Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hotovost za časů COVID-19

Hotovost za časů COVID-19

28.03.2020 18:41

Jelikož oběhem fyzické měny z ruky do ruky se může přenášet koronavirus, jsou země po celém světě nuceny si používání hotovosti znovu rozmyslet. COVID-19 by se tak dokonce mohl stát katalyzátorem, který konečně naplno vnese digitální platby do hlavního proudu. Není divu, že odvětví digitálních plateb už na příležitosti, jež současná krize přináší, zaostřilo pozornost.

Čínská vláda zase začala bankovky desinfikovat, a dokonce ničit, aby tlumila šíření viru, alespoň krátkodobě. Například hongkongský list South China Morning Post uvádí, že místní pobočka Čínské lidové banky v provincii Kuang-tung ničí peníze, které obíhaly ve vysoce rizikových prostředích, jako jsou nemocnice a tržnice s potravinami. Kvůli strachu z dovozu kontaminované měny z Asie Federální rezervní systém USA zavedl pro fyzické dolary z regionu karanténní opatření.

Takové postupy jsou pravděpodobně oprávněné s ohledem na to, že měna v oběhu může skutečně působit jako nositel přenášející patogeny – podobně jako moskyti. Studie zjistily, že například virus lidské chřipky dokáže na bankovkách přežít a zůstat infekční až 17 dnů. Nebylo by tudíž nerozumné předpokládat, že fyzická měna sehrála určitou úlohu také při šíření COVID-19.

Každopádně mnoho zemí bude zvažovat možnost desinfekce, ničení a nového tisku měny. Ať už se rozhodnou jakkoli, jeden důsledek se zdá jistý už teď: koronavirus urychlí probíhající příklon mladé populace k digitálním platbám, zejména v Asii a konkrétně v Číně. Tento trend je silný už dnes. Ke konci roku 2018 používalo v Číně služby online plateb zhruba 73 % uživatelů internetu (oproti 18 % v roce 2008).

Mladší populace je obvykle otevřenější přijímání nových technologií a Čína a země jihovýchodní Asie mají výrazně mladší populaci než Evropa a Spojené státy. Čínská vláda navíc aktivně propaguje svou infrastrukturu internetového bankovnictví, kdežto země na Západě zřídka ke správě země přistupují shora dolů a v zavádění digitálních plateb za asijskými ekonomikami zaostaly.

Pomalejší tempa zavádění v západních zemích mají interní a strukturální příčiny. Evropa například nemá žádné velké technologické ani finanční společnosti zapojené do sektoru digitálních plateb. Evropští spotřebitelé a podniky proto musí spoléhat na služby nabízené velkými americkými společnostmi – Apple Pay, Google Pay, PayPal a tak dále. Avšak vzhledem k obavám z postoupení zásadních sektorů digitální ekonomiky americkým technologickým gigantům se Evropská unie drží pomalejšího, opatrnějšího přístupu a dává přednost těm změnám, které evropskou infrastrukturu finančních transakcí nejméně narušují.

Také kulturní zvyklosti brzdí na Západě tempo změn. Američané a především Západoevropané jsou mnohem víc závislí na hotovosti než domácnosti v Asii. Podle nedávného průzkumu Deutsche Bank třetina respondentů ve vyspělých ekonomikách považuje hotovost za svou nejoblíbenější platební metodu a víc než polovina je přesvědčena, že hotovost s námi zůstane navždy. Měnit takové kulturně zakořeněné zvyky, aniž by se riskoval odpor veřejnosti, vyžaduje čas.

Globální šíření COVID-19 by ovšem mohlo světem pohnout k obratu ve způsobu, jímž se platby uskutečňují. Na předpověď, jaké změny by mohly být na cestě, je ještě příliš brzy, ale patrně se objeví jako řešení konkrétních výzev v různých národních souvislostech, platebních infrastrukturách a demografických skupinách. Slibnými příklady toho, co nás snad čeká, jsou digitální verze hotovostních měn, jako je nedávno ohlášená švédská e-koruna.

Kromě COVID-19 a čím dál rozšířenějšího přijímání nehotovostních plateb v obchodech existují další důvody, proč by lidé mohli chtít přejít k digitálním úhradám. Průzkum Deutsche Bank například zjistil, že v rozhodnutí jednotlivce přejít na digitální platby hraje důležitou roli výhodnost. Digitální peněženky jsou bezplatné a snadno po ruce. Digitalizace také usnadňuje sledování výdajů a správu rozpočtů. Co se týče bezpečnosti, zbavením se hotovosti snižujeme pravděpodobnost, že budeme fyzicky oloupeni.

Jistěže, aktuální krize zatím nepřiměla mnoho zemí kromě Číny, aby dezinfikovaly, ničily a nově tiskly své měny. COVID-19 by se ale mohla ukázat jako pandemie, k jaké dochází jednou za sto let, jak nedávno v komentáři pro New England Journal of Medicine varoval Bill Gates. Patogen století by vyžadoval východiska století. Jedním zřetelným místem kde začít je urychlit neodvratný příklon k digitálním platbám.

Autoři: Juergen Braunstein působí v Centru Belferových pro vědu a mezinárodní záležitosti Harvardovy univerzity. Marion Laboure je makroekonomická stratéžka v Deutsche Bank. Sachin Silva je doktorandský kandidát a člen sboru Harvardovy univerzity.

Copyright: Project Syndicate, 2020.
www.project-syndicate.org


 
 

Čtěte více:

Ray Dalio: Svět se zbláznil a systém je rozbitý
08.11.2019 5:53
Centrální banky investorům rozdávaly a rozdávají levné peníze, které k...
Od hotovosti k porodnosti
27.12.2019 18:04
Bank of England na konci roku zveřejňuje několik nových studií a mě za...
Perly týdne: Ponzi na vrcholu, peníze z vrtulníků do praxe a u nás nafouknuté ceny bydlení
28.02.2020 14:26
Ve světě… Ponzi schémata opět na vrcholu: CNBC tento týden tvrdí, že...

Váš názor
  • Bezhotovostní platby
    29.03.2020 21:16

    Hotovost má jednu důležitou výhodu a to, že funguje vždy. Zkušenosti s placením kartou i po Evropě je tristní. Především u karet od našich bank. Až budou babky tyto služby 100% garantovat může se to změnit.
  •  
    28.03.2020 21:16

    Pod záminkou viru se bude platit kartami a tak Velký bratr bude mít zase o něco více info o komkoliv. Kde kdo chodí, co nakupuje atd. Všichni postižení budou tleskat protože čeho by se báli když nedělají nic nekalého, že ??
    karel777
    •  
      28.03.2020 21:33

      ale zas bude mit stat prehled, kdo nahromadil kolik toaletaku a mouky. az pride opravdovej kritickej nedostatek, budou vedet kam zajit pro proviant ;)
      Ai-kun
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3:30Čína - PMI v průmyslu