Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Erdoganomika, aneb makroekonomické voodoo v praxi

Rozbřesk: Erdoganomika, aneb makroekonomické voodoo v praxi

10.07.2019 9:06, aktualizováno: 10.7. 9:48
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Netrvalo příliš dlouho a v Turecku se opět dějí věci. Jen co vstřebal bolestivou porážku v místních volbách v Istanbulu se turecký prezident Erdogan rozhodl odvolat guvernéra centrální banky a opět si znepřátelit trhy. Samozvanému bojovníkovi proti vysokým úrokovým sazbám se totiž nelíbí – podobně jako jeho americkému protějšku – příliš restriktivní politika centrální banky. Na rozdíl od Trumpa však Erdogan koncentruje výrazně větší rozhodovací pravomoci, díky kterým má přímý vliv nejen na fiskální, ale také měnovou politiku.

Poslední sled událostí přitom pouze dokresluje, pod jak silným politickým vlivem se turecká centrální banka aktuálně nachází. Již těsně před březnovými volbami učinila centrální banka řadu kontroverzních kroků proti měnovým spekulantům a na obranu liry vyčerpala i to málo zbylých devizových rezerv. Nečekaným odvoláním jejího šéfa tak tato instituce nyní ztrácí i poslední zbytky své kredibility. Tu se bude snažit v roli nového guvernéra resuscitovat Murat Uysal, jenž patří k největším holubicím v rámci bankovní rady, a nižším sazbám by tedy již neměl vzdorovat.

K těm by nicméně turecká ekonomika dospěla tak či tak. Inflace sice zůstává vysoká, ale její pokles z 20 na 15 % implikuje ex post reálné sazby na úrovni téměř devíti procent. Ekonomika se navíc poprvé za dekádu ocitla na konci roku 2018 v recesi a zřejmě se jí nevyhne ani v další části tohoto roku. Otáčení kormidla měnové politiky bylo tudíž očekávaným a vlastně i nutným krokem. Klíčovou otázkou však zůstává načasování prvního snižování sazeb (pravděpodobně již v červenci) a agresivita, se kterou půjdou sazby dolů. A právě zde číhá riziko až příliš benevolentní měnové politiky, která v situaci vysokých a neukotvených inflačních očekávání, pouze dále prohloubí existující nerovnováhy v ekonomice.

Pro tureckou liru není tento scénář logicky příliš povzbudivý. Holubičí obrat Fedu a ECB sice rozvolnil globální měnové podmínky a posílil rizikový apetit, který turecké měně dopřál oddech. Na druhou stranu, geopolitické konstelace hrají v její neprospěch. Spojené státy totiž hrozí uvalením sankcí v reakci na nákup ruského raketového systému S-400, o kterém by měla turecká vláda rozhodnout již tento týden. A když pak k tomu přidáme širokou paletu domácích politických rizik, lira rozhodně nevyhlíží období klidu a bude mít co dělat, aby si i v prostředí nižších globálních sazeb udržela půdu pod nohama. Nakonec, jako celá turecká ekonomika.

001

*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Koruna v průběhu včerejšího dne podobně jako ostatní měny v regionu opět mírně ztrácela a přiblížila se hranici 25,55 EUR/CZK. Zítřejší inflace její směr nicméně zřejmě nijak výrazně neovlivní, stejně jako následný pravidelný komentář centrální banky. Rozhodování centrální banky spíše než červnová inflace ovlivní nová prognóza, která přijde na pořad dne už na začátku srpna. Ta by měla odhalit, nakolik zůstane česká ekonomika imunní vůči přetrvávajícím, respektive zesilujícím rizikům vnějšího světa. V každém případě se jako nejpravděpodobnější jeví delší období stability úrokových sazeb ČNB.

Dění na dluhopisovém trhu dnes zřejmě příliš neovlivní plánované aukce dluhopisů se splatností osm a čtrnáct let. Nabízené (nízké) objemy by vzhledem k dosavadní vysoké poptávce po korunových papírech mohly hladce najít své nové majitele. 

Zahraniční forex
Eurodolar stejně jakož i ostatní hlavní devizové páry vyčkávají na dnešní vystoupení šéfa Fedu v americkém Kongresu. Reakci (euro)dolaru na pravidelný půlroční komentář J. Powella je nutné chápat v kontextu toho, s čím aktuálně počítá americká výnosová křivka. Ta prakticky jistě vidí snížení sazeb Fedu o 25 bazických bodů na zasedání 31. července a zároveň trh sází ze ? na další snížení úroků v polovině září. Nyní půjde o to, zda Powell dokáže s těmito očekáváními pohnout. Podle našeho názoru nebude chtít jít agresivně proti trhu a bude vyzdvihovat rizika pro růst. To si může trh vysvětlit jako holubičí, který nezabrání se (stále) domnívat, že přijde série snižování úroků. Takový scénář může eurodolar vytlačit lehce vzhůru. Dodejme, že Powell se stejnou řečí vystoupí zítra i ve druhé komoře Kongresu, přičemž jeho odpovědi na otázky kongresmanů nemusí být úplně shodné jako dnes.

Ropa
Cena ropy Brent stoupá vstříc hranici 65 dolarů za barel, povzbuzena nad očekávání silným poklesem zásob ve Spojených státech. Dle Amerického petrolejářského institutu propadly v minulém týdnu zásoby surové ropy o 8,1 mil. barelů, což ropní býci vnímají jako potvrzení utahujícího se trhu. Zdali tomu tak opravdu je, nicméně blíže napoví až dnešní oficiální čísla z dílny EIA. 

Právě americká agentura včera představila svůj aktualizovaný výhled na ropný trh. Ten se od minulého měsíce změnil pouze marginálně, a to s přihlédnutím k rychlejší expanzi americké produkce surové ropy. Ta by měla v tomto roce dosáhnout 12,4 mil. barelů denně, oproti 11,0 mil. barelů denně v roce loňském. 

Akcie
Index Dow Jones Industrial Average se držel po celý včerejší den v rudé barvě, přičemž měl tendenci v jeho průběhu ztráty umazávat. DJ končil na 26.785 bodech (-0,1%). Širší S&P 500 startoval také negativně, ale brzy se dostal k závěrečné hodnotě pondělního dne. SPX se v samotném závěru vyšvihl o desetinu výše na 2.979 bodů. Technologický Nasdaq Composite má na svědomí největší růst ze všech tří sledovaných. Barometr zvládl narůst o 0,5 % na 8.141 bodů.


 

Čtěte více:

The Economist: Investorům se přestává zamlouvat to, co dříve milovali
09.07.2019 17:57
Známý investor Carl Icahn hovoří o tom, že existuje příliš mnoho vrcho...
Investiční výhled Patrie 3/5: Měnová politika jako klíčová podpora
10.07.2019 7:11
Na poli měnové politiky jsme byli svědky velkých zvratů, přitom měnová...
Horská dráha turecké měnové politiky nebere konce
09.07.2019 15:33
Nečekaná výměna guvernéra turecké centrální banky uštědřila další ránu...
Summary: Chemický obr otočil ve výhledu, PepsiCo čerpala z chipsů
09.07.2019 17:18
EVROPA: BASF Německý chemický gigant dnes přidal další díl skládačky...
Trhy čekají na Powella, automobilovému sektoru škodí varování od BASF
09.07.2019 17:20
Americké akciové trhy napodobují Evropu a obchodují v negativních hodn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.12.2024
8:24Víkendář: Superbýčí sentiment na americkém trhu
20.12.2024
22:03Cenový index PCE navrátil na trh pozitivní náladu  
18:03Pár dalších akciově dluhopisových „tentokrát jinak“
16:44Trhy si dál „dotčeně“ přebírají Fed. NovoNordisk prudce propadá po zklamání v testech léku na obezitu  
14:49Perly týdne: Proč je to s Fedem jinak a Goldman Sachs o tahounech světových trhů
13:46Akcie NovoNordisk prudce propadají. Pacienti v testech zhubli méně, než firma slibovala  
13:33Trump pohrozil EU cly, pokud nezačne odebírat více americké ropy a plynu
11:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
11:12Zahraniční dluh ČR ve 3. čtvrtletí vzrostl o 176 mld. na 5,075 bilionu Kč
11:05RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:39Jan Čermák: Trump 2.0. Na co se může americká ekonomika těšit, čeho se obávat?
10:11Německo odhlasovalo konec poplatku za tranzit plynu, který dopadal i na Česko
9:13Rozbřesk: ČNB drží sazby na 4 % zejména kvůli službám
8:51Vláda USA směřuje do shutdownu, Trump hrozí EU cly. Evropa zahájí poklesem  
8:41Sněmovna v USA zamítla návrh balíku výdajů, jenž měl odvrátit federální uzavírku
6:20Invesco: „Čtyři Trumpovy kroky“, které pravděpodobně ovlivní hospodářský růst
19.12.2024
18:41Výplach na trhu s akciemi – začátek velké korekce nebo nákupní příležitost?  
17:26V USA hrozí ochromení vlády poté, co Trump odmítl kompromisní výdajový balík
17:24Reálné zisky, reálné ceny akcií – cykly, trendy a současnost
15:37Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 3,1 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data