Čína, Kanada a Hong Kong patří mezi ekonomiky nejvíce ohrožené bankovní krizí. Na základě indikátorů časného varování to tvrdí Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS), která pravidelně shromažďuje a analyzuje data sledující zranitelnost globálního finančního systému.
„Indikátory poukazují na rostoucí riziko v několika ekonomikách,“ napsali Inaki Aldasoro, Claudio Borio a Mathias Drehmann ve čtvrtletní zprávě BIS.
Kanada, jejíž ekonomika loni rostla nejrychleji od roku 2011, byla vybrána kvůli vysokým dluhům na přečerpaných kreditních kartách domácností a vysoké úrovni zadlužení jako takové. Zadlužování domácností ale představuje podle studie BIS problém i pro Čínu a Hong Kong.
Čísla, která BIS shromažďuje, obvykle zahrnují částku dluhu v ekonomice, ceny domů a bytů a schopnost splácet dluh. V své studii analytici BIS hodnotili zadlužení domácností a závazky v zahraničí nebo dluhy v cizích měnách jako potencionální zdroj zranitelnosti.
I když je Čína na seznamu rizikových zemí, její hlavní varovný indikátor (poměr dluhu k HDP a jeho dlouhodobý poměr) vykázal podle BIS zlepšení. Ve třetím čtvrtletí 2017 klesl tento indikátor ze svého vrcholu v březnu 2016 na úrovni 28,9 % na nejnižší hodnotu od roku 2012 - na 16,7 %.
To by mohlo znamenat, že vláda dělá pokroky ve své snaze snížit riziko finančního sektoru a začíná brát nebezpečí ve finančním systému vážně. Čínští politici navyšovali počet nařízení na cokoliv od stínového bankovnictví až po spekulace na akciových trzích. Od loňského dubna se zaměřili na snižování růstu produktů správy majetku a mezibankovních výpůjček a nedávno se zaměřili i na řízení zadlužení domácností. „To pomáhá zpomalit růst poměru dluhu k HDP a vytvářet podmínky pro možné snížení zadluženosti ekonomiky,“ vyjádřil se pro Bloomberg Ding Shuang, hlavní ekonom pro Čínu a severní Asii v hongkongské Plc.
Profesor financí Ču Ning z univerzity Čching-chua ale v rozhovoru pro CNBC uvedl, že ho jednání čínské vlády naopak znepokojuje. „Mám obavy z toho, že hodně lidí věří, že vláda se o investiční ztráty postará. Pod tímto dojmem si vezmou větší páku, protože budou věřit, že pokud něco nevyjde, tak je z toho vytáhnou.“ Podle něj je klíčem k řešení všech možných důsledků z rostoucího dluhu odstranění přesvědčení, že Peking pomůže vyřešit jakékoliv problémy s dluhy. „Jedná se o mentalitu, která vznikala desetiletí, takže vláda bude muset udělat něco agresivního a trvalého, aby postupně toto přesvědčení o implicitní garanci odstranila,“ dodal Ču.
Zpráva BIS ale přinesla i několik překvapení. Například Itálie podle ní ohroženou zemí není, přestože se potýká s pouze zvolna rostoucí ekonomikou a tamní banky se utápějí ve špatných dluzích.
Zdroj: Bloomberg, CNBC