ECB na včerejším zasedání lehce zabrnkala na jestřábí strunu. Z doprovodného komentáře vypustili centrální bankéři možnost “navýšení QE” v případě, že by došlo ke zhoršení ekonomické situace. Podle Maria Draghiho pro takový závazek vzhledem k síle růstu již nejsou důvody. ECB to podepřela novou makro-prognózou, ve které zvýšila odhad růstu pro tento rok na 2,4 % (z 2,3 %). ECB se tedy nebojí alespoň mírně naznačit, že se podmínky přece jen trochu mění a hospodářství stojí pevněji na vlastních nohou. Nijak odvážný posun v komunikaci to však zatím není. Především proto, že inflace se stále pohybuje výrazněji pod cílem ECB a inflační prognóza byla navíc kosmeticky (pro rok 2019) posunuta směrem dolů. ECB má kromě toho obavy ze silnějšího eura (podle našeho soudu trochu neoprávněně), z turbulentní politické scény v některých slabších zemích (Itálie), popřípadě ze startu obchodní války s USA. Mario Draghi si přitom neodpustil kritická slova na adresu americké administrativy, která plánuje zavést cla na dovoz oceli a hliníku a zmírnit regulaci finančního sektoru.
Kvůli všem těmto “rizikům” je ECB zatím při změně komunikace velice opatrná a i proto euro ve finále nebylo schopné posílit. To ale podle nás nic nemění na tom, že se chystá v závěru tohoto roku definitivně ukončit politiku QE a v roce příštím poprvé zvýšit sazby. Nechce s tím ale v tuto chvíli nikoho předčasně “strašit”. S výraznější změnou komunikace počítáme proto až ve chvíli, kdy ECB dostane na stůl novou červnovou prognózu.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna mírně posílila na 25,48 EUR/CZK. Dnes jsou hlavním číslem mzdy, které zrychlily jak nominálně, tak reálně. Reálný růst mezd ve čtvrtvém kvartálu loňského roku dosáhl až 5,3 %. ČSÚ také zveřejnil další zmírnění inflačních tlaků za únor, a to na 1,8 % meziročně.
Zahraniční forex
Jestliže zasedání ECB nepřineslo na eurodolarový trh žádný vzruch, tak kroky amerického prezidenta Trumpa ano. Dolaru pomohlo jak rozhodnutí vyčlenit Mexiko a Kanadu z uvalení cel na ocel a hliník, tak zpráva, že se D. Trump hodlá setkat se severokorejským diktátorem.
Dnes budou hlavní událostí data z amerického trhu práce. Čekáme sice další velmi solidní přírůstek nových pracovních míst, avšak hlavní zprávou mohou být údaje o mzdách. Americká data by měla před blížícím se zasedáním Fedu eurodolar podržet ve spodní části aktuálního pásma (1,21-1,26).
Ropa
Cena ropy Brent i během včerejšího obchodování pokračovala v poklesu, a to až pod úroveň 64 USD/barel. K tomuto vývoji přispěl jak posilující dolar, tak přetrvávající negativní sentiment, jenž se na trhu drží od počátku týdne. Ač měl jistě OPEC na končící mezinárodní energetické konferenci v Houstonu ambici „umravnit“ americké břidlicáře a pobídnout je k „větší zodpovědnosti za stabilní vývoj na ropném trhu“, nic z toho se nejspíš nestane. Američtí producenti sice se zástupci kartelu rádi povečeřeli, nicméně veškeré dohody by byly mimo rámec amerického antitrustového zákona. Navíc američtí producenti nepředstavují monolit, jak jej často kartel vnímá, ale skupinu desítek nezávislých a různě velkých producentů, což by jakoukoli kolektivní dohodu předem odsoudilo k neúspěchu. A tak se zdá, že OPECu nezbývá nic jiného než se smířit se ztrátou tržního podílu. Samozřejmě za předpokladu, že se nehodlá vzdát limitů na vlastní produkci…
Akcie
Z jednotlivých sektorů se nejlépe vedlo farmaceutickým společnostem, které v průměru zpevnily o půl procenta. Tahounem byla společnost Express Scripts, která přidala 8,6 % po zprávách, že Cigna podala nabídku na převzetí za 54 mld. USD. Dařilo se ale i akciím Eli Lilly, Align Technologies nebo AbbVie, které zakončily obchodování přibližně o dvě procenta výše. Zisky zaznamenala rovněž společnosti Seagate Technology, která posílila o 4,6 %. Pod tlak se naopak dostala F5 Networks poté, co společnost ohlásila výhled na letošní rok. Akcie ztratily 4,1 %. Index Dow Jones zpevnil stejně jako technologický Nasdaq o 0,4 % a S&P 500 o 0,5 %.