Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Dolar nad zlato a důsledky zanedbané staré ekonomiky

Perly týdne: Dolar nad zlato a důsledky zanedbané staré ekonomiky

01.10.2021 13:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Jeff Currie míní, že nyní pozorujeme důsledky zanedbávání staré ekonomiky, ke které v posledních letech neteklo dost kapitálu a nyní trpí nedostatečnými kapacitami. Kapitálu se také v posledních měsících přestaly líbit malé společnosti, kloní se k těm velkým. Jeremy Grantham zase nedoporučuje americké akcie jako celek, atraktivní jsou podle něj jiné. A ještě více lze nalézt v nových Perlách týdne.

Stará ekonomika potřebuje své: Nejde jen o rostoucí ceny energií, či některých dalších komodit. V minulých letech byla zanedbávaná „stará ekonomika“ a kapitál proudil stále více k ekonomice nové, kde hledal vyšší návratnost. To se ale nyní projevuje jak na nabídkové straně komodit, tak třeba na kamionové dopravě v USA. Pro Bloomberg Markets to uvedl Jeff Currie, který stojí v čele komoditního výzkumu v Goldman Sachs. Růst poptávky, který přišel v posledních čtvrtletích, tento problém jasně ukázal, včetně toho, že stará ekonomika potřebuje více kapitálu a investic na zvýšení své kapacity.

Nejde tedy o téma, které by bylo omezeno jen na Evropu. Začátek popsaného trendu se dá najít již někdy kolem roku 2009, kdy investice začaly stále více směřovat k aktivům s vyšší krátkodobou návratností a byla stále více opomíjena aktiva staré ekonomiky s dlouhodobější návratností. Jedním ze sektorů, který si užíval příliv kapitálu, byly solární a větrné elektrárny. Ty jsou nyní podle experta už přeinvestovány a obecně to platí pro celou novou ekonomiku, zatímco u staré platí opak. Včetně těžby ropy, zemního plynu a těžby řady komodit. Například zemní plyn je přitom třeba pro to, aby vykrýval hluchá místa ve výrobě elektrické energie z některých obnovitelných zdrojů.

Pokud srovnáme třeba návratnost energetiky na straně jedné a firem jako Netflix na straně druhé, není podle experta divu, že kapitál proudil druhým směrem. Na to, aby se to změnilo, se musí zvednout návratnost investičních projektů ve staré ekonomice. Což podle Currieho znamená, že například ceny komodit se musí držet výrazně výše. A pokud bude příklon k ESG investicím znamenat, že u sektorů, jako je tradiční energetika, bude růst požadovaná návratnost, musí ceny energií vzrůst o to více. Currie na závěr zdůraznil, že celkově jde o téma toku kapitálu, a ne dostupnosti komodit ve smyslu obtížnosti jejich těžby a zpracování.

Zájem o velké společnosti:
Od října 2020 se zvedá tok kapitálu směrem k akciím velkých i malých společností. Zlom nastává na konci února 2021, kdy zájem o druhou skupinu opadá, zatímco u první přetrvává zhruba na nezměněné úrovni. Ukazuje to následující graf od Deutsche Bank, podle kterého za posledních 12 měsíců přiteklo do akcií velkých firem více než 210 miliard dolarů, zatímco u akcií firem malých o něco více než 40 miliard dolarů:
1
Zdroj: Twitter

Druhý graf srovnává relativní návratnost akcií velkých a malých firem v USA, Evropě a Velké Británii:
2
Zdroj: Twitter

Dolar jako pojištění: Russ Koesterich ze společnosti BlackRock hovořil na CNBC o současné síle dolaru. Podle něj může trvat i dál, protože dolar funguje jako efektivní nástroj zajištění proti riziku. To se ukazuje zejména v době, kdy americké akcie oslabují. BlackRock tak podle investora s tímto cílem otevírá zejména pozice proti euru, protože ty v uvedeném smyslu fungují nejlépe. Neohrožuje ale silný dolar americké akcie třeba tím, že utahuje finanční podmínky v americké ekonomice?

Koesterich na tuto otázku odpověděl, že rostoucí kurz dolaru finanční podmínky skutečně utahuje. Pohybujeme se ale podle něj stále v prostředí, kdy jsou celkové finanční podmínky velmi uvolněné, což samo o sobě akciím prospívá. A u dolaru je nejdůležitější jeho pohyb relativně k rizikovým aktivům. Posledních zhruba šest měsíců ukazuje, že tu panuje negativní korelace. Ta byla dříve zřejmá u obligací a ty tak fungovaly jako zajištění proti riziku. Nicméně nyní tuto funkci plní lépe dolar. A podle investora lépe, než třeba zlato.

Vyhnout se USA: O zlatu hovořil na CNBC i známý investor Jeremy Grantham. Uvedl, že nějaké zlato ve svém portfoliu drží, ale „moc mu nepomáhá“. Jde také o „zvláštní aktivum, i když ne tak zvláštní jako bitcoin“. Investor pak doporučuje ostatním, aby se vyhnuli americkým akciím, zajímavější jsou podle něj třeba akcie japonské či britské. „Příliš špatné“ nejsou ani hodnotové akcie mimo Spojené státy. Jejich ceny jsou sice vysoko, ale během následujících deseti let by měly generovat pozitivní návratnost. U Spojených států Grantham naopak v následujících sedmi letech předpovídá návratnost negativní.

Akciový trh je podle investora „psychologickým stvořením“, a proto je těžké být si u něj čímkoliv jistý. Z hlediska důvěry se ale nyní zřejmě pohybuje na historických maximech, odhaduje Grantham. Takzvané meme akcie jsou pak podle něj jen „travesty show ve srovnání se skutečným investováním“. Moc pozitivně nevnímá investor podle svých slov ani situaci kolem SPAC a kryptoměn.

Akcie historicky daleko vepředu: Morgan Stanley v následujícím grafu porovnává návratnost akcií, obligací, zlata a hotovosti (jejích ekvivalentů) od počátku osmdesátých let:
3
Zdroj: Twitter

Návratnost akcií se návratnosti dluhopisů opětovně přiblížila po prasknutí internetové bubliny a během krize roku 2008, od té doby se ale nůžky prudce rozšiřují.

 

Čtěte více:

Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
27.09.2021 6:04
Americká centrální banka vytvořila podmínky, ve kterých jsou pro inves...
Damodaran: Investice do „dobrých“ firem?
27.09.2021 15:25
Profesor financí a známý odborník na valuace akcií Aswath Damodaran se...
Akcie zdánlivě zralé na prodej?
28.09.2021 18:14
Investoři lační rotace možná sledují diskusi, zda další čtvrtletí přin...
Rozdíl mezi investorem a spekulantem? Někdy téměř nerozeznatelný
30.09.2021 5:51
Jaký je rozdíl mezi spekulací a investicí? Zdá se, že každý investor n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2024
14:19Aktuální dividendové příležitosti podle zkušené investorky  
9:00Víkendář: Krugman o dosluhujícím čínském ekonomickém modelu, klesajícím riziku inflace v USA a dalším vývoji sazeb
07.06.2024
22:03První snížení sazeb možná až v listopadu, což přineslo negativní reakci trhu  
17:23Stoletý příběh kapitálové intenzity a opakování boomu dvacátých let
16:31Páteční data se netrefila, ale škody na akciích nejsou velké  
15:35Tomáš Vlk: Síla trhu práce jako špatná zpráva - naděje na dřívější pokles úrokových sazeb vadnou  
14:47Perly týdne: Začátek dlouhodobého býčího cyklu a atraktivní hodnotové společnosti
13:38Než otevře Wall Street: GameStop, Lyft, DocuSign  
12:11Reuters: Putin uprostřed války hledí z ruského okna do Evropy na východ
11:44FAO: Světové ceny potravin v květnu pokračovaly v růstu
11:27Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
11:11Po "úžasných 7" přichází "fantastických 5", nabízí vyšší potenciál zhodnocení a nižší expozici na tech  
10:50Průmyslová výroba v Německu v dubnu překvapivě klesla, export ale vzrostl
9:05Rozbřesk: ECB poprvé snižuje sazby, další kroky však halí nejistota
8:54Trhy zahájí po včerejší ECB utlumeně, Evropa bude volit do Evropského parlamentu  
8:35Největší plátci daně z příjmů za firmy: ČEZ, Škoda Auto, EP Commodities
6:13Technická analýza: Vzestupný trend Synopsys pokračuje, může akcii dostat na nová maxima  
06.06.2024
22:01Nvidia před splitem ztratila, Gamestop opět pod vlivem řvoucího kotěte  
17:40Co dává velkým firmám jejich extrémní podíl na celkové kapitalizaci trhu?
17:11První antimonopolní prověrka na trhu s AI? Američtí regulátoři hodlají vyšetřovat Microsoft, OpenAI i Nvidii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data