Jeff Currie z na CNBC připomněl, že jeho banka hovoří o komoditním supercyklu již od konce roku 2020. Podle něj tedy budou vysoké ceny komodit přetrvávat a supercyklus bude pokračovat. Naznačují to mimo jiné stále velmi nízké valuace energetických firem, například nízké poměry cen jejich akcií k jejich volnému toku hotovosti.
Currie míní, že klíčovým faktorem je v celém supercyklu kapitál a financování investičních projektů. Doposud byly totiž investice řady komoditních a energetických firem omezeny tlakem akcionářů a investorů, kteří se od tradiční energetiky odvraceli a požadovali, aby firmy v odvětví snižovaly investice a vyplácely peníze akcionářům.
Expert se domnívá, že obrat v supercyklu nenastane dříve, než přijde obrat ve smýšlení investorů a firem, který se projeví na vyšších investicích do těžby. „Není to o poptávce a nabídce po barelech ropy, je to o poptávce a nabídce po dolarech, které jsou použity na vytvoření těchto barelů ropy,“ dodal expert.
„Příčinou není jen ESG. Nezapomínejme, že před několika měsíci byly ceny ropy negativní, a to vytvořilo ztráty, které byly bez přehánění epické: Tyto ztráty jsou stále v paměti lidí a musíme vidět soustavné zlepšení,“ míní Currie. Připomněl také, že když ceny ropy rostly v roce 2003, trvalo asi dva roky, než se to projevilo na chování energetických firem a vyšších investicích. A změna přišla až poté, co se posunuly ceny akcií v celém sektoru.
Podle experta tak nestačí krátké období vyšších cen, investoři a energetické firmy musí vidět dlouhodobější změnu a pak začnou jednat. Pozornost by se přitom neměla upírat jen na energie, ale i na měkké komodity, u nichž si globální nabídka může procházet větším šokem než u ropy. Currie na závěr uvedl, že nečeká recesi vyvolanou vysokými cenami komodit a v tuto chvíli ani pokles cen komodit daný „destrukcí poptávky“.
Následující graf ukazuje výsledky průzkumu provedeného mezi řediteli ropných společností zaměřeného na to, co nejvíce omezuje investiční výdaje firem v sektoru. Zdaleka největší brzdu představuje tlak ze strany investorů, kteří požadují „kapitálovou disciplínu“, obavy z dopadů na životní prostředí, vládní regulace, nedostatek zdrojů a další faktory jsou až druhořadého významu:
Zdroj: , CNBC