V únoru se podle očekávání snížila nezaměstnanost v ČR na 3 %. Není to tedy žádné překvapení, spíše je už pravidlem, že poté co se na přelomu roku lidé hlásí na úřady práce, tak od února se zase část z nich s rozběhem sezónních prací do zaměstnání postupně vrací. Nakonec to uvidíme i v dalších dvou měsících, kdy se opět rozběhnou práce ve stavebnictví, zemědělství a v některých službách.
I když ekonomika zpomaluje a firmy v průmyslu už začaly redukovat stavy zaměstnanců, na trhu práce se zatím nic moc nemění. Dokonce přibyla volná pracovní místa (už je jich přes 351 tisíc), a tak napětí na tomto trhu rozhodně neklesá. Volných míst je v celé ČR stále výrazně více než nezaměstnaných.
Na druhou stranu je otázka, kolik z těchto nabídek bude existovat třeba za tři měsíce, kdy dopad zpomalení evropské a vlastně i světové ekonomiky bude nejcitelnější. Není totiž vůbec jisté, jakou cestou se vydají tuzemské firmy se slabšími zakázkami – zda podobně jako po roce 2008 začnou reagovat rychlým propouštěním nebo tentokrát raději vyčkají, aby zaměstnance nemusely pracně shánět později.
V každém případě míra nezaměstnanosti bude v dalších měsících mírně klesat v důsledku sezónnosti, nicméně v závěru roku se vrátí na přibližně 3 %. Tedy samozřejmě za předpokladu, že současné dění kolem šířící se nákazy nenavodí krom nabídkového i silný poptávkový šok. Jak to přesně dopadne, není v tuto chvíli vůbec zřejmé, protože ve hře je až příliš neznámých. Rychlostí šíření nákazy počínaje, schopností evropských vlád reagovat konče.