Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Promoření, restrikce, nebo masivní testování?

Víkendář: Promoření, restrikce, nebo masivní testování?

10.05.2020 8:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Romer v rozhovoru pro The New Yorker hovořil o svém plánu na otevření americké ekonomiky založeném na dvouměsíčním testování každého člověka v populaci. Na něco podobného ale nejsou ani zdaleka dostatečné testovací kapacity a ekonomika tak může mířit k něčemu podobnému jako při Velké depresi třicátých let. 

Romer již před měsícem psal, že „na záchranu dosavadního způsobu života je potřeba se během pár měsíců posunout k cílenému přístupu, který omezí šíření viru, ale zároveň umožní lidem vrátit se zpět do zaměstnání“. Nyní tvrdí, že k takovému stavu se americká ekonomika výrazněji nepřiblížila. Začíná tak proto podle svých slov hovořit o možnosti hospodářských problémů horších než během Velké deprese, které by mohly vyvolat politický chaos. Určitou naději nyní dává to, že Kongres schválil 25 miliard dolarů na testování, „což je něco, co většina lidí ještě před pár týdny nečekala“. 

Vážným varováním je podle ekonoma analýza z dílny St. Louis Fedu, která ukazovala, že hrozí nezaměstnanost přesahující 30 %. Šlo o první známku toho, jak velké problémy by mohly přijít a i kvůli tomu je nutné zvýšit počet testů. Klíčem k obratu je totiž obnova důvěry lidí v to, že je bezpečné začít opět chodit do zaměstnání. Testy pak mají před digitálními technologiemi sledujícími pohyb lidí jednu velkou přednost: Jsou jednoduché, lidé jejich použití lehce chápou a nebudí obavy z toho, že by mohly být zneužity, tak jako zmíněné technologie. 

„Předpokládejme, že budu potřebovat jít ke svému dentistovi. Nejde o to, zda mi to dovolí zákon nebo guvernér. Jde o to, že k němu nebudu chtít jít v případě, že mi nebude schopen ukázat čerstvý test s tím, že není nakažen. A on zase nebude chtít, abych přišel, pokud mu já neukážu svůj test. Takové věci je lidem jednoduché vysvětlit a přesvědčit je, že to skutečně potřebujeme po dobu trvání epidemie. Pokud nebude vakcína k dispozici třeba po dva roky, dovedu si představit, že ani já ani dentista nebudeme mít s něčím takovým po tu dobu problém,“ řekl ekonom. 

Rozhodující je tedy podle Romera obnovení důvěry, která se promítá do investičních rozhodnutí, odhadů budoucnosti, plánování. Důvěru je pak potřeba obnovit něčím jednoduchým bez pochyb, zda to bude skutečně fungovat. Romer pak prý podle svých vlastních zkušeností z různých jednání míní, že digitální technologie něco podobného nenabízí. Na těchto jednáních bylo prý zřejmé, že pokud jde o testy, nemá s nimi nikdo problémy. Když se ale téma přesunulo k sledování pohybu a podobným technologiím, začaly být patrné obavy lidí a objevila se řada výhrad. Na druhou stranu Romer dodává, že on sám obavu o své soukromí nemá, protože již nyní je narušováno mnoha způsoby a sledování pohybu by celou věc nijak významně nezměnilo. 

Proč by ale vlastně měli ekonomové hovořit do práce epidemiologů? Romer na to má jednoduchou odpověď: Ekonom by měl nyní říci, že současná deprese stojí americkou ekonomiku hodně zhruba 500 miliard dolarů měsíčně. Takže pokud existuje řešení, které stojí třeba deset miliard měsíčně, není o čem přemýšlet. Jaké jsou alternativy k masovému a frekventovanému testování? Romer poukazuje na to, že podle některých názorů bychom měli jít cestou promoření populace. Namítá však, že i kdybychom teoreticky ignorovali vysoký počet ztracených lidských životů, nedá se doufat, že by tato cesta vedla k rychlému otevření ekonomiky, protože promořování by trvalo nějakou dobu. Druhou alternativou je pokračovat v sociálním distancování, ale pokud by mělo trvat delší dobu, stalo by se podle ekonoma stejně neudržitelné. Testy tak i z tohoto pohledu vychází nejlépe. 

Hodně lidí ale podle ekonoma stále nepřijalo nepříjemnou skutečnost, ve které se nyní pohybujeme, a proto si dává klamné naděje. Namísto plané snahy některých politiků o zvednutí nálady a opakování, že to zvládneme, by tak podle ekonoma měli nastoupit vědci a dát jasně najevo, že pokud něco neuděláme, nebude to hezké, „bude to strašné.“ Ekonom pak nesouhlasí s návrhy na to, aby bylo některým státům unie umožněno zbankrotovat. Takový vývoj by podle něj byl v současné situaci značně škodlivý již proto, že právě vlády jednotlivých států jsou v přední linii na potlačení pandemie. Je sice pravda, že i po bankrotu by dál fungovaly, ale k dispozici není jasný postup, jak by bankrot probíhal, a to by mohlo vyvolat chaos. 

Ekonom v této souvislosti vzpomínal na diskuse o tom, zda nechat padnout Lehman Brothers. Tehdy někteří lidé tvrdili, že trhy jsou na něco takového připravené a pokud by banka dostala pomoc, bylo by těžké nechat padnout jiné firmy. Jenže když tato banka nakonec padla, ukázalo se, že trhy a systém na něco takového nebyly připraveny ani zdaleka. 

Zdroj: The New Yorker



Čtěte více:

Bethune: Slepé restrikce jen jako nástroj pro získání času
07.05.2020 5:58
Měli bychom se snažit o získání kolektivní imunity proti novému typu k...
Problém s tištěním peněz vládou
06.05.2020 16:44
Moderní měnová teorie (MMT) nabízí nebezpečnou polopravdu, která je ze...
Bloomberg: Polsko, jediný stát EU, co ustál rok 2008, zase uspěje
07.05.2020 11:16
V roce 2008 způsobila finanční krize po celé planetě spoušť a jedinou ...
Pandemie a žebříček investičních hodnot
07.05.2020 17:53
Jak moc máme být soběstační ve výrobě některých potravin? Popřípadě ve...
Perly týdne: Natěšené akcie, šokující čísla z New Yorku, superpřenášení a u nás roušek bylo dost
07.05.2020 14:15
Nepochopitelná čísla, akcie počítají s růžovým scénářem, klíčem je sup...
Víkendář: Po pandemii vysoké dluhy, utahování a finanční represe?
09.05.2020 8:30
Ricardo Reis působí jako profesor ekonomie na London School of Economi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu