Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Probíhá nevídaná divergence, trhy klidné nenechá

Probíhá nevídaná divergence, trhy klidné nenechá

29.05.2018 13:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Vláda Donalda Trumpa se vydala cestou fiskální expanze a reforem, které investory v minulých měsících do určité míry překvapily a také potěšily. Někteří ekonomové ale považují změny za krok špatným směrem, a to jak co se týče rozsahu, tak načasování. Jak na stránkách investiční společnosti Fulcrum AM poukazuje její šéf a známý investor Gavyn Davies, vývoj v USA se značně liší od situace v jiných vyspělých zemích. Ekonom Lawrence Summers správně podotýká, že vede k „nejrychlejšímu tempu růstu poměru dluhu k HDP na vrcholu cyklu zaznamenanému během mírového období“. A Huw Pill z Goldman Sachs zase hovoří o velkém fiskálním oddělení vyspělých ekonomik, čímž naráží na dříve používaný termín monetární oddělení vystihující velké rozdíly v monetární politice USA a eurozóny. Jak tuto novou situaci hodnotit?

Konkrétní historický a očekávaný vývoj strukturálních bilancí USA a vybraných zemí porovnává následující graf (v poměru k potenciálnímu produktu):
0

Spojené státy tedy budou v následujících státech dosahovat rozpočtového deficitu ve výši 5 – 6 % HDP, zatímco rozpočet eurozóny jako celku bude zhruba na nule. Je navíc nepravděpodobné, že další americký prezident a Kongres dobrovolně sníží deficity v USA, pokud je k tomu nepřinutí fiskální krize. Ta je ale v dohledné době nepravděpodobná. Zdá se tedy, že na globální trhy bude mířit více amerických vládních obligací a méně obligací z Evropy. Na první pohled by se tedy zdálo, že výnosy těch prvních by měly růst tak, aby byly dost atraktivní pro příliv kapitálu do Spojených států a financování jejich deficitů.

Davies ovšem poukazuje na to, že podobné rozdíly mezi výší deficitů a přebytků mezi USA a Evropou již vznikly i v minulosti. Příkladem může být počátek osmdesátých let či přelom tisíciletí. Nejde tedy o úplně novou situaci, liší se jen tempo, kterým se mezera nyní rozevírá. Podle standardních ekonomických modelů by produkt a inflace měly nyní v USA růst rychleji než v eurozóně a dalo by se očekávat zhoršování amerických obchodních deficitů. Relativní sazby by tedy v USA stoupaly nahoru s tím, jak stejným směrem míří Taylorovo pravidlo tažené vývojem inflace a nezaměstnanosti.

Podle modelů by mělo nastat i zplošťování výnosové křivky za předpokladu, že Fed nezmění svůj dlouhodobý inflační cíl a ten zůstává důvěryhodný. Monetární utahování by pak časem eliminovalo dopad fiskální stimulace na zvýšenou ekonomickou aktivitu, a to zejména v případě, že se ekonomika posune k hranici plné zaměstnanosti. Davies poukazuje na to, že přesně takový vývoj již v USA probíhá včetně růstu relativních sazeb. Dosavadní vývoj na dluhopisových trzích tedy není žádným překvapením a jde cestou standardně používaných modelů. Jak je tomu s měnovými trhy, na které se podle Daviese upírá značná pozornost?

„Zde je odpověď mnohem těžší. Mundell-Fleming-Dornbuschův model naznačuje, že dlouhodobý rovnovážný kurz dolaru by měl v důsledku fiskálního šoku klesat z důvodu zhoršení obchodních deficitů a poklesu čistých zahraničních aktiv držených americkými subjekty. K tomu by mohly růst rizikové prémie. V krátkém období by ale vyšší americké sazby mohly vyvolat posílení dolaru, po kterém by americká měna obrátila směrem dolů a mířila by k onomu dlouhodobému rovnovážnému kurzu,“ píše Davies. V daný okamžik bude tedy konkrétní vývoj záležet na tom, který faktor dominuje. Od schválení fiskálního šoku je zatím kurz dolaru relativně stabilní. Což naznačuje, že se faktory zatím vyrovnávají.

Davies nakonec poukazuje na jeden významný, ale dosud nezmíněný faktor: Trumpova fiskální stimulace může mít pozitivní dopad na nabídkovou stranu ekonomiky, a to by posunulo popsané dopady pozitivním směrem. „Já jsem této možnosti otevřený, nicméně většina ekonomů středního proudu je ohledně pozitivních dopadů snížení daní na nabídkovou stranu ekonomiky skeptická,“ píše investor.

Zdroj: Fulcrum AM

 
 
 
 

Čtěte více:

USA si ve čtvrtletí půjčily rekordních 488 miliard USD
01.05.2018 9:32
Vláda Spojených států si v prvním čtvrtletí půjčila rekordních 488 mil...
Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
19.05.2018 14:37
Bývalý ředitel americké CIA Michael Hayden v rozhovoru pro německý Der...
Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
18.05.2018 12:08
Čína nabízí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi balík opatření, k...
Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
24.05.2018 6:32
Geopolitika se opět dostává do centra pozornosti. Je proto logické, že...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu