrajiny? Rusko naznačuje další odstávky Nord Streamu 1

02.09.2022 17:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz usilovně pracuje na zvyšování produkce zemního plynu a mohla by dodávat evropským státům plyn pro topnou sezonu v příštím roce. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel Naftogazu Jurij Vitrenko. Někteří odborníci z odvětví jsou nicméně k jeho plánům skeptičtí. Na sociálních sítích se objevily také komentáře, mířící směrem dodávek ukrajinské elektřiny na evropské trhy. Rusko mezitím naznačuje další odstávky plynovodu Nord Stream 1.

Evropské země se nyní snaží zbavit závislosti na ruském plynu. Reagují tak na ruský útok na Ukrajinu a na následné omezování dodávek ruského plynu do Evropy. Podle Vitrenka by Naftogaz mohl chybějící ruský plyn nahradit, pokud získá investice a know-how od západních odborníků, a to například prostřednictvím obdoby amerického Marshallova plánu, který pomohl obnovit západní Evropu po druhé světové válce.

"Pracujeme na nových projektech, které mohou opravdu výrazně zvýšit těžbu na Ukrajině, a to o deset až 30 procent," uvedl Vitrenko.

Někteří odborníci nicméně upozorňují, že země se neúspěšně snaží zvýšit těžbu již řadu let. K dodávkám do Evropy by navíc bylo zapotřebí, aby ukrajinská vláda zrušila válečné embargo na vývoz plynu. Situaci komplikuje rovněž skutečnost, že Naftogaz se nedávno dostal do platební neschopnosti.

Vitrenko rovněž uvedl, že Naftogaz zkoumá technologie pro těžbu plynu z břidlicových ložisek. Analytik Maksym Biljavskyj, který byl v minulosti mluvčím Naftogazu, nicméně upozornil, že nejslibnější oblasti pro břidlicové vrty se nacházejí ve východoukrajinském Donbasu, kde se nyní odehrávají boje. "Jsou tu dobré vyhlídky, ale pro období míru," řekl Biljavskyj. Dodal, že zhruba 75 procent ukrajinských zařízení pro těžbu plynu se nachází na frontové linii, nebo v její blízkosti.

Vitrenko také uvedl, že Ukrajina by měla převést celý systém dálkového vytápění z plynu na biomasu a tepelná čerpadla a používat plyn pouze jako zálohu. Biljavskyj nicméně takto rozsáhlý přechod k biomase označil za nerealistický, protože by vyžadoval velké množství rostlinného materiálu k produkci energie a rozsáhlé investice.

Agentura RIA Novosti pak uvedla, i s odkazem na slova ukrajinského prezidenta Zelenského, že by Ukrajina mohla zvýšit dodávky elektřiny do Evropy.

Kreml nevylučuje další přerušení dodávek Nord Streamem 1

Kreml, v duchu již téměř tradičních tanečků, znovu pohrozil netekoucím ruským plynem do Evropy skrze Nord Stream 1. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova budou možná nutné další údržbové práce, protože nejsou k dispozici žádné technické rezervy. Uvedla to dnes agentura Interfax.

Ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil přerušení dodávek plynu tímto plynovodem na tři dny, a to do sobotního rána. Podle záznamů o rezervaci na přepravu suroviny by se dodávky měly v sobotu skutečně obnovit, protože rezervace jsou na úrovni před aktuální údržbou. Představují tak asi 20 procent kapacity plynovodu. Prozatímní obnovení dodávek potvrzují také aktuální údaje na webu společnosti Nord Stream AG, která plynovod provozuje.

"V provozu je pouze jedna turbína," řekl ale dnes Peskov. Gazprom podle něj nemůže za to, že je ohrožena spolehlivost potrubí Nord Stream 1, které vede po dně Baltské moře.

Peskov už dříve řekl, že Gazprom je schopen dostát svým závazkům, ale že Evropa firmě postavila do cesty "právní a technické překážky" kvůli sankcím souvisejícím s válkou na Ukrajině. Mluvil také o krizovém scénáři. Evropská unie považuje tvrzení Kremlu za záminku.

Moskva v červnu snížila dodávky plynovodem Nord Stream 1 do Německa na 40 procent kapacity a v červenci až na 20 procent. Zdůvodnila to problémy s údržbou a sankcemi, které podle ní brání návratu a instalaci plynové turbíny. Snížený tok plynovodem zkomplikoval celé Evropě snahu získat dostatek plynu na zimu.

Nord Stream 1 je hlavní trasou pro přepravu ruského zemního plynu do Evropské unie. Z Německa jsou na něj navázány plynovody do dalších zemí, včetně České republiky.

Gazprom uvedl, že poslední zbývající turbína v kompresorové stanici musí být obsluhována každých 1000 pracovních hodin. Další přerušení dodávek by tedy mohlo nastat v polovině října, uvedla agentura DPA.

 

Čtěte více:

Perly týdne: Portfolio 60/40 dává opět smysl, strukturální změny u výrobců elektromobilů a září jako nejslabší měsíc pro akcie
02.09.2022 12:59
Bývalý ředitel Fordu míní, že výrobci elektromobilů budou čelit rostou...
Martin Kycelt: Trhy upravují očekávanou výši sazeb. Nvidia je na atraktivních úrovních
02.09.2022 16:51
Od té doby, co předseda Fedu Jerome Powell hovořil na sympoziu v Jacks...
EK chystá strop na ceny ruského plynu, G7 se dohodla na zastropování cen ruské ropy
02.09.2022 15:49
Evropská unie by měla zastropovat cenu plynu přepravovaného potrubím z...
Americký trh práce další šok nepřichystal, nervozita z Fedu může klesnout
02.09.2022 15:27
Srpnová data z trhu práce v USA byla jistě očekávána s napětím. Odhady...

Váš názor
  • redakce
    05.09.2022 12:48

    píšou, protože se bojí pod to , co napsali podepsat, tak se schovávají za všeobecný název Redakce .
    občan
  • "...Kreml, v duchu již téměř tradičních tanečků, znovu pohrozil ..."
    04.09.2022 18:28

    Autorem článku je "redakce". Co vede "redakci" k ironické formulaci s "tanečky"? Má "redakce" Patrie zprávy, které nemá celá veřejnost v ČR a pravděpodobně ani v dalších unijních zemích o skutečném technickém stavu plynovodu? Mohla by v takovém případě redakce vysvětlit, v jakém stavu se nachází turbína, která byla na opravě v Kanadě, kterou si Němci vyprosili vrátit, a která údajně už měsíc trčí v Německu a stále není odeslána do Ruska přičemž, jak se dalo vysledovat ze zpráv, Gazprom o ni několikrát požádal.
    Ullsperger
  •  
    03.09.2022 10:38

    Jsme zachraneni
    Český Čert
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3:30Čína - PMI v průmyslu