Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Tentokrát to Evropa s útokem na dolarový systém myslí vážně

Víkendář: Tentokrát to Evropa s útokem na dolarový systém myslí vážně

07.10.2018 8:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Z Íránu se kvůli novým americkým sankcím stahuje řada evropských firem a Američany by tento vývoj mohl vést k názoru, že evropské snahy zachránit jadernou dohodu s Íránem už není třeba brát vážně. Podle Leonida Bershidskyho z Bloombergu by ale takový pohled byl možná vážnou chybou. Německo, Francie, Velká Británie, Čína a Rusko totiž „vytvářejí speciální infrastrukturu, aby mohly dál pracovat s Íránem“. A tato struktura by se mohla stát významnou konkurencí americkému dolaru a ohrozit jeho roli v globální ekonomice. 

Zástupkyně Evropské komise Federica Mogherini nedávno v New Yorku uvedla, že popsaný plán má za cíl vytvoření „legální entity, která umožní legitimní finanční transakce s Íránem“. Mimo jiné tak evropským firmám umožní s touto zemí obchodovat. Technické detaily zatím sice nejsou známy, ale podle Bershidskyho je i z doposud známých informací zhruba jasné, jak by celá věc měla fungovat. 

Když Donald Trump odstoupil od jaderné dohody s Íránem a zavedl nové sankce, neměl v podstatě žádný subjekt nějak spojený s USA možnost s Íránem dál obchodovat. Pokuta za takové chování a porušení sankcí může být extrémně vysoká, což ukazuje třeba případ BNP Paribas. Tato francouzská banka musela v roce 2015 zaplatit téměř 9 miliard dolarů za porušení sankcí vůči Íránu, Kubě a Súdánu. 

Evropané tedy nyní chápou, že pokud chtějí obchodovat s Íránem, musí tyto obchody probíhat přes subjekty, které nemají žádné vazby na americkou ekonomiku a finanční systém a tudíž se vyhnou pokutám. Podle některých návrhů by nový systém mohl být založen na bankách typu Europaeisch-Iranische Handelsbank a evropských pobočkách íránských bank. Zatím se však zdá, že plán spíše počítá s vytvořením speciálních vládních subjektů, které by měly na starost obchod a investice s Íránem. 

Tito finanční prostředníci by byli protistranou společností, které chtějí provádět finanční transakce s Íránem, tyto obchody by pravděpodobně probíhaly v eurech a librách a americké vládní složky by neměly o obchodech a transakcích potřebné informace. Technicky by dokonce evropské firmy ani nemusely porušovat americké sankce tak, jak jsou nyní definovány, a systém by byl otevřen i Rusku a Číně. Evropa by tedy poskytla infrastrukturu pro právní a bezpečné obcházení amerických sankcí uvalených na Írán. 

Američané by se mohli rozhodnout trestat subjekty, které by prováděly transakce s novým systémem, jako třeba některé centrální banky. Jenže tím už by mohly ohrožovat i svůj finanční systém a navíc by mohly motivovat Evropu ke snaze vytvořit novou finanční architekturu, která by již šla za rámec obchodů s Íránem. Podle Bershidskyho může přitom Evropě jít právě o tento cíl a Írán je jen vhodným důvodem, proč s celou věcí začít. 

„Teprve by se vidělo, zda by nový systém zlákal evropské firmy jako Total či Daimler, aby se vrátily zpět k obchodům s Íránem. Americká moc vymáhat své právo je velká a tyto společnosti by tedy stále čelily riziku, od kterého by je evropské vlády nemusely být schopny uchránit. Některé společnosti budou chtít novou infrastrukturu vyzkoušet, nicméně když tak učiní, veřejnost se to pravděpodobně nedozví. Ale v každém případě má cenu, aby Evropa, Rusko a Čína tenhle experiment bezdolarového systému vyzkoušely. Žádná měnová mezinárodní dominance netrvala věčně a není důvod, proč by měl být dolar výjimkou. Trumpova důvěra v jeho schopnost používat dolar jako zbraň proti jeho protivníkům se mu nakonec může obrátit proti USA,“ tvrdí Bershidsky. 

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Čína sklízí, co zasela
04.10.2018 12:36
Známý investor Ed Yardeni je dlouholetým býkem, ovšem ve svém poslední...
Jak si eurozóna sama pomohla podrazit nohy
05.10.2018 6:37
„Škody, které napáchala procyklická fiskální politika v eurozóně v let...
Jak se investičně postavit k eskalaci americko-čínské obchodní války
04.10.2018 17:49
Podle některých názorů je obchodní konflikt mezi USA a Čínou trochu ji...
Bloomberg: Deset let po finančním kolapsu čelí Island nové krizi
04.10.2018 14:36
Island, jemuž se zřejmě po deseti letech podařilo dostat z finančního ...
Víkendář: Jen vás připravuju na to, co vám řekne Trump
06.10.2018 9:32
Bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v rozhovoru pro Der Sp...

Váš názor
  • svět je v jádru jiný
    07.10.2018 14:14

    Perská říše a její předchůdkyně, jsou i skutečným jádrem, křesťanského, židovského a islámského náboženství, zoroastrismus a očistný oheň, Indoevropané, první náboženská svoboda byla v Persii, po r. 539 př. n. l., od koho se asi učili Féničané, Řekové, podle koho budovali své silnice Římané, Bible je bohužel zmanipulovaná, jak píší Minimalisté, spousta vykopávek k Bibli je jako naše falešné Rukopisy, bohužel finanční moc, rozpoutává neustálé války, USA, je spravováno podle Rozděl a panuj, ač úzká skupina lidí ovládá peníze a hlavní armády NATA, jsou tu i jiné síly, naposledy se střetly za 2. světové války, jelikož další válka povede ke zničení ekosystému Země, s Íránem se jednat musí, jinak nám totiž nezbývá než vyvraždit celou severní Afriku a Blízký východ, konvečními zbraněmi a pozemní armádou, utečenci by se tlačili na jih Afriky a narazili na pásma zájmu Číny, války by pokračovaly, budeme muset překročit Hitlera a rehabilitovat ho ?, aby byl klid, a zajistily se suroviny, oslabit Rusko a uvolnit Rusko Číně, NEJDE, tomu říkám největší pitomost na světě, to je bezprostřední ohrožení Evropy, spojenými silamii Ruska a Číny, TRUMP chtěl jednat s RUSKEM o míru na Blízkém východu, a naši slavní finančníci a novináři za to spustili drtivou kampaň, to bombardovací lady Clinton byla oblíbená, pravda ať zůstává lidem klidně skryta, ale války podporovat nemůžeme, vážně narušují ekosystém, a to nejsem ekolog svět vedou finančníci a vojáci,
    rob
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data