Aukce na nového operátora není podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) dořešena. Za současných podmínek podle něj nenaláká dostatečný počet konkurujících firem, které by významně zasáhly do fungování trhu. Své připomínky ministerstvo podle Havlíčka řeší s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ), který má aukci na starost. Vláda na pondělním jednání schválila materiál, ve kterém počítá s vyhlášením aukce v prvním čtvrtletí. Kvůli zahrnutí připomínek ministerstva by se termín mohl o dva až tři měsíce posunout. Správná formulace je podle Havlíčka ale přednější, řekl dnes novinářům.
ČTÚ připravilo aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Dražit bude frekvence 700 a 3500 MHz. Pásmo 700 MHz vznikne přechodem pozemního TV vysílání na nový standard DVB-T2. Aukce má zároveň na český trh přivést dalšího operátora a zvýšit tak konkurenci. Do státního rozpočtu by akce měla přinést minimálně šest miliard korun. S vyhlášením se původně počítalo už v lednu.
"Zatím ministerstvo není komfortní s tím návrhem ČTÚ," uvedl Havlíček. Chce, aby aukce měla co nejvíce účastníků. Kromě velkých zahraničních společností by se do ní podle něj mohli zapojit i menší tuzemští operátoři. Ve stávajících podmínkách aukce není zahrnuto sdílení sítí, které by podle Havlíčka podpořilo konkurenci. "Trh by se měl ještě více otevřít prostřednictvím národního roamingu pro toho, kdo získá 3500 (MHz) kmitočet ve prospěch 700 a těch nižších," řekl dále.
Státní rozpočet podle Havlíčka může s výnosem z aukce počítat v každém případě, dalo by se dosáhnout i vyšší sumy, uvedl. "Přece není podstatné, jestli bude (výnos z aukce) v září, jestli bude v prosinci, anebo i kdyby byl třeba v lednu v únoru příštího roku, to je otázka pár měsíců posunutí, jakkoliv si dovedu představit, že samozřejmě státní rozpočet to taky potřebuje," dodal.
Ministerstvo financí podle Jakuba Vintrlíka z tiskového oddělení nebylo vyrozuměno ze strany MPO nebo ČTÚ o žádných nových skutečnostech, které by měly výnos z příslušné aukce v letošním roce ohrozit. "Předpokládané příjmy z aukce kmitočtů jsou tedy nadále rozpočtovány v rozpočtu ČTÚ pro rok 2020," řekl ČTK.
Konzultace ohledně úprav by podle Havlíčka s ČTÚ mohla být rychlá. Jednání by se měla uskutečnit tento týden. Podle Havlíčka se ministerstvo s ČTÚ shodne na cíli, ne vždy ale na cestě k jeho dosažení. ČTÚ zopakoval, že aukce je připravena a dle jeho pevného přesvědčení má potenciál splnit cíle, se kterými byla seznámena vláda minulý rok, tedy zejména posílení konkurence vstupem celoplošného infrastrukturního čtvrtého operátora a nastartování rozvoje 5G sítí.
"Platí, že změna principů a parametrů aukce by znamenala novou veřejnou konzultaci a tedy i odklad výběrového řízení o několik měsíců. Probíhající jednání mají za cíl rozptýlit pochybnosti MPO. Chceme, aby se ČR zařadila mezi vyspělé země, které umožní průmyslu a uživatelům využívat moderní služby a současně dojde k trvalému tlaku na snížení cen," řekl ČTK mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
V tuzemsku je 14,5 milionu aktivních SIM karet. Více než 93 procent využívá služby operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, zbytek se připojuje přes virtuální mobilní operátory. Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden Gbit/s, což je desetinásobek v současnosti dosahovaných rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí.