Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tak kde je ta čínská krize?

Tak kde je ta čínská krize?

16.04.2018 18:14

Čína byla krátce po finanční krizi dávána za příklad země, která to s dluhy umí. Jenže stačilo pár let a z premianta se posunula do stavu, který je podle mne (a nejen mne) jedním z nejzranitelnějších bodů světové ekonomiky. Určité znepokojení může podobně jako v řadě jiných zemí budit vývoj vládních dluhů a domácností. Jejich úroveň je sice stále dost nízká, ale trend směřuje jednoznačně nahoru. Skutečný problém ale spočívá v korporátním sektoru (s tím, že hranice korporace/stát tu není tak jasně definovaná).

V minulém příspěvku jsme viděli, že zadlužení evropských (nefinančních) korporací se pohybuje mírně nad 100 % HDP a začalo se otáčet dolů. V USA je na úrovni nižší, ale pohybuje se na nových cyklických maximech. Ve srovnání s Čínou ovšem podobná čísla blednou. Jak vidíme z prvního grafu, ještě nedávno dosahovaly dluhy firemního sektoru této země více jak 160 % HDP (druhý graf ukazuje tempa růstu různých kategorií dluhů v celé ekonomice). Přijde skokové „kreativně destrukční“ řešení, nebo se Číňanům podaří celkem mistrovský kousek a tuto bublinu pozvolna vypustí?

0

Čtenář mi může připomenout, že o Číně jako potenciálně nejslabším článku světové ekonomiky tu píši již dlouho, ale zatím se tato slabost nijak zvlášť neprojevuje. Je samozřejmě možné, že se ve svém hodnocení mýlím, což bych rád, protože krize a kolapsy si mohou přát snad jen profi zkázopravci, kteří touží hlavně po tom, aby se jejich věštby potvrdily. Je ale také možné, že se současným vývojem v Číně je to trochu podobné jako s brexitem: Ani u něj se zatím nenaplňují žádné černé scénáře i přesto, že jejich logika je celkem rozumná. I britská ekonomika se může odmítnout chovat podle našich teorií, nicméně v obou případech je celkem jasná jedna věc: V prostředí neobvykle silného a synchronizovaného globálního boomu se většinou slabé stránky tolik neprojevují. Chleba se bude lámat, až/pokud přijde ta méně příjemná fáze globálního cyklu.

Pokud bych se měl vrátit k čínské dluhové otázce, pak si dovolím tvrdit, že nejde ani tak o to, jaká je výše dluhů (relativně k produktu) – pokud by všechny byly bez problémů spláceny. Jak čtenář asi tuší, mířím k tomu, že rozhodující je vývoj dluhů nesplácených (NPL), či dluhů v ohrožení. Zde pak rychle narážíme na známý čínský jev, kterému můžeme eufemisticky říkat určitá nespolehlivost oficiálních dat. A s tou se lze jen těžko poprat. Odvážní analytici se o to přesto pokouší. Jedním z výsledků je následující graf, kde je červeně vyznačen oficiálně udávaný podíl NPL (vzorných méně než 2 %) a vývoj jejich podílu odhadovaný společností Fathom Consulting:

0

Fathom se při odhadech drží jednoduché teze: Podíl NPL je závislý na tom, jak se vyvíjí průměrná návratnost kapitálu investovaného čínským korporátním sektorem ROI. Pokud je například průměr ROI na 20 %, tak bude podíl NPL na celkovém objemu úvěrů asi znatelně nižší, než když je ROI třeba na nule. Na základě předpokládaného vztahu mezi ROI a podílem NPL na straně jedné a skutečného vývoje ROI pak Fathom dospěl k oné poněkud znepokojující křivce, která říká, že podíl NPL není na oficiálních a lehce zvládnutelných pár procentních bodech. Ale někde kolem pětiny úvěrů.

Objemově je to tedy podle dnešního grafu a grafů z minulého příspěvku zhruba podobné, jako kdyby špatnými úvěry byla celá polovina dluhů amerického korporátního sektoru. Možná, že podíl NPL je skutečně na oficiálních číslech, nebo jsou čínští kapito-komunisté natolik šikovní, že se s vysokými dluhy a NPL popasují bez větších turbulencí. Určitá skepse je ale podle mne stále namístě i přesto (nebo vlastně právě proto), že globální boom zvedá stejně jako příliv všechny „lodě“ bez ohledu na jejich stav.

 

Čtěte více:

Čtvrt století bez recese a „nejlepší“ centrální banka na světě
16.03.2018 12:40
Před časem jsem tu psal o odvážném kroku izraelské centrální banky, kt...
Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná
19.03.2018 19:11
Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách...
Pohádky a realita kreativních destrukcí
30.03.2018 16:23
Existuje určitý myšlenkový směr, který považuje recese za čistě ozdrav...
Dluhy jsou stále vysoko a my odmítáme pochopit proč
13.04.2018 17:28
Dluhy stále rostou, současné období klidu je jen přechodné a my se řít...

Váš názor
  • Asi by se mela ta Cina taky hodne zdluzit
    19.04.2018 8:19

    Kdyz nejvic zadluzana zeme ja na tom tak dobre .. Poptávku po americké měně dale zvyšovaly solidní výsledky hospodaření klíčových amerických firem...zatimco nejmene zadluzene Rusko tre bidu s nouzi a az prestanou ty valky kam dodava svoje suprzbrane tak se zase zhrouti jak to SSSR. 18.4.2018.
    ..
  •  
    17.04.2018 11:47

    V 80. letech Japonsko taky prudce rostlo díky masivním investicím a prudce se zvyšujícímu dluhu. Podíl Japonska na světovém HDP byl tehdy 17%. Hodně ekonomů si myslelo, že do roku 2000 bude Japonsko největší ekonomikou světa. Investice se ukázali jako neproduktivní, zůstali jenom dluhy. Dnes je ekonomika Japonska míň jak třetinová oproti USA. Myslím si, že Čína nakonec dopadne stejně. http://www.epshark.cz/clanek/249/cina-kandidat-na-ekonomickou-katastrofu
    Martin Rubáš
    •  
      17.04.2018 20:29

      A ty, než začneš spekulovat nad složitějšími věcmi, jako je například světová ekonomická situace tak se douč základy vlastního jazyka. Ty nedosahují ani úrovně pát'áka a tvoje úvahy nad složitějšími pojmy vyznívají přinejmenším trapně. yi-yi-yi.
      ))))).
      •  
        19.04.2018 22:06

        Za slovem situace Vám chybí čárka, pane učiteli.
        Fingor
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3:30Čína - PMI v průmyslu