Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální zdanění pro digitální věk

Globální zdanění pro digitální věk

21.01.2019 5:40

Otázka, jak danit čím dál globalizovanější a digitalizovanější podniky, má zásadní význam pro budoucí zdravotní stav přeshraničního obchodu a investic. Současná debata se bohužel utápí ve zmatku a spletitosti a nijak jí nepomáhají populistické politické reakce démonizující digitální firmy, píše šéfka Booking.com Gillian Tansová.

Ukázkovým příkladem je návrh Evropské komise, poprvé zveřejněný v březnu 2018, na vytvoření unijní daně z digitálních služeb (DDS). Opatření míří hlavně na nadnárodní technologické obry, kteří díky svým korporátním strukturám dokážou odsávat digitálně vydělané zisky do jurisdikcí s nízkým zdaněním. Kdyby ale DDS nabyla účinnosti, nejvyšší cenu zaplatí statupy a digitální ekosystémy samotné Evropy.

Omezená vize budoucnosti podnikání vtělená do návrhu Evropské komise v nás, společnosti působící na globalizovaném trhu, vyvolává četné obavy. Proto se proti myšlence DDS musíme v plném rozsahu postavit.

Do navržené DDS, stejně jako do uspěchaných snah několika členských států EU zavést digitální zdanění, se promítá zastaralá představa, že digitální společnosti jsou něco jiného než tradiční podniky. Digitalizují se ovšem celá odvětví, a tak je toto rozlišování čím dál méně udržitelné. Úsilí o jeho zachování by mohlo zapříčinit vážnou dlouhodobou újmu evropským podnikům a národním ekonomikám.

Podle současných mezinárodních pravidel pro zdanění právnických osob se podniky mohou danit jen ze zisků, které vydělají v zemi, v níž jsou fyzicky přítomné, ale ne, pokud se obchodování uskutečňuje digitálními prostředky. Často ostrá diskuse kolem této otázky vytvořila představu velkých nadnárodních technologických firem, které bez jakékoli daňové povinnosti těží z místních trhů a při svém podnikání využívají místní infrastrukturu.

Tento čím dál rozšířenější náhled přispěl k návrhu Evropské komise na DDS pro celou EU, společně s širší reformou zdanění právnických osob s cílem postihnout každou podstatnou provozní přítomnost digitálního podniku. Namísto vytvoření daňového systému, který bude spravedlivý a podpoří podnikání, by DDS mnohem spíš rozleptala přínosy a příležitosti, jež digitální ekonomika v současnosti nabízí společnostem a spotřebitelům.

Navržená DDS – údajně prozatímní řešení, než budou dohodnuta globální opatření – má dva konkrétní nedostatky.

Zdanění podniků na základě tržeb namísto realizovaných příjmů bude mít v prvé řadě za následek nesnesitelně vyšší daňové zatížení podniků s nízkými zisky a vysokým obratem. DDS by nezasáhla technologické obry, na které chce mířit, ale nejspíš by se stala překážkou pro řadu evropských technologických startupů, které se ve svých oborech dostaly celosvětově do čela.

Tento z podstaty neférový přístup bude narušovat hospodářskou soutěž, podrývat podniky a škodit růstu domácí ekonomiky. Lídři EU jsou bohužel příliš soustředění na potlačování korporátních struktur některých globálních technologických značek a nevidí dlouhodobé negativní důsledky, jež by DDS měla pro růst evropských podniků.

Druhým problémem je pravděpodobný vznik mozaiky různých opatření v oblasti digitálního zdanění uvnitř EU i mimo ni. Ačkoli Evropská komise tvrdí, že navržená DDS by vzniku podobných politik na národní úrovni v rámci EU zamezila, nedávný vývoj v Británii, Francii a Itálii naznačuje opak.

Kromě toho by kvapná či nedomyšlená strategie digitálního zdanění v EU mohla vytvořit vzor, který bude mezinárodně napodobován. Důsledkem by mohla být strakatá daňová mapa světa a přijetí zmatků, odchylek a různých podob dvojího zdanění jako normy. Dopady na růst a přežití malých a středních podniků po celém světě by mohly být vážné.

Povzbudivější je, že slušného pokroku na cestě ke konsensu ohledně digitálního zdanění – zahrnujícího vyhledávače, online trhy a platformy sociálních médií – dosahuje OECD. Pevně věřím, že pro rozvoj spravedlivých a transparentních daňových pravidel pro podniky nabízející digitální služby je spolupráce na úrovni OECD/G20 zásadní. Jedná se o přístup, který plně podporuji a u něhož je pravděpodobnější, že ochrání zájmy podniků i ekonomik.

Společnosti jako ta naše působí ve skutečně globalizovaném světě. Vyžaduje se od nás, abychom dodržovali škálu daňových zákonů, a tak jako všechny progresivní podniky digitální éry to rádi děláme. Chceme spravedlivý, podpůrný systém zdanění právnických osob, který pomáhá zajistit růst napříč ekonomikou, obzvlášť když jsou hospodářské podmínky nesnadné. Zdanění podniků se musí nadále zakládat zásadně na realizovaných příjmech a podstatný je teď globální konsensus ohledně rozvoje jednotného daňového rámce.

Takový konsenzus nepočká. Globální ekonomika je ze dne na den digitalizovanější. Jako evropská společnost chceme vidět, že podniky v EU rostou, daří se jim a na tomto novém poli se dostávají do vedení. Samostatná daňová opatření, kupříkladu DST, pro digitální společnosti jsou krátkozraká a nerealistická a nakonec se ukážou jako kontraproduktivní pro všechny.

0

Gillian Tansová je výkonná ředitelka Booking.com.

Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Co se učit od Číny
07.01.2019 5:59
Tento měsíc uplyne 40 let od doby, kdy Čína zahájila reformy a otevřel...
Nemorální populisté
05.01.2019 15:25
Jedna z největších zemí světa zůstala po volbách hluboce rozštěpená, k...
Kam se poděla bezpečná útočiště?
14.01.2019 6:06
Akcie se propadají, volatilita směnných kurzů stoupá a politická rizik...
Návrat do reality v otázce vyššího poslání
17.01.2019 12:32
Před rokem napsal předseda představenstva a generální ředitel firmy Bl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)