Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Deficit překoná 100 miliard korun, ekonomika se bez pomoci na nohy ale nepostaví

Rozbřesk: Deficit překoná 100 miliard korun, ekonomika se bez pomoci na nohy ale nepostaví

01.06.2020 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Český státní rozpočet v květnu pravděpodobně propadl do výraznějšího deficitu. Už ke konci dubna se hospodaření státu propadlo do deficitu skoro 94 miliard korun a v květnu pravděpodobně daleko výrazněji na stát dopadnou jednak výpadky daní (dané propadem aktivity i odklady) a současně postupně se rozjíždějící výdajové programy (jako programy Antivirus). Pomoc v Česku se rozbíhala spíše pomalu, ale i tak určité náklady (v řádu nižších desítek miliard korun) by měly být v květnovém rozpočtu vidět - deficit pravděpodobně výrazně přesáhne 100 miliard korun a za celý rok si lze představit i úrovně přesahující 500 miliard korun.

V první fázi COVID krize (duben, květen) však rozhodně nebyla chyba podporovat udržení pracovních míst a likviditu ze státního rozpočtu masivně, plošně a zejména rychle. Česko zvláště v rychlosti poskytnutí “hotovostních záplat” zaostávalo, ale to se snad se startem programu COVID III mění. Pomalá a váhavá reakce státu v prvních měsících totiž automaticky může znamenat hlubší dopady do hospodářství a ve finále celkově výraznější “díru” ve veřejných financích.

To platí pro většinu vyspělých ekonomik, které netrpí zřejmými vnitřními ani vnějšími nerovnováhami a mají stabilní finanční systém - zjednodušeně řečeno, mohou si masivní krátkodobou reakci dovolit. Co však ve chvíli, kdy by pandemie nebyla “dočasným” fenoménem? Pokud bychom viděli druhou a třetí vlnu epidemie, programy kurzarbeitu, vysoké sociální výdaje a současně propady příjmů by dlouhodobě negativně dopadaly na státní rozpočty. Největší světové ekonomiky (G7) přitom za posledních padesát let skoro zdvojnásobily zadlužení. Veřejný a soukromý dluh vzrostl ze 130 % na 270 % HDP a letos pravděpodobně hravě překoná 300 % HDP. 

Dobrou zprávou na druhou stranu je, že v dnešním finančním systému mohou tlak na dluhopisovém trhu efektivně mírnit centrální banky. Opět to platí pouze tam, kde neexistují vysoké vnější nerovnováhy a vidíme stabilní finanční systém (Argentina ani Turecko takovou možnost nemají). To je naštěstí i případ Česka. Pokud by přišla druhá nebo dokonce třetí vlna pandemie, je pravděpodobné, že by ČNB (prostřednictvím vlastní verze QE) krotila rostoucí výnosy českých vládních dluhopisů.

Nic by však nebylo bez nákladů. Další vlny pandemie by ve finále byly výrazným nabídkovým šokem snižujícím schopnost ekonomik růst. Masivní reakce vlád a centrálních bank by v takové chvíli asi poslala vzhůru inflaci. To by ale určitě bylo lepší řešení než samovolně roztočená deflační spirála… 


TRHY

CZK a dluhopisy

Silné květnové výkony akcií a přetrvávající optimismus ohledně uvolňování karanténních opatření pomohly koruně pod klíčovou hranici 27,00 EUR/CZK. Tento týden bude ve znamení mizerných dubnových čísel (maloobchod a dnes PMI) - trhy je však jednoduše čekají. I proto se koruna po proražení 27,00 EUR/CZK může pokusit o další krátkodobé rozšíření zisků.


Zahraniční forex

Eurodolar pokračuje v cestě na sever, což má několik dimenzí. Ta první z nich je evropská, když euru evidentně pomohlo, že EU připravuje masivní balík dotací do zemí nejvíce postižených korona-recesí. Z druhé strany pak dolar začíná slábnout jednak proto, že příchozí americká data jsou děsivá (viz v pátek uveřejněný index PMI za květen či spotřebitelské výdaje za duben) a také proto, že aktuální občanské nepokoje v USA komplikují nejen politickou, ale i epidemiologickou situaci v největší ekonomice světa.

Tento týden bude z pohledu událostí přitom pro eurodolar hektický. Po dnes zveřejněných indexech PMI, resp. v USA ISM totiž trh čekají květnová data z amerického trhu práce (středa a pátek) a také velmi zajímavé zasedání ECB (čtvrtek). 


Ropa

Ropa Brent prožila snový květen, ve kterém se vzpamatovala z dubnového výplachu a její cena vzrostla o 40 % až těsně k hranici 38 dolarů za barel. Za nejvýraznějším měsíčním růstem od roku 1999 stojí viditelně lepší fundamentální obrázek trhu. Ten je na jedné straně podpořený rozvolňováním koronavirem způsobených karanténních opatření, jež pozitivně stimulují ropnou poptávku (v Číně je spotřeba ropy již na úrovni minulého roku). Na druhé straně pomáhají s redukováním přebytečné ropy rekordní produkční škrty aliance OPEC+, které prozatím státy plní více méně na jedničku.

Právě další budoucnost omezení produkce bude hlavní událostí nejbližších dní. Další zasedání kartelu OPEC+ je sice oficiálně plánováno na 9. a 10. června, nicméně některé státy vyjádřily zájem na dřívějším (virtuálním) setkání již tento čtvrtek. Zásadní debata se povede o tom, jak významně budou producenti dále snižovat těžbu - rekordní produkční škrty v rozsahu 9,7 mil. barelů denně, plus dobrovolný příspěvek Saúdů, SAE a Kuvajtu (1,1 mil. barelů denně) jsou totiž platné pouze do konce tohoto měsíce, poté by měly dle dubnové dohody činit škrty jen 7,7 mil. barelů denně. Dle zákulisních zpráv je však nyní na stole varianta prodloužení rekordních škrtů o několik dalších měsíců s cílem urychlit rebalancování trhu a dále pomoci cenám ropy. 



Čtěte více:

Bloomberg: Elektrická auta narážejí na tvrdou COVID realitu
01.06.2020 5:29
Montážní linky Volkswagenu ve Cvikově nedaleko německé hranice s Česke...
Agrofert loni ztrojnásobil zisk na 4,5 miliardy korun. O stejné číslo zvedl tržby
29.05.2020 15:13
Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert loni meziročně vzrostl na téměř t...
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
29.05.2020 16:03
Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronaviro...
Wall Street končí týden opět v plusu
29.05.2020 22:01
Páteční výprodej na akciích bank, aerolinek a retailových obchodníků b...
Vstupem na burzu chce Česká zbrojovka posílit svou důvěryhodnost
01.06.2020 8:17
Vstupem na pražskou burzu chce holding CZG - Česká zbrojovka Group SE ...
Nový německý stimulační plán by mohl stát až 80 miliard eur
01.06.2020 8:32
Německo pracuje na novém balíku opatření na podporu ekonomiky v hodnot...
Na pražské burze přibyde zbrojovka, Německo má dnes zavřeno
01.06.2020 8:52
Trhy v Rakousku, Dánsku, Německu, Norsku, Švédsku a Švýcarsku jsou z d...

Váš názor
  • Čau lidi!
    01.06.2020 14:39

    neposlouchejte, je to kampaň! proč starosti? nebojte, o všechno se postarám! naleju tam ty prachy a naleju a naleju. biliony tam naleju
    oradapoisson
  •  
    01.06.2020 9:46

    kdyby takhle hospodařil Kalousek v roce 2009, tak nevím, zda by nyní mohl být Bureš a kol. co se týče peněz utrženi jako od řetezu.....letos schodek 500 mld. Kč, příští rok volby plán schodku 300 mld.....a až přijde další krize? nevadí, máme ČNB, ta český bezvýznamný dluhopisy bude kupovat, jak jednoduché.....
    abc1
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu