Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendové žně?

Dividendové žně?

06.10.2020 17:40

U společností, které jsou pod tržním a následně finančním tlakem, obvykle uvažujeme o tom, že by měly snižovat výplatu hotovosti akcionářům. A namísto dividend a odkupů posilovat svou rozvahu. Tedy dělat kroky, které by jim pomohly přečkat těžké období. Co ale firmy, u kterých se nečeká, že by kdy přišlo zlepšení? U nich by z hlediska akcionářů byl nejlepší řízený úpadek bez zbytečných pokusů o záchranu, které by jen plýtvaly penězi na neproduktivní investice. Paul Sankey se domnívá, že právě toto je relevantní scénář pro ropné společnosti (viz Sankey: Budoucnost ropných firem a velká výplata dividend) a já bych dnes této tezi chtěl dnes věnovat.

Předně je dobré zmínit, že ropné společnosti alespoň teoreticky mohou postupně úplně změnit svůj byznys model a zaměření, odklonit se od fosilních paliv a najít nový zdroj příjmů. Nabízí se samozřejmě zelené energie a v tomto smyslu by na tom byl Exxon a spol. podobně, jako tradiční automobilky snažící se vypořádat s nástupem elektromobility. K tomu může někdo tvrdit, že ropy se ještě dlouho nezbavíme, takže hovory o nějakém úpadku nemají moc smysl. 

Pan Sankey ovšem o postupném útlumu, neřkuli úpadku hovoří. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby ropné firmy neplýtvaly penězi a vyplácely maximum toho, co ještě vydělají, svým vlastníkům. Podívejme se, o čem tu potenciálně hovoříme. Exxon v minulém roce na provozním toku hotovosti vydělal necelých 30 miliard dolarů, po investicích mu zbylo 5,36 miliard dolarů (za posledních 12 měsíců je více než 1 miliardu v záporu). Oněch cca 5 miliard dolarů je výrazně méně, než v předchozích dvou letech, kdy vydělal 16,5 a 14,5 miliard dolarů volného toku hotovosti (to, co je k dispozici akcionářům, věřitelům a na akvizice). 

Dividendu má Exxon nyní nastavenu na necelých 15 miliard dolarů. Takže v podstatě na to, že jeho volný tok hotovosti bude dlouhodobě na standardu let 2017, 2018 s tím, že dluhy se v podstatě nebudou měnit (staré budou refinancovány novými). Menší tok hotovsti by znamenal nutnost snížení dividendy. Pokud by tedy měl nastat nějaký posun od ropného gigantu k zelenému trpaslíkovi, tak firma bude v první řadě řešit to, že současná dividenda je neudržitelná a je třeba splácet dluhy. 

Morningstar tvrdí, že dividenda ohrožená u Exxonu není, ale i tento názor ukazuje, že u těchto firem se nyní řeší něco trochu jiného, než dividendové žně. Výše uvedené má ale jeden velký otazník: Investice. V roce 2017 a 2018 Exxon investoval kolem 16 miliard dolarů, za posledních 12 měsíců dokonce více než 20 miliard dolarů. Pan Sankey zřejmě předpokládá, že tyto peníze by z valné většiny šly po uznání toho, že ropná éra je u konce, právě akcionářům. 

Pak jde tedy „jen“ o to, jak by klesalo provozní cash flow a jak by firma omezovala investice. Každopádně na konci roku 2019 měl Exxon necelých 50 miliard dolarů neprovozních závazků. A celý „úpadkový“  obrázek tak netvoří jen známé neznámé „pokles provozního toku hotovosti, pokles investic, dividendy“, ale také (hlavně) nutné splátky dluhu v případě, že se firma bude zmenšovat. V jednom extrému scénářů by Exxon dokázal omezovat investice mnohem více, než by klesal provozní tok hotovosti, utáhl by splátky dluhů a mohl dokonce přechodně navýšit dividendy. S tím, že na konci tohoto procesu bude nová firma s udržitelným byznys modelem. Existuje ale i extrém druhý, kde se řeší hlavně dluhy. 

To, že dividendová budoucnost není u ropných firem zdaleka jasná, dokazuje BP, která oznámila snížení dividendy. Důvodem je současný stav trhu a snahy o přechod na zelenou budoucnost. Pokud to dobře chápu, tak logika pana Sankeyho je taková, že právě ony snahy o přechod na zelenou jsou chybou (přesněji řečeno vysoké investice s nimi spojené). Namísto toho by ropné firmy měly prostě vyplatit to, co jsou ještě schopny generovat, vlastníkům. Každopádně dalším důvodem, proř BP omezilo, dividendu, jsou dluhy. A jsme opět u toho, co jsem psal výše. 

Ještě dodám, že například S&P Global Market Intelligence čeká, že letos by se tržby BP měly pohybovat na necelých 190 miliardách dolarů (porovnatelné s rokem 2016), za devět let by měly být na více než 300 miliardách dolarů. EBITDA by se měla zvednout z 31 na 54 miliard dolarů, marže by měla vzrůst z 11,4 % na 18 % (tedy historicky číslo nevídané). Nevím, jaké předpoklady za těmito projekcemi stojí, ale je celkem zřejmé, že S&P Global Market Intelligence minimálně v následujícím desetiletí nějaký útlum této společnosti nečeká. A podobné to je i u Exxonu.



Čtěte více:

Sankey: Budoucnost ropných firem a velká výplata dividend
05.10.2020 5:48
Pro ropný průmysl je klíčový vývoj poptávky a ten bude v delším obdob...
Buffett, nebo Beckham? Malé IPO si půjčují velká jména, aby prodaly akcie
02.10.2020 15:29
Co mají bývalá fotbalová hvězda David Beckham, šachový velmistr Magnus...
MIT: Facebook chce zlepšit umělou inteligenci tím, že umožní lidem ji rozložit
06.10.2020 16:01
Explozivní úspěch, který v posledních zhruba deseti letech slaví umělá...
Duy: Optimisté mají možná pravdu a Fed může čelit zábavným otázkám
05.10.2020 14:31
James Bullard, který stojí v čele Fedu v St. Louis, očekává rychlé oži...
Ritholtz: Deset nejhorších hlášek na akciovém trhu
06.10.2020 10:55
Známý investor Barry Ritholtz na svém blogu The Big Picture kritizuje ...
Epiq: Počet firemních bankrotů v USA letos zatím stoupl o třetinu
06.10.2020 9:33
Počet firemních bankrotů ve Spojených státech v prvních třech čtvrtlet...

Váš názor
  •  
    23.10.2020 9:54

    Ty investice nešli do obnovitelných zdrojů. Třeba Shell investoval jen směšných 5% investic do obnovitelných zdrojů energie. Ale mluvení o tom bylo půlka jejich výroční zprávy. Už jim v tom ujel vlak jako IBM cloud. Od Shellu a Exonu ruce pryč. Leda jako spekulaci, že ropa bude opět za 60 dolarů a akcie se zdvojnásobí a pak jí prodat.
    czinvestor
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu