Mezinárodní energetická agentura (IEA) v dnešní zprávě vyzývá vlády, aby okamžitě zastavily investice do ropných, plynových a uhelných projektů, pokud chtějí zajistit uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Ropa Brent dnes zároveň poprvé od poloviny března dosáhla ceny přesahující hranici 70 dolarů za barel díky vyšší spotřebě spojené s oživením po pandemii.
Mezinárodní energetická agentura, která strávila čtyři desetiletí prací na zabezpečení dodávek ropy pro průmyslové země, ve svém novém plánu pro dosažení čistých nulových globálních emisí uhlíku do roku 2050 jasně stanovila, co musí planeta udělat, aby zabránila škodlivým změnám klimatu - a jak daleko to je od naší současné reality. Svět má podle ní na výběr - zastavit vývoj nových ropných, plynových a uhelných polí dnes nebo čelit nebezpečnému nárůstu globálních teplot.
V dnes zveřejněné zprávě navrhuje například okamžitě zastavit investice do ropných, plynových a uhelných projektů. A pokud vlády chtějí uhlíkovou neutralitu do roku 2050 zajistit, musí se nejpozději do roku 2035 zastavit prodej nových osobních aut se spalovacím motorem a globální odvětví elektřiny musí dosáhnout čistých nulových emisí do roku 2040. Tato zpráva má být vodítkem pro další kolo globálních rozhovorů o klimatu, které se uskuteční v listopadu ve Skotsku.
Do roku 2030 bude potřeba zvýšit globální investice v energetickém sektoru na pět bilionů dolarů ročně. Téměř 90 procent výroby elektřiny by mělo do roku 2050 pocházet z obnovitelných zdrojů a většina zbytku z jaderné energie. Solární fotovoltaické zdroje by měly do roku 2030 přispívat 630 gigawatty (GW) ročně a větrná energie musí vzrůst na 390 GW, vypočítává IEA. To představuje dohromady čtyřnásobek objemu z loňského roku, který byl rekordní.
Dosavadní opatření nestačí, upozorňuje agentura. Pokud bude svět chtít globálnímu oteplování zabránit, bude potřeba od základu změnit způsob, jakým se na planetě energie vyrábí, distribuuje a používá. "Cesta k čisté nule je úzká, ale stále dosažitelná. Pokud se chceme do roku 2050 k čisté nule dostat, nepotřebujeme žádné další investice do nových ropných, plynových a uhelných projektů," řekl agentuře Reuters výkonný ředitel IEA Fatih Birol. Podle něj stojí lidstvo možná před nejnáročnějším úkolem v historii.
Ropa Brent dnes dosáhla poprvé od poloviny března ceny přesahující hranici 70 dolarů za barel díky vyšší spotřebě. Ta snížila nadbytek ropy, která se nahromadila loni na vrcholu pandemie Covid-19. Delší období, kdy by se cena této komodity pohybovala nad 70 dolary za barel, nenastalo od roku 2019.
Ropa se tak letos připojila k dalším komoditám na vzestupu poté, co se poptávka po ní odrazila od dna pandemie. Naposledy to vedly v poptávce USA, kde vykazuje známky oživení i zaostávající letecký průmysl, a Evropa. Obchodníci jsou ohledně vyhlídek na býčí léto optimističtí, protože spotřeba se v obou regionech vrací zpět, a to navzdory šíření koronaviru v některých částech Asie.
Zdroj: Bloomberg, ČTK