Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína se blíží americkému extrému, Francie je proti ní socialismem

Čína se blíží americkému extrému, Francie je proti ní socialismem

08.04.2019 17:29

Jedním z nejslabších bodů kapitalismu v některých vyspělých zemích je podle mne extrémní příjmová nerovnost (my jsme naštěstí druhým extrémem). O problému (který někteří za problém nepovažují) jsem tu psal detailně před časem, dnes bych rád poukázal na to, jak si v této oblasti vede Čína. Tedy země, kde bychom kvůli jejímu ekonomicko-společenskému systému tento problém asi moc nehledali. Inspirovala mě k tomu analýza Thomase Pikettyho, který se před několika lety proslavil svou obsáhlou prací právě na téma příjmové nerovnosti.

Piketty a jeho kolegové Li Yang a Gabriel Zucman na stránkách London School of Economics přináší obsáhlé zamyšlení nad příjmovou (ne)rovností v Číně a doprovázejí jej řadou grafů. Ten hlavní příběh podle mne vypráví ty, které jsem vybral pro svou dnešní úvahu. První popisuje dlouhodobý vývoj podílu čínské populace na té světové – vidíme postupný, téměř lineární pokles z více než 22 % na cca 19 %. Druhá křivka pak ukazuje vývoj podílu čínského produktu na globálním. V roce 1978 byl na 3 % (tudíž hluboko pod podílem populace), postupně se ale dostal na cca 21 %. Není tomu tedy tak dávno, co v Číně došlo k významnému zlomu: Její podíl na globálním produktu se dostal nad podíl populace:

0

Zdroj: Income inequality is growing fast in China and making it look more like the US

Příjmy na hlavu se tedy rychle zvyšují. A v případě Čínské lidové republiky bychom asi intuitivně čekali, že problém příjmové nerovnosti nebude ani zdaleka dosahovat rozměrů, které jsou zřejmé ve vyspělých zemích. Jinak řečeno, v zemi, kde vládne komunistická strana, bychom nehledali silnou koncentraci příjmů a bohatství v rukou extrémně malé skupiny lidí (a naopak malý podíl velké části společnosti na příjmech).

Čtenář asi tuší, že kdyby tato intuice byla pravdivá, tématu bych se nevěnoval. Nepřekvapí proto zase tolik následující graf, který ukazuje vývoj podílu na celkových příjmech u nejbohatšího 1 % lidí a také u „spodních“ 50 % společnosti. A to jak v Číně, tak v USA. Pokud přitom nerovnost působí někde znatelné problémy jak v ekonomice, tak ve společnosti a politice, jsou to právě Spojené státy.

Z grafu vidíme, že 1 % nejbohatších v USA v roce 1978 pobíralo asi 11 % celkových příjmů, nyní je to asi 20 %. A v podstatě stejnou dynamikou, jen začínající na nižších hodnotách, prošla Čína. Podíl této top skupiny se tam zvýšil z 6 % na cca 16 %. Ještě více zarážející asi bude vývoj u chudší poloviny populace. Její podíl v USA klesl z 20 % na cca 14 % a v Číně z 27 % na 16 %. V této oblasti se tedy Čína rychle přibližuje ke Spojeným státům.

3


Zdroj: Income inequality is growing fast in China and making it look more like the US


Jak by vývoj v Číně vypadal ve srovnání s nějakou rovnostářštější vyspělou zemí? Pan Piketty a jeho kolegové nám nabízí i srovnání s Francií. Z níže uvedeného obrázku je zřejmé, že v jejím případě nedochází ani zdaleka k takovému rozevírání nůžek mezi nejbohatšími a nejchudšími jako v USA. A také to, že Francie je v tomto ohledu (!) mnohem více „socialistická“ než Čína:

4

Ve svém posledním příspěvku jsem poukazoval na současný cyklický vývoj v Číně (možné odražení se ode dna) a vývoj strukturální (který se s tím cyklickým někdy moc nerýmuje). Výše uvedené grafy ukazují, že příjmová nerovnost se může také brzy stát významným tématem ekonomické politiky v této zemi. Pokud se jím již nestala a vláda již nezačala tlačit proti trendu – uvedené grafy totiž při detailnějším pohledu také ukazují, že asi tak od roku 2006 se předchozí poměrně razantní rozevírání čínských nůžek nerovnosti zastavuje. Shodou okolností zhruba na úrovni, kdy má top 1 % a spodních 50 % zhruba stejně. Takže vlastně jsou si „rovni“. 


Čtěte více:

Skandinávský kapitalismus skrývá nejedno překvapení
21.02.2019 16:11
„Většina lidí, kteří dnes tak rádi hovoří o socialismu, nepovažují za ...
Kvantitativní uvolňování jako základ novodobého socialismu?
13.03.2019 14:20
David McWilliams napsal před několika dny na Financial Times článek, v...
Co je na současném kapitalismu špatně?
17.03.2019 15:47
Kapitalismus vcelku náhle viditelně ochořel. Virus socialismu se znovu...

Váš názor
  •  
    09.04.2019 9:11

    Ja bych se z toho ze jsme zemi s jednou z nejnizsich prijmovych nerovnosti na svete zase tak moc neradoval. Bud to znamena ze mame velmi tvrde regulace a vysoke prerozdelovani prijmu, nebo nemame dostatek schopnych a podnikavych lidi kteri by se dokazali vysvihnout nad sedy prumer.
    Hroch2
  • Chudoba cti netratí
    09.04.2019 2:23

    Nemyslím si, že „extrémní příjmová nerovnost“ (EPN) sama o sobě je „jedním z nejslabších bodů kapitalismu“. Myslím, že strašáka z ní dělají až další rysy, které k EPN většinou přiřazujeme. Automaticky či podvědomě děláme rovnici EPN = velké peníze = velká moc = nerovnost i institucionální. A myslím, že podstatné části občanů vadí institucionální nerovnost podstatně více, než EPN. Vadí jim, že nařvaný SUV nařvanýho podnikatele z chodníku nikdy neodtáhnou, zatímco Vaše auto by tam nevydrženo ani hodinu. Nebo, že jiný příslušník top 1% klidně přistaví na černo celé patro a SÚ mu ho následně zlegalizuje, zatímco Vám nepovolí ani dřevník. Nebo že jeho kolega v opilosti zabije chodce, odmítne zkoušku a dál vesele pobývá na svobodě a nevezmou mu ani řidičák. Nebo, že jeho zjevně blbý dítě kouzlem získá titul a šéfuje třeba investicím na MÚ atd. Ano, často tyto rysy EPN doprovázejí, ale ne nezbytně. EPN je jako mráz. Často je nepříjemnej, ale když se oblečete, svítí slunce a sníh křupe pod botama, tak může být i fajn. Nerovnost institucionální je ovšem jako studenej ostrej vítr, co navíc žene bodající ledové vločky do obličeje. Rázem je pocitová teplota o 10 stupňů dole a Vaše nálada tomu odpovídá… Proto je ošidné srovnávat USA a Čínu. V Americe (většinou) instituce fungují. I Bottom 50 se vcelku může spolehnout na nestrannost policie, soudů či místních úřadů, mají pocit značné osobní svobody i sociální mobility. V Číně je to skoro naopak. Shrnuto - EPN je dle mého vcelku snesitelná ve spravedlivém a meritorním prostředí. Boj za takovéto prostředí a takovýto přístup shledávám užitečnějším, než lamentování nad procenty, která se už stala klackem v rukou levičáků.
    kajetam
    • Re: Chudoba cti netratí
      09.04.2019 10:29

      Dobrý den, s velkou částí toho, co jste napsal, bych souhlasil. Je to také o oné rovnici, ale zařadil bych do ní i (ne)rovnost příležitostí. A tady bych problém na základě dostupných informací viděl, i když přímé zkušenosti z USA současnosti nemám. Hezký den, JS
      jirka002
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data