Prezident Donald Trump podepsal výkonná nařízení, která za 45 dnů zakáží obyvatelům USA provádět transakce přes čínské aplikace TikTok a WeChat kvůli odhalení osobních dat, a tím i riziku ohrožení národní bezpečnosti.
Zákaz je výraznou Trumpovou eskalací jeho konfrontace s Pekingem, když se snaží omezit čínskou moc v globálních technologiích. Vzhledem k tomu, že volby v USA budou za méně než 90 dní, dělá Trump z Číny ústřední téma své kampaně.
Akcie majitele společnosti WeChat, čínské společnosti Tencent Holdings, klesly v ranním obchodování až o 10 %. Jüan oslabil až o 0,40 %, nejvíce od 22. července, na 6,971 dolaru.
"Jde o další zlomový okamžik ve studené válce mezi USA a Čínou, ve kterém se americká vláda zaměřuje na tyto dvě velmi populární čínské aplikace, a v podstatě říká, že mají problém s národní bezpečností," řekl Paul Triolo, vedoucí pro globální technologie ve skupině Eurasia Group. "Ukazuje to hloubku amerických obav."
Tento krok se shoduje s Trumpovým tlakem na prodej populární video aplikace TikTok, kterou vlastní společnost ByteDance, nějaké americké společnosti. Došlo k tomu den poté, co ministr zahraničí Michael Pompeo vyzval americké firmy, aby odstranily tyto dvě čínské aplikace ze svých obchodů. Až vstoupí toto nařízení v platnost, hrozí sankcemi každému rezidentovi USA nebo americké společnosti, která provádí transakce přes TikTok, WeChat nebo jejich vlastníky.
"Abych chránil náš národ, podnikl jsem kroky k řešení hrozby, kterou představuje jedna mobilní aplikace, TikTok. Je třeba podniknout i další kroky k řešení podobné hrozby, kterou představuje další mobilní aplikace, WeChat,“ uvedl Trump v nařízení proti WeChatu vydaném jen několik minut po TikToku. Příkaz proti TikToku blokuje všechny transakce, ve kterých má jeho majitel, společnost ByteDance, nebo dceřiné společnosti, podíl, řekl americký úředník.
Začátkem tohoto týdne Trump hrozil odstavením TikToku, pokud jeho majitelé do 15. září neprodají firmu nějaké americké společnosti. Společnost hovoří o možném nákupu TikToku, aplikace, která byla stažena více než dvoumiliardkrát globálně a více než 165miliónkrát v USA. se zaměřuje na nákup operací této aplikace jen v USA, Austrálii, Kanadě a na Novém Zélandu.
Tencent odmítl nařízení komentovat. Zástupci TikToku uvedli, že jsou „šokováni“ tímto nařízením, které bylo vydáno bez patřičného procesu. TikTok se údajně snažil jednat s americkou vládou v dobré víře, že se domluví na konstruktivním řešení ohledně vyjádřených obav. Dodává, že byl dokonce svolný k tomu, prodat celou americkou divizi americké společnosti. TitTok chce proto podniknout všechny možné kroky, aby se neobcházela vláda práva a aby se jak s TikTokem, tak s jeho uživateli zacházelo férově. A pokud to nejde s americkou vládou, tak s americkými soudy, dodává ve vyjádření.
Chování hegemona
Čína v pátek uvedla, že USA kladou své „sobecké zájmy nad tržní principy a mezinárodní pravidla“ a účastní se tak „politické manipulace a útlaku“. "Dotyčné firmy dodržují při svém podnikání v USA tržní principy a mezinárodní pravidla," vyjádřil se v pátek mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin. "Dodržují americké zákony a předpisy, ale USA používají národní bezpečnost jako výmluvu a využívají síly státu k utlačování neamerických firem," dodal Wang. "To je prostě chování hegemona."
Transakce, za které by mohl přijít trest, zahrnují nákupy reklam v aplikaci a dohody o zpřístupnění TikToku nebo WeChatu v obchodech s aplikacemi, uvádí osoba obeznámená s danou problematikou. To může mít vliv na stahování aplikací, protože k tomu je nutné přijetí smluvních podmínek, které zahrnují dohodu o duševním vlastnictví mezi uživatelem a vývojářem aplikace, uvedla dotyčná osoba.
WeChat, software pro zasílání zpráv vyvinutý společností Tencent, se rozvinul do víceúčelové aplikace, která umožňuje lidem používat tuto aplikaci pro platby, nakupování a další. Tato aplikace je jednou z nejpopulárnějších na světě a má více než 1 miliardou uživatelů. Využívá ji i americký pro svou službu v Číně. Tencent je jednou z nejhodnotnějších čínských technologických společností a její generální ředitel Pony Ma je jedním z mnoha ředitelů, kteří slouží jako delegáti čínského Národního lidového kongresu.
Trump jednal v souladu s mezinárodním zákonem o mimořádných ekonomických silách (IEEPA) z roku 1977, který prezidentovi umožňuje vyhlásit národní pohotovost v reakci na „neobvyklou a mimořádnou hrozbu“, která mu umožňuje blokovat transakce a zabavovat aktiva. "IEEPA je neuvěřitelně expanzivní kompetence a umožňuje prezidentovi vyhlásit národní pohotovost s ohledem na cokoli," uvedl Brian Fleming, právník u Miller & Chevalier, který předtím pracoval pro ministerstvo spravedlnosti v odboru bezpečnosti. "Námitka, že IEEPA neuděluje prezidentovi pravomoc jednat s ohledem na něco, co je považováno za pohotovost v oblasti národní bezpečnosti, by měla velmi nízkou pravděpodobnost úspěchu."
V nářízení proti TikToku Trump uvedl, že tato aplikace „automaticky zachycuje rozsáhlé řádky“ uživatelských dat, včetně informací o poloze a historie procházení. "Tento sběr dat by mohl umožnit čínské komunistické straně přístup k osobním a vlastnickým informacím o Američanech – mohl by umožnit Číně sledovat umístění federálních zaměstnanců a smluvních stran, sestavovat dokumentaci osobních informacích k vydírání a špionáži," vysvětlil Trump.
TikTok říká, že americká uživatelská data jsou uložena na serverech v USA a Singapuru, nikoli v Číně. Podmínky služby TikTok však stanovují, že společnost může sdílet informace se svými mateřskými, dceřinými nebo jinými přidruženými společnostmi. Předchozí verze zásady ochrany osobních údajů varovaly uživatele, že aplikace si může vyměňovat informace s čínskými firmami, donucovacími orgány a orgány veřejné moci, pokud to vyžaduje zákon.
Zákaz WeChatu v USA by ale mohl mít mnohem větší dopad na přeshraniční obchod mezi čínskými a americkými společnostmi. Tedy na všechno od výroby lékařských roušek a iPhonů, až po smlouvy právníků a bankéřů. Přestože WeChat není v USA populárním nástrojem pro zasílání zpráv, v Číně je prakticky nemožné bez Wechat fungovat. Zde jej firmy využívají místo e-mailových a textových zpráv, které se v Číně nepoužívají tak často jako v USA. Ostatní aplikace pro zasílání zpráv, jako je například Whatsapp, jsou v Číně zablokované, což ztěžuje možnost komunikovat se zahraničními partnery bez WeChatu.
"Zákaz WeChatu by měl důsledky, protože by prakticky zastavil komunikaci mezi USA a Čínou," řekl Graham Webster, člen think-tanku New America. "Existují tu skutečné obavy o data, soukromí a bezpečnost, ale ty jdou daleko za tyto dvě čínské aplikace, a tato nařízení pouze balí skutečné problémy do politického divadla."
Jak upozornila profesorka technologické etiky z Notredamské univerzity Kirsten Martinová, příkaz nezakazuje Američanům používání Tiktoku. Dodává, že takové nařízení by v první řadě nebylo možné vymáhat. "Pokud je cílem přimět náctileté, aby přestali používat TikTok, nejsem si jistá, zda exekutivní příkaz jim v tom zabrání," uvedla. "Každý náctiletý ví, jak používat VPN (virtuální privátní síť). Budou předstírat, že jsou v Kanadě."
Profesor práva z Vanderbiltovy univerzity Timothy Meyer také upozorňuje, že by bylo obtížné zakázat lidem používat aplikace, pokud je již mají. A to i v případě, pokud by byla zakázána jejich nabídka v obchodech.
Někteří také upozorňují na logiku nařízení, které nazvalo TikTok hrozbou pro národní bezpečnost. "Buď jsme hrozbu tři roky přehlíželi nebo se prostě objevila najednou a přesto čekáme 45 dní," řekl odborník na čínsko-americké obchodní vztahy z výzkumného institut American Enterprise Institute Derek Scissors.
Agentura DPA napsala, že současným exekutivním příkazem Trump zvyšuje tlak na to, aby se obchod mezi Microsoftem a provozovatelem TikToku uskutečnil.
Zdroj: Bloomberg, čtk