Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Inflace na rychlém ústupu, vláda narýsovala jízdní řád pro rozvolňování karantény

Rozbřesk: Inflace na rychlém ústupu, vláda narýsovala jízdní řád pro rozvolňování karantény

15.04.2020 10:03
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Chod české ekonomiky budou ještě dva měsíce (přesněji do 8. června) ovlivňovat vládní regulace. Až v tomto termínu, pokud vše půjde dobře, se budou moci uvolnit poslední služby, tedy hotely a restaurace, obchody nad 1000 metrů čtverečních (které nejsou v nákupních centrech), taxislužby, divadla apod. Ale ani to nebude znamenat úplný návrat do před korona-krizových podmínek, protože například hromadné kulturní akce zůstanou i nadále zapovězeny. Velkou neznámou navíc zůstává návrat běžného režimu na české hranice, a tedy i celkové uvolnění turistického ruchu. Budou to celkem tedy více než tři měsíce fungování ekonomiky v omezeném režimu, který se nepochybně výrazně projeví na jejím výkonu.

Máme už jeden měsíc v podstatě za sebou, nicméně v rukou žádná tvrdá data, která by ukázala, jak se s omezeným režimem dokázal vyrovnat podnikatelský sektor. První údaje z trhu práce zatím nenaplnily některé katastrofické scénáře propouštění, byť změnu trendů na tomto trhu již docela jasně naznačily. Včera zveřejněná březnová inflace nám zase ukázala, jak se ceny zboží a služeb vyvíjely v první polovině tohoto měsíce, tedy před zavedením nouzového stavu. Ve srovnání s únorem poklesla o tři desetiny procentního bodu, a to především zásluhou zlevňování pohonných hmot postupně reagujících na rekordní propad cen ropy na světových trzích. V důsledku dalšího zvýšení cen se potraviny tentokrát staly nejvýznamnějším inflačním faktorem, na prvním místě tak vystřídaly doposud panující náklady na bydlení.

Byť inflace zůstala i tentokrát nad horní hranicí tolerančního intervalu ČNB, čeká ji už velmi brzy rychlý pokles, a ještě v letošním roce by se dokonce mohla vrátit na cílovou úroveň centrální banky. Další zlevňování pohonných hmot tak může vykompenzovat schválené zvýšení spotřebních daní, a navíc zafunguje i vyšší srovnávací základ z loňského roku, kdy inflace prudce mířila vzhůru. Změny na realitním a energetickém trhu by se postupně měly zase přepsat do nákladů na bydlení a rovněž inflaci korigovat směrem dolů. Nejistota tak bude dál panovat především u potravin. V každém případě inflace dál nebude limitovat rozhodování centrální banky, která nejspíše na svém dalším zasedání znovu sníží svoji hlavní úrokovou sazbu. Pokud ČNB vydrží vyčkat až do nejbližšího pravidelného zasedání (7. května), bude mít v rukou i březnové - ještě horké - výsledky z reálné ekonomiky. 


TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna se během včerejšího dne držela bez větších výkyvů, které byly pro ni charakteristické v posledních týdnech, okolo úrovně 26,85 EUR/CZK. Zdá se, že výprodeje ze strany zahraničních investorů výrazně zpomalily, a koruna tak získala čas na stabilizaci. Její atraktivitu sice dál snižuje vidina ještě nižších úrokových sazeb, o nichž naposledy mluvil i člen bankovní rady Vojtěch Benda. Zmínil, že není vyloučeno ani mimořádné zasedání bankovní rady ještě do pravidelného květnového zasedání, na kterém se již budou centrální bankéři rozhodovat s novou prognózou v rukou. Současně se jako už další více méně postavil proti kurzovým intervencím a záporným sazbám. Korunu tak bude dál „řídit“ především nálada na globálních trzích.


Zahraniční forex

Eurodolar aktuálně zaparkoval pod hranicí 1,10 a vyčkává na další impulsy, které mohou přijít v průběhu dne. Pomineme-li výsledky francouzské a italské inflace za březen, tak zajímavé budou zejména americké maloobchodní tržby za březen a výsledek podnikatelské nálady z New Yorku. Obě čísla budou již zatížena epidemií, přičemž v prvním případě pomohou ke zpřesnění odhadu amerického HDP za první kvartál.

Polský zlotý, který postupně maže ztráty, dnes bude sledovat výsledek březnové inflace. Ta zřejmě v důsledku nižších cen ropy zpomalí. Pro zlotý však může mít důležitější dopad dění na globálních trzích a to jak se vyvíjí averze k riziku (jež prozatím dle klesá).


Ropa

Ropa Brent se v průběhu včerejšího obchodování dostala opět pod tlak, když odepsala téměř 6 % a její cena se sesunula zpět pod hranici 30 dolarů za barel. Reakce trhu na rekordní dohodu aliance OPEC+ na produkčních škrtech v rozsahu téměř 10 mil. barelů denně tak zůstává přinejlepším smíšená a spíše než optimismus ohledně svižného cenového oživení reflektuje přetrvávající nejistotu a obavy z bezprecedentního výpadku ropné poptávky. Nakonec, včerejší aktualizovaný výhled Mezinárodního měnového fondu nebyl v tomto ohledu vůbec povzbudivý, neboť předpovídá pokles globální ekonomiky v tomto roce o 3 %, tedy nejhlubší propad za posledních 90 let. 


 
 

Čtěte více:

ČEZ navrhl dividendu, Trump přestal financovat WHO
15.04.2020 8:43
ČEZ navrhl dividendu na akcii ve výši 34 Kč, což dělá 7,6% dividendov...
Čínská centrální banka zavádí nová stimulační opatření
15.04.2020 8:49
Čínská centrální banka dnes snížila jednu ze svých klíčových úrokovýc...
Americké aerolinky se dohodly s vládou na pomoci
15.04.2020 9:42
Velké americké letecké společnosti se v principu dohodly s ministerstv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)