Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomická záhada jménem Mexiko a jeho destruktivní kreace

Ekonomická záhada jménem Mexiko a jeho destruktivní kreace

30.01.2019 6:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Mexická ekonomika představuje podle ekonoma Tima Taylora záhadu. Tato země totiž „poslechla řadu standardních doporučení, která by měla podporovat ekonomický růst“. Zabránila tak například opakovanému růstu inflace, zvedla se míra investic, zvýšily se i investice do vzdělání a lidského kapitálu. Míra participace se v této zemi nalézá vysoko, byly podepsány mezinárodní dohody, které odstraňují obchodní bariéry, vláda provedla „rozumnou privatizaci a deregulaci“. A výsledkem všech těch změn je stále velmi nízké tempo hospodářského růstu.

Taylor poukazuje na práci ekonoma Santiaga Levyho, který se situací v Mexiku zabývá. Ten připomíná, že růst tamní ekonomiky dosáhl v letech 1996–2015 v průměru pouhých 1,2 %. V té době navíc docházelo k prudkému růstu populace a produkt na zaměstnance rostl jen o 0,4 % ročně. Na tomto výsledku se podílel zejména vývoj celkové produktivity faktorů, který rostl o pouhých 0,14 % a „v podstatě nedošlo k jakémukoliv zvýšení efektivity“. Celá otázka utlumeného růstu mexické ekonomiky je tak hledáním příčin stagnující produktivity.

Taylor tvrdí, že ve zdravé ekonomice by se měla produktivita zvyšovat už proto, že firmy mezi sebou soupeří a přežívají právě ty nejefektivnější. Ty méně úspěšné se musí více snažit, nebo nakonec zaniknou, a tento proces sám o sobě přispívá ke zvyšování produktivity. Levy nicméně ukazuje, že v mexické ekonomice hraje velmi významnou roli „neformální sektor“ - tedy ekonomická aktivita, která stojí mimo „formální“ část hospodářství. V ní dochází k růstu reálného kapitálu a velikosti firem, v jejím neformálním protějšku ale platí opak.

Podle Levyho je tak chybou sledovat pouze větší prosperující společnosti a podle nich soudit stav celé ekonomiky. Mexiko je příkladem toho, jak velkou váhu má v ekonomice neformální sektor, jehož výsledky se časem nelepší, a tím táhne dolů celé hospodářství. V tomto případě je výsledkem „neproduktivní Mexiko, které zaostává za dalšími částmi světa“.

V neformálním sektoru podle ekonomů nefunguje ani popsaný mechanismus, podle kterého by přeživší firmy měly růst a prosperovat, zatímco ty méně úspěšné zanikat. V Mexiku „přežívající společnosti nevytváří další pracovní místa a zaměstnanost v jejich případě dokonce klesá“. Výsledkem je pokřivený proces kreativní destrukce, který se mění v proces, kde špatně alokované zdroje vyvolávají další neoptimální alokaci zdrojů. Levy jej nazývá „destruktivní kreací“. K tomu se pak podle ekonoma přidává nízká návratnost investic do vzdělání, která se projevuje stagnací mezd bez ohledu na to, jaké vzdělání zaměstnanec před nástupem do společnosti dosáhl.

Nejhorší možná je, že míra špatné alokace zdrojů se v Mexiku stále zhoršuje. Hlavní příčinou může být regulace trhu práce, systém sociálního pojištění a zdanění a vymáhání uzavřených smluv. Taylor tak tvrdí, že Mexiko poskytuje řadu lekcí včetně významu institucí a zákonů. Nestačí se tedy věnovat jen přímé podpoře investic včetně těch do vzdělání, ale i celkovému prostředí. A v neposlední řadě ukazuje, jaké problémy může přinášet rozdělení ekonomiky na velké a malé firmy či na sektor, kde dominují lidé s běžnými pracovními smlouvami a těmi, kteří pracují na základě jiných dohod. Tato lekce je relevantní také pro vyspělé země, kde se živě diskutuje o přínosech a negativech sdílené ekonomiky, službách společností Uber a dalších.

Zdroj: The Conversable Economist

 
 

Čtěte více:

Kanada a USA se dohodly na reformě NAFTA
01.10.2018 8:16
Kanada, Spojené státy a Mexiko dospěly k dohodě o změně Severoamerické...
Project Syndicate: Trumpova severoamerická šaráda o volném obchodu
22.10.2018 6:21
Když byla ohlášena Dohoda Spojené státy – Mexiko – Kanada (USMCA), mno...
Uzavírka amerických úřadů by mohla stát víc než Trumpova zeď
23.01.2019 14:39
Nejdelší částečná uzavírka vládních úřadů v historii USA, která dnes t...

Váš názor
  • No no
    30.01.2019 10:05

    Jen dlouhosáhle popsal že je to tam komplet zkorumpované a nazval to neformálním sektorem. Ti co nemají konkurenceschopné nabídky mají známosti na úřadech, které se postarají aby je konkurence nesemlela. Úplně stejně je to v EU. Někdo si zařídí dotace, někdo regulaci aby mu nevznikala lehce konkurence a neobírala ho peníze. Viz nedávno v ČR omezení konkurence u prodejců realit, pohřební služby.
    HenryFord
  •  
    30.01.2019 8:40

    Problém Mexika je neuvěřitelná korupce. Mexiko je členěno na státy, jejich guvernéři mají často neomezenou moc ( a jsou taky hodně zaplacení mafií). Tzn ať už prezident s centrální vládou nařídí cokoliv, propadnout to až dolů nemusí. A to je v Mexiku prezidentský systém, kde se volí prezident “pouhým” počtem nejlepšího výsledku a zároveň se mu volí i parlament - rádoby silná centrální moc asi jako protiváha guvernérů. Úplně stejně pak soupeří policejní složky federálové proti státním, nezřídka vše činí zistně.
    premaj
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3:30Čína - PMI v průmyslu