Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co vlastně táhne celkové akciové zisky?

Co vlastně táhne celkové akciové zisky?

03.09.2019 17:59

Vedle aktuálního pohledu na dění v ekonomice, na trzích, či u konkrétních titulů tu občas nabízím jakési myšlenkové rámce, které mohou určitému typu investorů pomáhat. Tedy zejména typu, který se zajímá o to, co se vlastně děje pod povrchem, jaké principy mohou být ve hře a podobně. Tato úvaha o tahounech celkových zisků jde tímto směrem, i když na závěr se podíváme na jednu konkrétní predikci.

Tři tahouni akciových zisků

Mechanika generování celkových akciových zisků nám může být úplně jasná, pak je lepší hned přeskočit do druhé části úvahy. Ale přece jen: Vezměme si jednoduchý příklad: Akcie vyplácí dividendu ve výši 10 , požadovaná návratnost je u ní na 10 %, takže její hodnota dosahuje 100 (10/0,1). A na efektivním trhu se zde nalézá i cena. Ročně tedy tento titul vyplatí 10 , cena se nehýbe a celková návratnost 10 % je generována pouze dividendami.

Nyní dojde k tomu, že požadovaná návratnost klesne na 7 % (klesne celková averze k riziku na trhu). Cena akcie se tak v daném roce skokově vyhoupne na 142 (10/0,07). Celkové zisky tedy zahrnují 42% posílení ceny akcie plus 10 % generovaných dividendami (měřeno k výchozí ceně 100 Kč). V následujících letech ale už budou dividendové výnosy dosahovat pouze oněch 7 % (10/142), cena se dál nebude měnit. Toto posílení ceny akcie můžeme vnímat tak, že je generováno zvýšením valuačních násobků, u PE by to bylo konkrétně z 10 na 14,2 a bylo by dáno zmíněným poklesem požadované návratnosti. Podobně by PE mohlo růst (či klesat) kvůli změně dlouhodobého růstového výhledu.

Do třetice existuje možnost, že valuační násobky zůstanou nezměněny, ale vzrostou zisky (na akcii). Dejme tedy tomu, že firma začne díky zvýšení efektivity výroby vydělávat ne 10, ale 15 na akcii. Požadovaná návratnost se nezmění a ani dlouhodobý růstový výhled. PE tedy zůstane na hodnotě 10 a cena akcie skokově posílí na 150 . Kapitálové zisky, tentokrát tažené vyšší ziskovostí tedy tento rok dosáhnou 50 %, k tomu 10% dividendový výnos (opět měřený k oněm 100 z počátku roku). Následující roky ale již celkové výnosy táhnou zase jen dividendy a jejich výše dosahuje 6 % (10/150).

U této poslední možnosti je to ale trochu složitější: Implicitně se tu počítá s tím, že ony dodatečné zisky budou dříve či později vyplaceny na zvýšených dividendách, jinak by totiž násobek PE nezůstal konstantní (klesl by tak, že by se cena držela stále na 100 Kč). Výše uvedené by ale mělo hlavně poukázat na to, jak v základu funguje mechanika celkových akciových zisků. A z příkladu také plyne jedna podstatná věc: V dlouhém období by akciové zisky měly být taženy zejména dividendami, popřípadě zisky. Změny násobků (tj. zejména změny averze k riziku) by měly hrát podružnou roli.

Chová se nám praxe podle naší teorie?

Následující graf od JPMorgan ukazuje, jací jsou tahouni celkových zisků generovaných akciemi (i) v letech 2004 – 2018, (ii) v roce 2018 a (iii) v roce 2019. První sledované období se nápadně liší od zmíněných dvou let. V období 2004 – 2018 generovaly například americké akcie celkově 7,8% návratnost, z toho dividendy asi třetinu. Zbytek táhly zisky, násobky celkovou návratnost o něco snížily (klesly). Vyjma Japonska to o vliv násobků návratnosti platí i v Evropě a na rozvíjejících se trzích. To ukazuje, že v Japonsku došlo k výraznému strukturálnímu posunu – více než pravděpodobně ke kombinaci vyšší averze k riziku a horšímu dlouhodobému výhledu. 0

Roky 2018 a 2019 ale ukazují úplně rozdílný obrázek, a to v podstatě plošně. Zde otěže návratnosti naprosto přebírají valuace – v roce 2018 vše táhly dolů, v roce 2018 naopak nahoru. Mimo USA k tomu dokonce docházelo i přesto, že zisky šly opačným směrem. Realita se nám tedy v principu chová tak, jak nám předpověděl náš úvodní „model“. Dá se to formulovat tak, že v delším období rozhoduje to, co firmy vydělají a vyplatí. V kratším období rozhodují ale změny názorů (odražené ve valuacích) na to, co a s jakým rizikem budou vydělávat a vyplácet.

Co předpovídají současné valuace

Nedávno jsem tu psal o hodně našponovaných amerických valuacích, výše uvedená část grafu týkající se roku 2019 na toto téma plně sedí. V úvodu jsem slíbil jednu projekci a ta právě souvisí se současnou výší PE v USA. Jak ukazuje první z následujících dvou grafů, pro krátké období není PE moc dobrou věšteckou koulí, ovšem pro 5letou periodu už platí něco trochu jiného – viz druhý graf. Soudě podle proložené přímky by akcie měly na základě tohoto vztahu v následujících pěti letech posilovat o necelých 10 %. Jenže zrovna u současné výše valuací jsou konkrétní body rozděleny na dvě jasné skupiny – ta optimističtější naznačuje na návratnost nad 10 %, ta druhá spíše na ztráty.
0

 

Čtěte více:

Ekonom Petr Dufek k běžnému účtu: Dividendová sezóna pokračuje
13.08.2019 11:28
Běžný účet v červnu a vlastně letos poprvé (nepřekvapivě) skončil v če...
Investiční sázky v prostředí obchodních potyček
15.08.2019 14:27
Goldman Sachs navrhuje poměrně jednoduchou strategii, která by měla in...
Výnosy jsou nízko, kupujte dividendové akcie
22.08.2019 18:16
S doporučením z nadpisu mé dnešní úvahy přichází nyní banka Goldman Sa...
Skrytí hrdinové v portfoliu pana Buffetta
28.08.2019 17:46
Warren Buffett je stále ostře sledován a některé jeho investice mohou ...
Trhy vysílají býčí signál. Nebo se vracíme do starých časů
29.08.2019 17:45
Na trhu se v poslední době hodně hovoří o takzvané inverzi výnosové kř...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.06.2024
11:01Víkendář: Podle Kaplana by Fed udělal maximálně taktickou chybu, v ekonomice jsou inflační i dezinflační tlaky
08.06.2024
14:19Aktuální dividendové příležitosti podle zkušené investorky  
9:00Víkendář: Krugman o dosluhujícím čínském ekonomickém modelu, klesajícím riziku inflace v USA a dalším vývoji sazeb
07.06.2024
22:03První snížení sazeb možná až v listopadu, což přineslo negativní reakci trhu  
17:23Stoletý příběh kapitálové intenzity a opakování boomu dvacátých let
16:31Páteční data se netrefila, ale škody na akciích nejsou velké  
15:35Tomáš Vlk: Síla trhu práce jako špatná zpráva - naděje na dřívější pokles úrokových sazeb vadnou  
14:47Perly týdne: Začátek dlouhodobého býčího cyklu a atraktivní hodnotové společnosti
13:38Než otevře Wall Street: GameStop, Lyft, DocuSign  
12:11Reuters: Putin uprostřed války hledí z ruského okna do Evropy na východ
11:44FAO: Světové ceny potravin v květnu pokračovaly v růstu
11:27Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
11:11Po "úžasných 7" přichází "fantastických 5", nabízí vyšší potenciál zhodnocení a nižší expozici na tech  
10:50Průmyslová výroba v Německu v dubnu překvapivě klesla, export ale vzrostl
9:05Rozbřesk: ECB poprvé snižuje sazby, další kroky však halí nejistota
8:54Trhy zahájí po včerejší ECB utlumeně, Evropa bude volit do Evropského parlamentu  
8:35Největší plátci daně z příjmů za firmy: ČEZ, Škoda Auto, EP Commodities
6:13Technická analýza: Vzestupný trend Synopsys pokračuje, může akcii dostat na nová maxima  
06.06.2024
22:01Nvidia před splitem ztratila, Gamestop opět pod vlivem řvoucího kotěte  
17:40Co dává velkým firmám jejich extrémní podíl na celkové kapitalizaci trhu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data