Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pomsta prekariátu

Pomsta prekariátu

22.11.2020 15:23

Před pandemií covidu-19 se mělo za to, že úloha pracujících s nízkou kvalifikací v ekonomice upadá. Na digitálně rozrušovaných trzích práce, kde se na vrcholu sluní nóbl profese v oblastech vědy, technologií, techniky a matematiky, se daří jen vysoce kvalifikovaným profesionálům. Ti, jejichž pracovní místa ohrožují nové technologie, jsou odsouzeni k prekérním dohodám, propouštění, společenskému propadu a uvadajícím životním úrovním.

Pandemie tento výklad zčásti vyvrátila, když odhalila, kteří pracující jsou skutečně nepostradatelní. Ukazuje se, že stále nemáme dobrou technologickou náhradu za popeláře, prodavače, pracovníky v technických službách či rozvozu jídel a řidiče nákladních vozů a autobusů, kteří během nejtemnějších dní krize drželi hospodářství v chodu. Tito pracující v mnoha případech vykonávají úkony, které vyžadují situační přizpůsobivost a fyzické schopnosti, které nelze snadno naprogramovat do softwaru a napodobit pomocí robota.

Skutečnost, že tito nejméně kvalifikovaní pracující odolávají novým technologiím, by neměla překvapovat. Podobný vzorec se uplatnil i v dřívějších průmyslových revolucích. Pracující lidé jsou obvykle dál zapotřebí přinejmenším k dohledu nad stroji, k jejich údržbě či k doplňujícím úkonům. V mnoha případech přitom sehrávají klíčovou úlohu v disruptivních modelech podnikání dané éry. Výzvou odjakživa bylo zacelit trhlinu mezi společenskou hodnotou, již tito pracující vytvářejí, a mzdami, které pobírají.

Pracovní místa vyžadující nízkou kvalifikaci se obvykle považují za ta, jež nové technologie časem převezmou. Většina těchto míst je ale sama vedlejším produktem technického pokroku. Mechanici, elektrikáři, instalatéři a telekomunikační montéři za svá povolání všichni vděčí dřívějším technickým průlomům a právě tito dělníci dnes na celém světě zajišťují správné fungování strojů, elektrických přenosových soustav, rozvodů vody a internetu.

Inovace nemění tradiční pyramidovou strukturu práce, kde hrstka vysoce kvalifikovaných pozic na vrcholu dohlíží na hierarchii méně kvalifikovaných profesí. Technika mění spíš skladbu pyramidy, neboť ji neustále doplňuje novými a důmyslnějšími úkoly a zároveň ty nejrutinnější skrze automatizaci odebírá. Dodnes existují montážní linky, ale práce v továrně plně řízené softwarem a osídlené inteligentními roboty se zcela liší od práce v nejmodernější továrně 50. let minulého století.

Většina dnešních velkých technologických společností z takzvané skupiny Big Tech se za uhlazenou online fasádou opírá o pracující s nízkou kvalifikací. Mediánní plat zaměstnance Amazonu byl v roce 2018 nižší než 30 000 dolarů, což je odrazem toho, co většina zaměstnanců firmy dělá: spravuje inventáře a plní zakázky ve skladech. Totéž platí pro výrobce elektromobilů Tesla, kde mediánní plat v roce 2018 dosáhl asi 56 000 dolarů: zhruba třetina jeho zaměstnanců pracuje u montážních linek. A přestože ve Facebooku medián platu v roce 2018 činil 228 000 dolarů, tato cifra nezahrnuje desítky tisíc chabě placených zaměstnanců na dohodu, na nichž je firma závislá s ohledem na moderování obsahu.

Obzvlášť patrné jsou tyto vzorce v zakázkové ekonomice, kde software a algoritmy umožňují platformě (oboustrannému trhu) prodávat služby poskytované reálnými pracujícími. Ať jsou aplikace pro přepravu osob či doručení zboží třeba sebedůmyslnější, společnost by bez svých taxikářů a kurýrů jednoduše nemohla existovat.

Velice často se však s lidmi zaměstnanými na konci hodnotového řetězce ekonomiky platforem zachází jako s pracovní silou druhé kategorie, která ani nedosáhne na úroveň zaměstnaneckého poměru. Na rozdíl od techniků a programátorů, kteří koncipují a aktualizují aplikace, pracují na dohodu s chabou ochranou na pracovišti.

Ani umělá inteligence, do budoucna všeobecně považovaná za hlavní zdroj technologické nezaměstnanosti, by neexistovala bez přispění milionů digitálních dělníků, především v rozvojovém světě, kteří se lopotí u montážních linek datové ekonomiky. Většinu algoritmů strojového učení je nezbytné vycvičit na objemných datových sadách, jež manuálně „čistí“ a „značkují“ lidé, kteří obsah kategorizují. Aby algoritmus poznal, že snímek auta je skutečně snímek auta, je zpravidla zapotřebí, aby jej nejprve někdo příslušně označil.

Vzhledem k těmto skutečnostem v digitální ekonomice je neomluvitelné přistupovat k nekvalifikovaným pracovním místům jako k místům nekvalitním. Dnešní pracující s „nízkou kvalifikací“ sice nemají pokročilé akademické tituly, ale mnozí jsou ve skutečnosti kvalifikovanými techniky, kteří si osvojili určité obory znalostí a postupů. Připustit tento fakt bude zásadní pro opětovné vybudování vyjednávací síly těchto pracujících a vymodelování nové společenské smlouvy.

Odborovým svazům se za tím účelem otevírá příležitost získat zpět vliv a naléhat na spravedlivější zacházení s nejméně kvalifikovanými, včetně zakázkově zaměstnaných, na něž se zhusta jejich radary vůbec nezaměřují. Také velké korporace (nejen v sektoru technologií) ovšem musí přehodnotit, jak posuzují a odměňují přispění pracujících s nízkou kvalifikací. Bude nutný tlak shora i zdola, aby se uzavřela mezera (co do platů i benefitů) mezi těmi na vrcholu a vespod pyramidy.

Konečně vlády musí udělat víc na podporu vzdělávacích potřeb kvalifikovaných techniků, protože v průběhu času se budou vyvíjet i ty nejzákladnější úkony. K udržení kroku s inovacemi je nezbytné si neustále aktualizovat dovednosti s cílem zachovat si schopnost konkurovat na trhu práce. Ve smyslu celkových zdrojů by investice do tohoto segmentu lidského kapitálu měly být podobné jako u kvalifikovaných odborníků, přestože by tyto dvě vzdělávací trajektorie samozřejmě měly být odlišně strukturované.

Pracující s nižším počtem formálních kvalifikací zůstanou ústřední a nepostradatelnou součástí digitální ekonomiky. Riziko, že budou vytlačeni na okraj, jim nehrozí ze strany nových technologií, nýbrž ze strany politických a podnikatelských rozhodnutí.

Edoardo Campanella je vědeckým pracovníkem Centra pro řízení změn Univerzity IE v Madridu.

Copyright: Project Syndicate, 2020.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Straeter: Významná překážka ekonomice sdílení
18.11.2020 6:14
Sdílení věcí je tu s námi již od dávných věků. O ekonomice sdílení se ...
The Economist: Funguje pořád hodnotové investování?
19.11.2020 5:35
Minulý týden si investoři mohli na chvilku dovolit ignorovat superstar...
Pět podhodnocených akcií s rostoucí dividendou – část druhá
18.11.2020 17:54
Včera jsem tu prezentoval pět akcií a firem, které Morningstar považuj...
Pandemie na sebe znovu upozornila a srazila sentiment na trzích
19.11.2020 11:01
Dění na hlavních finančních trzích se dál odvíjí od toho, jak sentimen...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2024
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání
15:13Výrobce brýlí EssilorLuxottica kupuje za 1,5 miliardy USD oděvní značku Supreme
14:12Dva bloky v Dukovanech postaví KHNP za nynějších 200 miliard korun za jeden, rozhodla vláda. Bude jednat také o Temelíně. Westinghouse chce KHNP soudně napadnout
13:32Než otevře Wall Street: Propad ASML a rotace z technologií do Russell 2000. Five Below, Bloom Energy  
12:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení úrokové sazby dluhopisu - 3. výnosové období
11:55Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU
11:53Míra inflace v EU v červnu zpomalila na 2,6 procenta, v Česku na 2,2 procenta
11:41Jakub Blaha: Nad ASML se stahují nevyzpytatelná geopolitická mračna  
11:35Akcie Adidas rostou o 5 % po zvýšení výhledu na rok 2024
11:33ASML prudce zvýšilo objednávky. Nizozemská společnost těží z přetrvávajcího zájmu o AI čipy
11:26Rotaci z techů táhne tvrdší postup proti Číně i Trumpův postoj k Taiwanu. Akcie klesají, dolar ztrácí  
11:13Místo injekce pilulka, nový lék na hubnutí posílá akcie Roche vzhůru
10:20Evropský účetní dvůr: Cíle EU v oblasti ekologického vodíku nejsou realistické
10:15Komentář: Ceny výrobců nepřekvapily, inflace bude dále klesat pod 2 %
10:07Trump řekl, že by si Tchaj-wan měl obranu platit sám, akcie TSMC oslabily
9:55Ceny v průmyslu v červnu opět vzrostly o procento, v zemědělství zpomalil pokles
9:07Rozbřesk: Letní výprodej koruny: úrokový diferenciál znovu v akci. T. Holub vidí prostor pro zvolnění tempa poklesu sazeb na 25bps

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/24 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
DR Horton Inc (06/24 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
PPG Industries Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:00EQT AB (03/24 Q1)
7:00Nokia Oyj (06/24 Q2)
7:20Volvo AB (06/24 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/24 Q2)
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/24 Q2)