Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příběh kryptonároda: Jak se Švýcarsko znovu našlo

Příběh kryptonároda: Jak se Švýcarsko znovu našlo

01.03.2018 6:45
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Když je jasno, je západ slunce nad jezerem Zug úchvatný. Zasněžené hory se tyčí v oranžové záři a odrážejí se na hladině jezera pod nimi. „Zug je náš duchovní domov,“ říká Jeremy Epstein z Washingtonu DC, který zrovna prováděl 40 cizinců po malém městečku jižně od Curychu. Ti sem ale nepřijeli za západem slunce, ale aby zažili, jak se z města Zug stalo Crypto Valley – domov firem, které se zabývají kryptoměnami, a s nimi spojenými aktivitami.

Země by měla usilovat o to stát se kryptonárodem, vyjádřil se v lednu ministr hospodářství Johann Schneider-Ammann. A Zug má nasměřováno k tomu stát se hlavním městem tohoto národa. Asi čtvrtina loňských celosvětových ICO (primárních veřejných nabídek digitálních mincí) proběhla podle poradensko-auditorské firmy PwC právě ve Švýcarsku. A čtyři z deseti největších ICO přímo v Zugu.

Za tímto účelem udržuje Švýcarsko volnější pravidla krypto-byznysu. A to i přes to, že ostatní státy přitvrzují. Rozvíjí se průmysl ukládání kryptoaktiv, jako hard disky, na které se offline ukládají šifrovací klíče na chladných, suchých, tajných místech a s týmem schopným rychlé reakce. A které místo je k tomu lepší než bývalý vojenský bunkr ve švýcarských Alpách?

Náklonnost ke kryptoměnám je v Zugu evidentní na každém kroku. Nálepka „Přijímáme Bitcoin“ zdobí několik obchodů, vinařství i městskou radnici. Zug se v roce 2016 stal prvním místem na světě, kde přijímají bitcoin i ve veřejných službách. Obyvatelé dokonce mohou získat i digitální identitu založenou na blockchainové technologii.

Daně jsou v této bývalé rybářské vesnici již dlouhodobě nízké. Po druhé světové válce snížil Zug sazbu podnikové daně na 8,5 % a dnes je tato míra na stále konkurenceschopných 14,6 % oproti 21% sazbě v Curychu.

Efekt sněhové koule

Zug začal psát kryptokapitolu svých dějin už v roce 2013, když zde založila své sídlo nezisková organizace Ethereum Foundation, která podporovala rozvoj stejnojmenné blockchainové digitální měny. Následovalo mnoho dalších firem. A nyní, když už jich tu je na 150, jsou místní daňové úřady odborníky, stejně jako účetní i právníci.

„Přistály jak létající talíře,“ řekl starosta Dolfi Müller. Nejdříve si nebyl jist, zda tito vetřelci budou vůbec městu prospívat, ale „zvědavost a otevřenost světu nám v minulosti přinesla nejvíce bohatství“.

Švýcarská decentralizovaná vláda, přímá demokracie a libertariánské dějiny – to vše bylo pro úspěch Zugu důležité. To tvoří zásadní rozdíl oproti konkurenčním centrům Hong Kongu a Singapuru, a to je to, co se líbí fanouškům blockchainové technologie, na které stojí většina kryptoměn. Své výhody to má i pro kryptopodnikatele. Federální vláda obecně přistupuje k regulaci laxně, a obzvláště pak k novým technologiím. Kantony mají široké pole působnosti, jak s firmami jednat. A fintech licence, která by měla být dostupná příští rok, by měla život fintech start-upům ještě zjednodušit.

Posledním esem v rukávu je reputace bezpečnosti, a to i ze strany vlády. „Můžete mít všechny opancéřované zdi světa, ale pokud máte sejf v Číně nebo Singapuru a vláda řekne „Zabavuji vám vaše aktiva“, nic s tím neuděláte,“ vyjádřil se Niklas Nikolajsen z Bitcoin Suisse, poskytovatele finančních služeb. „A to by se ve Švýcarsku nikdy nestalo.“

Jinde regulátoři vnímají, že je jejich povinností chránit spotřebitele před novými pochybnými kryptoměnami. Ale Švýcarsko zvolilo přátelštější přístup. „Naši spotřebitelé by měli mít svobodu investovat do exotických nástrojů, i těch hazardních,“ vyjádřil se jeden z úředníků. Jörg Gasser, státní tajemník pro mezinárodní finance, nepochybuje, že pokud vůbec bitcoinová bublina praskne, budou chtít investoři větší regulaci. Ale, říká, sektor nesmí být uregulován k smrti.

To neznamená, že projde cokoliv. Jeho prioritou, dodává Gasser, je ochránit integritu Švýcarska jako finančního centra. Národní regulátor FINMA vyšetřuje několik ICO kvůli možným porušením pravidel, včetně praní špinavých peněz. 16. února vydal doporučení jak aplikovat existující tržní legislativu a varoval, že některé kryptoměny by měly být považovány za cenné papíry a podléhat tak přísnějším pravidlům. Svolala se pracovní skupina, která se zabývala tím, která pravidla, pokud vůbec nějaká, by se měla uplatnit na ICO. Cílem je zvýšit právní jistotu a zaručit, slovy Státního sekretariátu pro mezinárodní finance, že „Švýcarsko zůstane v této oblasti atraktivní lokalitou.“

Zdroj: The Economist

 

Čtěte více:

Těžba bitcoinů na Islandu spotřebuje více energie než domácnosti
13.02.2018 9:28
Na Islandu se v letošním roce spotřebuje více energie na tzv. těžbu bi...
Draghi: Regulovat bitcoin? To není věcí ECB
13.02.2018 16:07
Regulovat bitcoin není věcí Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil ...
Nejznámější bublina všech dob je ve skutečnosti jen velký výmysl
19.02.2018 14:57
V současné době se hovoří o tom, zda je bublinou bitcoin. V minulosti ...
Kryptoměny mohou kdykoliv klesnout až na nulu, tvrdí zakladatel Etherea
19.02.2018 16:02
Kryptoměny jsou nové aktivum a mohly by se kdykoliv drasticky propadno...

Váš názor
  • vysněná země
    01.03.2018 13:58

    Předpokladem dlouhodobého úspěchu je, že země není zdeformovaná žádným nerostným bohatstvím, ani výhodnou polohou.
  •  
    01.03.2018 12:08

    To je bezva, tady bychom se mohli brát příklad! Líbí se mi, jak i Česko k tomu má blízko. My nakupujeme na https://www.ccshop.cz, kde to jde za koruny, poohodlně a srozumitelně. Do vlastních peněženek. Jen nevím, co na to jednou náš Finanční úřad.
    KarelD
    •  
      16.06.2018 19:37

      ccshop.cz jdi s tou reklamou na drahý shop už konečně do háje..
      Roman
    •  
      01.03.2018 14:55

      je smutné, že se musíme bát našeho vlastního finančního úřadu.
      Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu