Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Mzdy nepotvrdily optimismus ČNB, OPEC chce prudce omezit produkci a čeká na souhlas Ruska

Rozbřesk: Mzdy nepotvrdily optimismus ČNB, OPEC chce prudce omezit produkci a čeká na souhlas Ruska

06.03.2020 9:17
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Zatímco finanční trhy se nyní zabývají spíše oceňováním důsledků šířícího se koronaviru a odhadují, kam až v rámci preventivní paniky zajde Fed a ECB, ČNB se dnes nepodařilo naplnit svou optimistickou prognózu, na jejímž základě v únoru překvapivě zvýšila své úrokové sazby.

Po HDP zveřejněném už v úterý, který sice zaostal za očekáváním jen mírně (nicméně z hlediska struktury byl přece jen někde úplně jinde), dnes přišly na řadu mzdy za čtvrtý kvartál. Stojí rozhodně za pozornost, už třeba proto, že centrální banka od nich vyvozuje tolik zmiňované inflační tlaky. A nepochybně i proto, že se potvrdilo, že už skutečně dochází ke zpomalování růstu mzdových nákladů, jak naznačovaly předchozí kvartály, kdy česká ekonomika začala poměrně rychle ztrácet rychlost. Průměrné měsíční mzdy vzrostly ve 4Q meziročně reálně o 3,6 % a zpomalily tak z předchozího růstu o 4,0 %. ČNB ve své poslední prognóze naopak počítala s meziročním navýšením reálné průměrné mzdy ve 4Q o 4,2 %.

Signály z průmyslu – největšího odvětví tuzemské ekonomiky – však byly jasné, a sice že minimálně v podnikatelské části ekonomiky ke zpomalování růstu mezd navzdory přetrvávajícímu napětí na trhu práce již dochází. Když totiž odhlédneme od odvětví s dominantní pozicí veřejného sektoru, tak k pozvolnému zpomalování růstu mzdových nákladů dochází už od poloviny roku 2018. V převážně veřejných oblastech ekonomiky v posledním roce rovněž platy ztratily něco málo na tempu, ale stále rostly výrazně svižněji než ve větším zbytku ekonomiky.

Výhled ČNB však neotestují pouze mzdy, ale vlastně i další čísla, která přijdou na řadu už příští týden. Nejprve to bude inflace, která zůstane dál nad prognózou a nejspíš se ještě více vzdálí horní hranici tolerančního pásma centrální banky, a posléze i první letošní výsledky průmyslu a dalších velkých odvětví tuzemského hospodářství. Ty totiž ukážou, zda česká ekonomika začala na začátku roku skutečně tak prudce akcelerovat, jak ve své měsíc staré prognóze předpovídá ČNB. Současně ukážou, jak na tom byly průmyslové podniky – zvláště pak automobilový průmysl – se zakázkami. I když to bylo ještě v čase před koronavirem, nebude to nejspíš pěkná statistika. Takže kdyby ČNB chtěla umazat svůj únorový překvapivý krok a vlastně i svůj letošní světový primát, pokud jde o zvyšování sazeb, o argumenty mít nouzi nebude.

TRHY
CZK a dluhopisy

Koruna se během včerejšího obchodování pohybovala nad hranicí 25,30 EUR/CZK, nicméně nižší volatilita kurzu naznačuje určitě zklidnění. Z pohledu ČNB je kurz vlastně tam, kde by měl být po celý první kvartál, avšak trhy očekávají radikální zásah. Nejenom jedno snížení sazeb do tří měsíců, ale rovnou čtyři do roka, zatímco z ČNB přicházejí komentáře o stabilitě. Je však pravděpodobné, že o dalším postupu ČNB rozhodnou spíše domácí čísla a “panika” zahraničních centrálních bank spíše než agresivita korunového trhu.

Zahraniční forex
Virem nakažené úrokové sazby v USA kolabují a tlačí tak eurodolar stále vzhůru. V pozadí je samozřejmě klesající úrokový diferenciál, neboť od Fedu se čeká ještě v březnu další snížení o 50 bps zatímco od ECB jen 10 bps.

V záplavě apokalyptických zpráv přicházejících z mikroúrovně (letiště jedou na 20 % výkonu, čínští developeři jsou před krachem apod.) samozřejmě zcela zapadají makroekonomické zprávy. Není divu, protože jde stále přinejlepším o data za únor. To bude velmi pravděpodobně platit i dnes odpoledne po zveřejněných statistikách z amerického trhu práce. Ty byly zřejmě v únoru stále ještě velmi dobré. Otázkou je, zdali pro eurodolarový trh budou mít vůbec nějakou hodnotu.

Ropa
Kartel OPEC včera překvapil trhy dohodou na podstatně hlubších těžebních škrtech v rozsahu 1,5 mil. barelů denně, které by kumulovanou produkci aliance OPEC+ snížily o celých 3,6 mil. barelů denně. Navíc, večerní tisková zpráva kartelu upřesnila, že producenti plánuji takto masivní škrty uplatňovat nejen ve druhém čtvrtletí, ale po hned po celý zbytek tohoto roku. Cena ropy však paradoxně i po této zprávě reagovala poklesem pod 50 dolarů za barel, což může reflektovat obavy trhu, zda na dohodu přistoupí také partnerské státy v čele s Ruskem. To totiž doposud preferovalo prosté rolování dosavadních škrtů v rozsahu 2,1 mil. barelů denně a o nové a o poznání agresivnější podobě produkčních škrtů bude jednat až dnes ve Vídni.


Čtěte více:

Je to možné?
05.03.2020 17:27
Řada čtenářů asi ještě pamatuje doby, kdy se plány plnily minimálně na...
Koronavirus: Nakažených je v ČR 12, pravidla testů se mění
05.03.2020 17:26
Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku stoupl na 12. Dosud ji...
Volatilita a cena zlata už začínají připomínat rok 2011
05.03.2020 22:03
Zámořské akciové trhy, kde jsme v posledních letech byli zvyklí na min...
Zakázky německého průmyslu vzrostly nejvíce za pět a půl roku
06.03.2020 8:45
Zakázky německého průmyslu se v lednu zvýšily ve srovnání s předchozím...
Na prudký propad Wall Street kvůli šíření koronaviru naváží úvodním sestupem akcie v Evropě
06.03.2020 8:47
Wall Street včera prožila, co dlouho ne. Pod tlakem šíření nového typu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)