O vlivu dluhopisového trhu na akcie se hovoří často a právem. V současné době pochopitelně zejména v souvislosti s tím, jak (ne)rostou výnosy dlouhodobějších obligací a jaký by to mohlo mít dopad na akcie. ale nyní přišel se zajímavým grafem, který se dívá na jeden specifický vztah mezi akciemi a dluhopisy.
1. Dluhopisy a akcie - Hodnotu akcií určuje vedle očekávaného toku hotovosti i požadovaná návratnost, tedy bezrizikové výnosy spolu s rizikovou prémií. Bezrizikové výnosy jsou obvykle aproximovány desetiletými vládními obligacemi. A i z čistě fundamentálního hlediska je tak pochopitelné, proč se nyní diskutuje o tom, kam až by se tyto výnosy mohly zvednout. A kdy by třeba začal tento pohyb škodit akciím.
V této souvislosti je důležité mít na paměti, že pohyb výnosů je provázán s očekávaným růstem celé ekonomiky. Lepší by tak byla diskuse o tom, jak se budou pohybovat výnosy obligací relativně k očekávanému nominálnímu růstu ekonomiky (či z hlediska akcií k očekávanému růstu ziskovosti).
Vedle tématu „požadovaná návratnost/výnosy obligací – růst“ se pak hovoří o tom, jak mohou vyšší výnosy dluhopisů ovlivnit tok peněz do akcií. Je to ale přirozeně téma kryjící se s výše uvedeným, jen zarámované volněji s tím, že nízké výnosy obligací prostě zvyšují atraktivitu akcií a naopak. V „Pár úvah o dalším vývoji na akciích a výnosech obligací“ jsem před časem v této souvislosti prezentoval konkrétní úvahy a čísla. Ty stále drží, jen s tím, že projekce růst od MMF se od té doby zvedly, pro letošní rok na 6,4 %.
2. Indikátory dalšího vývoje. Dluhopisové trhy mohou také pro akcie fungovat jako vedoucí indikátor dalšího vývoje. Vysvětlení možná tkví ve větší střízlivosti dluhopisových investorů, ale každopádně v minulosti byla období, kdy další vývoj odhadli lépe právě dluhopisoví investoři a ti akcioví se až po čase přidali. V úvodu jsem zmínil graf od , na který se můžeme dívat podobnou perspektivou. Nejde ale o vývoj celého trhu, nýbrž o to, jak se spolu historicky rýmují dluhopisovými trhy implikovaná inflační očekávání a cyklické akcie (relativně k defenzivním):
Zdroj: Twitter
GS v komentáři ke grafu píše, že cyklické tituly nyní za inflačním očekáváním zaostávají. Pokud bychom předpokládali, že dluhopisové trhy mají podobně jako nejednou v historii lepší odhad než trhy akciové, dostaneme se právě k takovému pohledu. A čekali bychom tudíž, že rotace od defenzivě k cyklickým akciím má ještě další prostor.
Graf bychom ale také mohli interpretovat obráceně – lépe to nyní odhadují akcioví investoři a dluhopisy to s inflačním očekáváním přehání. Tuto interpretaci by podporovala historie zobrazená grafem. Obě křivky se sice pohybují se slušnou korelací. Pokud se ale jejich cesty rozejdou, bývají to inflační očekávání, co nakonec vzdá své utržení a vrátí se k cestě, kterou vytyčily akcie.