Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Maloobchod potvrdil ochotu domácností utrácet

Rozbřesk: Maloobchod potvrdil ochotu domácností utrácet

07.05.2019 9:17
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Dnešní maloobchod ukázal na slušnou ochotu utrácet. Maloobchodní tržby bez motorových vozidel vzrostly v březnu meziročně o 4,3 % a mírně podstřelily odhad 4,5 %. Tržby včetně prodejů aut vzrostly o 2,7 % a odhady naopak výrazně přestřelily. 

České domácnosti těží z velice příznivé situace na trhu práce - nezaměstnanost v posledních měsících spadla dokonce pod 2 % a mzdy i proto stále rostou skoro o 7 %. Nepřidává se sice všem a všude, ale v průměru vyplácených peněz výrazně přibývá stejně jako zaměstnanců, kterých nikdy v historii nepracovalo tolik. Jak už to ale bývá, co jedněm pomáhá, druhým způsobuje vrásky na čele.

Nedostatek pracovníků je podle průzkumů ČNB objektivně největší brzdou dalšího rozvoje podnikání. V takové chvíli zní trochu podezřele návrhy na zkrácení pracovního týdne ze čtyřiceti hodin o dvě až tři hodiny. Je sice pravda, že zaměstnání s převahou duševní činnosti možná přirozeně po kratší pracovní době volá. Ukazuje se totiž, že takové činnosti dokáží lidé efektivně vykonávat okolo 4 hodin denně. Zkrácení pracovní doby pak může teoreticky zvýšit produktivitu pracovníků. To ovšem nebude platit o většině povolání s převahou manuálních činností, kde stále platí jednoduché pravidlo “čím déle pracuješ, tím více uděláš”. Takových pracovníků je v Česku lehce přes dva miliony (především v průmyslu a stavebnictví). Pokud by se měl pracovní týden zkrátit o dvě hodiny a firmy se se stávajícími pracovníky nedohodly na přesčasech, bude na trhu práce chybět okolo 100 tisíc pracovníků. To by ve chvíli, kdy na úřadech práce již dnes evidujeme skoro 340 tisíc neobsazených pracovních míst, nebylo pro podniky nic příjemného.

Je sice pravda, že čeští zaměstnanci pracují v průměru déle než na Západě. To ale platí zejména kvůli častokrát vyššímu zastoupení zkrácených pracovních úvazků v zemích jako je Německo. Pokud srovnáváme jen plné úvazky, rozdíly nejsou tak výrazné. Rozhodně ne tak dramatické jako u mezd, které jsou při porovnání s Německem stále zhruba třetinové, což vadí řadě zaměstnancům bezesporu o poznání více.

TRHY
CZK a dluhopisy

Zmírnění akciových výprodejů středoevropské měny stabilizovalo. Rostoucí obchodní napětí mezi Čínou a USA je ale pro celý region spíše hrozbou, stejně tak jako pokračující tlak na turecké liře. Na druhou stranu domácí čísla, která dnes startují maloobchodem, by neměla dopadnout úplně zle a pravděpodobně vylepší náš nowcastový odhad růstu pro první kvartál.

Zahraniční forex
Ačkoliv se akciové trhy díky obchodní válce mezi USA a Čínou nenudí, tak na hlavním devizovém trhu vládne klídek a pohoda. Kurz eurodolaru se stále nachází v těsné blízkosti hranice 1,12 a těžko jej něco vyvede z míry. Nepovede se to zřejmě ani německým továrním zakázkám, které sice v březnu vzrostly ovšem jen zcela nepatrně, vezme-li v úvahu drastický propad za leden a únor.

Jestliže na hlavních trzích je vcelku klid tak za zmínku stojí emerging markets. Jednak se s ohledem na rostoucí obchodní napětí mezi USA a Čínou logicky nedaří čínskému juanu a jednak je pod velkým tlakem turecká lira. Volební komise v Turecku totiž zrušila výsledky munucipálních voleb v Istanbulu, ve kterých podle dosud nepotvrzených výsledků nad Erdoganovou stranou vyhrála opozice. Ta se prozatím radí, co podnikne dále, avšak politické riziko v Turecku zjevně pořád roste, což pro liru není dobré a ta stále rychle ztrácí. Samozřejmě, že depreciace TRY může dále akcelerovat, pokud zahraniční vlády (EU, USA) vyjádří nad zrušením voleb nevoli.

Ropa
Ropa se vzpamatovala ze včerejšího propadu a její cena se vrátila zpět nad 71 USD/barel. Pokračující obchodní třenice mezi Spojenými státy a Čínou nicméně nadále doléhá na ceny a v nejbližších dnech zřejmě bude bránit ropě k vyšším ziskům.

Dnes bude pozornost trhu upřena jak na data k zásobám od Amerického petrolejářského institutu, předskokana zítřejších oficiálních čísel od EIA, tak na měsíční analýzu ropného trhu právě od americké EIA.

 

Čtěte více:

Trump na Wall Street paniku nepřinesl
06.05.2019 22:02
První den tohoto týdne v zámoří začal na katastrofickou notu, trh ale ...
Čína prý nedodržela své obchodní přísliby, jednání pokračují
07.05.2019 8:01
Čína ustoupila od svých příslibů v obchodním jednání. To přimělo o vík...
Buffett:Obchodní válka mezi USA a Čínou bude špatná pro celý svět
07.05.2019 8:06
Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou bude špatná pro celý svět....
Brusel bude vyšetřovat Apple kvůli stížnosti od Spotify
07.05.2019 8:10
Evropská komise hodlá během několika příštích týdnů zahájit vyšetřován...

Váš názor
  • Větší chuť utrácet neexistuje
    07.05.2019 10:17

    Pokud neustále čteme o tom, že občané dostali chuť více utrácet a dokládáme to vyššími procenty z prodeje, je to zavádějící. Skutečnost je taková, že obchodníci neomylně útočí - bez strachu z kontrolních orgánů a ruku v ruce zvedají ceny. Především potravin, ale i ostatního zboží. Dobře víme, že když dostali důchodci přidáno, odnesli to do obchodů, kde peníze za stejné množství zboží jako před rokem odevzdali. Nedostavila se u nich chuť spolykat dvě housky denně navíc, nejí více knedlíků a nedusí se ještě více chlebem. Prostě za stejné množství potravin zaplatí více. Příkladem, jak obchodníci kouzlí, je máslo. Najednou se před dvěma roky vědělo, že o Vánocích bude stát 70 korun a nikdo nevěděl proč. Kartelové dohody zafungovaly, máslo stálo 70 korun. Úřady na to byly nejspíš připravené, protože to nechaly plavat. A tak se dá pokračovat. Brambory se blíží cenově novým rekordům a usilovně je také překonávají. Jde o základní potraviny, ale i o sušenky nebo kávu a podobně. Všechny ceny rostou. V žádném případě se nehlásím k minulosti, dnešní doba je zlatá. Obchodníci však pohodu lidí tady zneužívají a nikdo proti tomu neprotestuje, protože máme všichni rádi klídek.
    Kelner
    • Re: Větší chuť utrácet neexistuje
      07.05.2019 10:33

      Kamenné obchody +0,8% a internet +22%, takže to nevypadá na důchodce v Kauflandu
      I'm a looser baby...
      •  
        07.05.2019 10:45

        Že rostou příjmy v internetových prodejnách je logické. O 0,8 procentech v kamenných prodejnách rozhoduje právě to navýšení cen. Chodí tam méně lidí, vyšší ceny však příjmy dohoní.
        Kelner
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data