Světové akcie sestupují k nejnižším úrovním tohoto měsíce a také státní dluhopisy utrpěly ztráty, když obavy z utahování měnové politiky Fed prosákly napříč trhy. Euro se k dolaru pohybuje pod paritou v blízkosti nejnižších hodnot za dvě dekády, hlavní měnový pár sestoupil až k 0,99 EURUSD. Investoři se v obavách z recese odvracejí od rizikových transakcí a nakupují zejména americkou měnu, považovanou v takové situaci za bezpečnou. Evropské burzy mohou dnes otevírat v záporu.
Index akcií v Asii a Tichomoří klesl o 1 procento. Futures na index Euro Stoxx jsou 0,5 procenta v záporu, futures na DAX -0,4 %, CAC 40 -0,6 % a FTSE 100 -0,5 procenta. Níže míří také americké akciové indexy poté, co si index S&P 500 odepsal 2,1 % v největším jednodenním propadu od 16. června.
Na programu jsou dnes především předstihové ukazatele nálady v průmyslu Německa či eurozóny, které mohou napovědět něco víc o srpnové kondici ekonomiky měnového bloku. Odpolední data zastupuje index richmondského Fedu na srpen a ukazatel spotřebitelské důvěry v eurozóně od Evropské komise.
Ceny ropy mírně rostou, Brent na 96,9 USD za barel poté, co saúdský ministr energetiky uvedl, že futures neodrážejí podkladové fundamenty nabídky a poptávky, což by OPEC+ mohlo přimět snížit na zářijovém zasedání svoji produkci.
Možným snížením či zrušením státní podpory u stavebního spoření by se dnes měla mimo jiné zabývat Národní ekonomická rada vlády (NERV). Její členové se večer sejdou s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) a se zástupci ekonomických resortů. Pracovní skupina NERV připravila dokument Daň z mimořádných příjmů/zisků v České republice, který se věnuje tzv. windfall tax, tedy dani z neočekávaného zisku. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pátek novinářům řekl, že vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví.
Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy
ze dne 22.08.2022