Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Artus: V čem se liší peníze z vrtulníků a kvantitativní uvolňování?

Artus: V čem se liší peníze z vrtulníků a kvantitativní uvolňování?

09.03.2021 11:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus v jedné ze svých posledních analýz vysvětluje hlavní rozdíly mezi kvantitativním uvolňováním QE a politikou nazývanou penězi z vrtulníků. QE je „čistě monetární politika, kdy centrální banka nakupuje vládní obligace a platí za ně nově vytvořenými penězi“. Jaký má taková politika efekt a jak se liší od druhé zmíněné možnosti?

Ekonom vysvětluje, že QE má reálný ekonomický dopad, pokud změní chování těch, kteří centrální bance své obligace prodávají. Jestliže se tedy jejich chování změní ve chvíli, kdy místo dluhopisů drží peníze. V případě, že peníze a dluhopisy jsou vzájemným substitutem, k velké změně nedochází a QE nemá větší výsledky. Pokud jde o substituty nedokonalé, chování se mění, dochází k poklesu dlouhodobých sazeb a nově vytvořené peníze mohou být investovány i do jiných aktiv.

Peníze z vrtulníků byly podle Artuse použity v reakci na pandemii. Zde totiž došlo ke kombinaci expanzivní fiskální a monetární politiky, kdy byly vládní transfery v konečném důsledku financovány nově vytvořenými penězi. Podle ekonoma je to v principu to samé, jako kdyby centrální banka vyplatila peníze přímo ekonomickým subjektům, a tudíž by šlo o „peníze z vrtulníků“.

Pokud tedy chceme hodnotit efekt této politiky, musíme brát do úvahy jak dopady expanzivní fiskální politiky, tak dopady monetárního uvolnění. Zde dochází ke stimulaci poptávky soukromého sektoru vyvolané tím, že vláda podpořila příjmy tohoto sektoru. To by spolu s rostoucími vládními deficity samo o sobě vyvolávalo tlak na růst sazeb a výnosů obligací, kterému ale v případě této politiky brání monetární expanze. A Artus dodává, že pokud se nacházíme v situaci, kdy peníze a obligace nejsou dokonalými substituty, dochází i k růstu cen investičních aktiv včetně akcií.

V prvním z následujících dvou grafů Artus ukazuje vývoj objemu vládních obligací v zemích OECD držených v rozvahách centrálních bank. K jeho růstu došlo po velké finanční krizi, stabilizace nastala po roce 2017, ale rok 2020 přinesl opětovné prudké zvýšení:

peníze vrtulník helicopter money

Druhý graf ukazuje vývoj fiskálních deficitů v zemích OECD. Ty se po krizi roku 2008 pohybovaly kolem 9 % HDP, postupně se ale snižovaly, až nastala stabilizace kolem 2,5 % HDP. I zde ale následně přišel prudký zlom a na konci roku 2020 se deficity pohybovaly u 10 % HDP.

Zdroj: Natixis

 
 

Čtěte více:

Artus: Japonský scénář v Evropě nepřijde, střadatelé budou odmítat záporné výnosy
16.11.2020 6:26
Ve Francii a celé eurozóně je pravděpodobné, že dlouhodobé reálné saz...
Artus: Proč je nyní americká ekonomika odolnější než ta evropská
16.11.2020 15:11
Americká ekonomika je v letošním roce odolnější než ta evropská. Tvrdí...
Artus: Co udělají „peníze z vrtulníků“ s ekonomikou vyspělých zemí?
25.11.2020 12:37
V zemích OECD se dá podle hlavního ekonoma investiční banky Natixis kv...
Artus: Příčina nízkých sazeb a pravděpodobnost dluhových problémů
10.12.2020 10:48
Dlouhodobé reálné sazby míří ve vyspělých zemích již od počátku osmde...

Váš názor
  •  
    12.03.2021 8:27

    nakonec jsem si sam odpovedel, ze rozdil mezi QE a penezi z vrtulniku není zadny, obe moznosti jsou ve shode velmi špatné ...
    keksa
  •  
    09.03.2021 18:12

    Patrick Artus působí v tomto článku jako takové monetární nemehlo, které píše o věcech, kterým evidentně dostatečně nerozumí. Cílem QE nebylo (navzdory mnoha článků, které tvrdí opak) přímé navyšování objemu peněz v oběhu. Většina dluhopisů byla v rámci QE nakupována od bank, které za dluhopisy dostaly zaplaceno likviditou, nikoliv penězi. Otázka, zda je tato bankami obdržená likvidita pouze substitutem držení státních dluhopisů, nehraje z hlediska objemu peněz v ekonomice vůbec žádnou roli. Skutečným přímým důsledkem QE bylo snížení dlouhodobých výnosů státních dluhopisů a tedy snížení základních bezrizikových dlouhodobých úrokových sazeb. Toto snížení dlouhodobých úrokových sazeb pak mohlo nepřímo stimulovat chuť půjčovat si peníze od bank a tedy tímto způsobem nepřímo navyšovat objem peněžní zásoby. Toto navýšení objemu peněz v ekonomice ale nemá nic společného s samotným objemem likvidity, která byla vytvořena centrální bankou za účelem nákupů státních dluhopisů v rámci QE. QE tedy není možné vůbec porovnávat s vrtulníkovými penězi. Zdroje vrtulníkových peněz pochází z fiskální expanze nikoliv z monetární politiky, která má za následek jen snížení úrokových sazeb. O vrtulníkových penězích tak má smysl hovořit v případě, kdy vláda USA (nikoliv FED) pošle každému občanovi USA na účet nějaký obnos, což se projeví v rozpočtu vlády a s konáním centrální banky to nemá nic společného.
    Richard Fuld
    •  
      10.03.2021 0:52

      Richarde, dovolil bych si s Vámi trochu nesouhlasit. Peníze, které vláda připíše lidem na účet, nejsou vrtulníkové peníze. Vláda by si na takové rozdávání musela půjčit s vědomím, že bude muset tyto peníze někdy vrátit (teoreticky). Chápu to tak, že vrtulníkové peníze jsou peníze, které centrální banka rozdá lidem, aniž by si od nich vzala protihodnotu v podobě dluhopisů nebo jiných aktiv a takto rozdané peníze se nemusí vracet. Zatímco u QE centrální banka přijme např. dluhopisy, které hodlá v budoucnu zase prodat a dostat tak peníze zpět.
      Jan47
    •  
      09.03.2021 19:06

      Otázka: rozumím grafům správně? Každá z posledních 2 krizí měla za následek ZVÝŠENÍ obejmu vládních dluhů u centrální banky a současně při každé z posledních 2 krizí došlo ke ZVÝŠENÍ již tak deficitního státního rozpočtu?
      Mudr.c
Aktuální komentáře
10.06.2024
15:58Evropská komise asi tento týden oznámí zvýšení cel na dovoz elektromobilů z Číny
14:51Toyota kvůli skandálu s testy ztratila na valuaci 2,45 bil. jenů, vláda provedla inspekce v dalších automobilkách
14:38Siegel: Druhá polovina roku by měla přinést další pokles inflace, nové technologie mají svůj potenciál
13:06Než otevře Wall Street: AMD, CrowdStrike, GoDaddy, KKR, Southwest  
12:21Týdenní výhled: Negativní reakce na volby. Fed ještě sazby nezmění. Co řekne na inflaci?  
11:46Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší od začátku války na Ukrajině
11:25Obchodování v Evropě zasáhly volby, burza v Paříži padá  
9:26Nezaměstnanost v ČR v květnu klesla na 3,6 procenta, volných míst ubylo
9:05Rozbřesk: Volby do Evropského parlamentu přinesly posílení antisystémových stran
8:52Evropské akcie po volbách oslabí, Primoco získalo svou největší zakázku  
8:42Investiční tipy: Sázka na (ne)jistotu  
8:38Primoco oznámilo rekordní zakázku na 24 bezpilotních strojů. Zásadně pomůže k ročnímu cíli tržeb
8:20Evropské volby se v Česku staly hlasem proti vládě, soudí politologové. Celkově v europarlamentu posílí krajní pravice
6:30Technická analýza: BNP Paribas se po dividendě opřela o úrovně podpory  
09.06.2024
11:01Víkendář: Podle Kaplana by Fed udělal maximálně taktickou chybu, v ekonomice jsou inflační i dezinflační tlaky
08.06.2024
14:19Aktuální dividendové příležitosti podle zkušené investorky  
9:00Víkendář: Krugman o dosluhujícím čínském ekonomickém modelu, klesajícím riziku inflace v USA a dalším vývoji sazeb
07.06.2024
22:03První snížení sazeb možná až v listopadu, což přineslo negativní reakci trhu  
17:23Stoletý příběh kapitálové intenzity a opakování boomu dvacátých let
16:31Páteční data se netrefila, ale škody na akciích nejsou velké  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost