Aktualizováno Italská vláda včera podle očekávání padla. V zemi, která po druhé světové válce vystřídala již šedesát jedna vlád, se ovšem nejedná o nic zcela mimořádného. Na politickou nejistotu jsou trhy v zásadě zvyklé. Potíž je dnes ovšem v tom, že italská ekonomika může v druhé polovině roku opět spadnout do recese a její veřejné finance se tak automaticky dostávají pod větší tlak. Příprava italského rozpočtu na rok 2020 je proto v Bruselu ostře sledovaná. Současná dohoda zní jasně, pokud Italové nenajdou v rozpočtu na příští rok dostatečné úspory, dojde automaticky k navýšení DPH. To by mohlo poškodit již tak slabou spotřebu italských domácností.
Pokud by tedy na podzim došlo k předčasným volbám, trhy by to vystrašilo. Jednak by byl proces přípravy rozpočtu narušen - Itálie by nestihla poslat do 15. října návrh rozpočtu do Bruselu. Navíc by v případě vítězství extrémně pravicové Ligy Mattea Salviniho mohl převzít otěže premiér, který se programově s Bruselem vůbec nebude chtít bavit. V takovém případě by se italské dluhopisy pravděpodobně dostaly pod opětovný tlak.
Dobrou zprávou pro Itálii ovšem je, že není jasné kdy a zda vůbec dojde na předčasné volby. To bude záležet především na prezidentu Sergiu Mattarellovi a dalších politických stranách. Teoreticky připadá v úvahu koalice Hnutí pěti hvězd (stávající koalice) se středovou stranou bývalého premiéra Mattea Renziho. Takové uskupení by ale nemělo většinu v senátu a bylo by z podstaty nestabilní. Většina politických komentátorů proto předpokládá, že dříve nebo později k předčasným volbám dojde. Pro Itálii a její trhy by ovšem bylo lepší, kdyby to bylo až po přípravě rozpočtu na rok 2020.
Druhým plusem pro Itálii je v tuto chvíli bezesporu politika Evropské centrální banky. Ta podle slov svého hlavního ekonoma Olliho Rehna připravuje na září něco “velkého”. Slabá čísla z Německa a z Itálie (Španělsko i Francie vypadají o poznání lépe) pravděpodobně povedou k poklesu sazeb a opětovnému rozjezdu QE. A to tlačí všechny výnosy vládních dluhopisů směrem dolů - italský desetiletý výnos se tak oproti konci minulého roku obchoduje skoro o 2 procentní body níže. To přinese italské vládě úspory v řádu miliard eur ročně, a to i kdyby politické napětí situaci na trzích zhoršilo.
Jak moc může italský dluh profitovat z nižších úrokových sazeb ukazuje i následující cvičení (viz graf níže), které předpokládá výrazně lepší dluhovou trajektorii v případě pokračujícího poklesu průměrné úrokové zátěže italského dluhu.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna dál relativně věrně kopíruje náladu na globálních trzích. Včerejší oznámení Donalda Trumpa, že není připraven s Čínou uzavřít dohodu, nejistota před Jackson Hole a pád italské vlády - to vše poslalo akcie v americkém obchodování do defenzivy. A koruna na to reagovala lehkými ztrátami do okolí 25,80 EUR/CZK. Pro zbytek týdne zůstáváme naladěni bez výrazných domácích impulsů lehce negativně.
Zahraniční forex
Dolar včera mírně ztrácel a sesunul se zpět k 1,11 EUR/USD s tím, jak opět padaly výnosy dluhopisů před jednáním centrálních bankéřů v Jackson Hole. Nejistotu z budoucí razance Fedu však může ještě před pátečními projevy rozčeřit dnešní zveřejnění zápisu z posledního FOMC. Naproti tomu však ani euro nemá na své straně žádnou oporu. Konec italské vlády znamená jen další růst politické nejistoty v jižním křídle eurozóny, k níž se může už zítra – po zveřejnění PMI – přidat další růst ekonomické nejistoty přímo v centru této měnové unie. V každém případě zatím, pokud Fed skutečně nepřekvapí silným holubičím tónem, jsou karty rozdány ve prospěch dolaru. Minimálně z krátkodobého pohledu.