Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 30,3 miliardy Kč, což je proti únoru nárůst o pět miliard, ale meziročně téměř o polovinu méně. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v březnu vzrostla z únorových 3,84 na 4,15 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Z březnových hypoték tvořily čistě nové úvěry přes 25 miliard Kč, refinancované úvěry pak téměř pět miliard Kč. Objem i počet hypoték v březnu proti předešlému měsíci vzrostl o pětinu. Ve srovnání se silným březnem minulého roku jde však téměř o 50procentní propad, a to z pohledu počtu i objemu poskytnutých hypoték. Meziroční propad tak dál zesílil z únorových 30 procent, a to navzdory skutečnosti, že očekávané zpřísnění úvěrových limitů České národní banky od dubna přineslo i určité předzásobení a vyšší zájem domácností o vyřízení hypotéky v průběhu března.
"Příznivější březnová čísla poskytnutých hypoték ve srovnání s únorem (...) neznamenají změnu trendu letošního roku, kdy objem hypoték oproti loňskému rekordnímu roku 2021 výrazně poklesne. První měsíce roku bývají z pohledu poskytnutých hypoték obvykle nejslabší a v březnu se začíná situace obracet," uvedl v komentáři hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Růst sazeb podle očekávání pokračuje a průměrná hypoteční sazba se v březnu dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2011. Stejně jako v předchozích měsících však ještě zachycuje uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících, kdy byly úrokové sazby mírně nižší. Proto je průměrná sazba u nově uzavřených smluv stále pod nabídkovými sazbami hypoték. Ty se v současnosti pohybují ve velmi širokém rozmezí od 4,5 do 6 procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky.
Cena dlouhodobých peněz silně vzrostla a v půlce dubna atakuje pětiprocentní hranici.
"Tržní úrokové sazby delších splatností začaly po zahájení ruské agrese na Ukrajině z titulu růstu nejistoty klesat. Poté se však vývoj vzhledem k očekávanému zrychlování inflace a další reakci ze strany centrální banky opět obrátil a úrokové sazby se nejen vrátily na své dřívější hodnoty, ale jsou v současnosti až o jeden procentní bod vyšší. Úrokové sazby delších splatností se tak pohybují na nejvyšší úrovni od roku 2008, u kratších splatností jsou pak nejvyšší za poslední dvě dekády. Tento vývoj znamená další tlak na zvyšování hypotečních sazeb, které se letos patrně postupně přiblíží až k 6% hranici," uvedl Seidler.
S očekávaným růstem sazeb se zvyšuje i měsíční splátka úvěrů. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1600 až 2000 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, by pětiprocentní sazba znamenala růst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 5000 až 6000 Kč měsíčně.
Zdroje: ČTK, ČBA