Shclumberger je pověstnou vlaštovkou přinášející náhled do hospodaření ropného sektoru. Tento poskytovatel služeb pro ropná pole má za sebou slušnou rally, mohla tedy kvartální čísla trhy ještě něčím překvapit. Technologický obr má za sebou další kvartál smíšených výsledků. Za růst tržeb vděčí v podstatě jenom jedinému segmentu. Jakému?
(Investiční tipy)
Je již tradicí každé výsledkové sezóny, že nám tento poskytovatel služeb pro ropná pole přináší první náhled do situace ropného sektoru. A nutno říci, že věci se vyvíjejí dle našich očekávání. Nejprve se podíváme na meziroční srovnání jednotlivých finančních metrik. Tržby stouply o 15 % yoy na 8,2 mld. USD, čímž do puntíku splnily tržní predikce. Provozní marži se navíc dostalo rozšíření o 110 bps yoy, což povytáhlo čistý zisk na akcii ještě výše. Jeho výsledná hodnota 0,48 USD (+80 % yoy) překonala konsensus o příjemné 4 centy.
Výkon jednotlivých segmentů budeme srovnávat proti předešlému čtvrtletí, ať máme lepší obrázek o vývoji situace na ropných polích. Za nárůstem tržeb stojí z geografického hlediska především Severní Amerika (+8 % qoq), kde se o slovo hlásí břidlicoví těžaři. Z pohledu produktového portfolia můžeme za posílení tržeb děkovat hlavně divizi pro samotnou těžbu. Její příjmy vyrostly o 7 % qoq na 3,1 mld. USD díky vyšší těžební aktivitě v pevninské Severní Americe a také v Saudské Arábii. Provázela je také expanze provozní marže o 40 bps qoq na 10,2%. Svůj díl práce udělala i divize otevírající nová ložiska. Mezikvartální růst příjmů o 3 % na 2,2 mld. USD doplnila rozšířením provozní marže o 40 bps qoq na 14,6 %. Průzkumní divize byla jediná, jejíž tržby se dostaly pod tlak, konkrétně sklouzly o 8 % qoq kvůli slabé sezónní aktivitě v Rusku.
Jednorázové dopady daňové reformy se v podstatě vzájemně eliminovaly – přecenění daňových závazků (plus k zisku) kontrovalo dodatečné zdanění zisků ze zahraničí (mínus k zisku). Efektivní daňová sazba by měla zůstat na původní úrovni.
Z komentáře managementu se zdá, že situace na trhu s ropou se blíží rovnováze. Světová ekonomika si drží solidní tempo růstu, což táhne poptávku po černém zlatě. Na nabídkové straně poskytují cenovou vzpruhu produkční škrty zemí OPEC a Ruska a klesající rezervy. Management odhaduje, že se na trhu začnou postupně projevovat léta nedostatečných investic do těžby, což bude držet na uzdě možnou nadprodukci. Do tohoto úzkého prostoru se pak se svou produkcí budou snažit vtěsnat američtí břidlicoví těžaři.
Akcie mají za sebou slušnou rally - od prosince 2017 nabraly 20 %. Pozitivní výsledky proto už zřejmě byly zahrnuty v ceně, která dnes klesá o 2 %.
Technologická společnost má za sebou další kvartál smíšených výsledků. Tržby narostly o 4 % yoy na 22,5 mld. USD, přičemž konsensus odhadoval jen 22,1 mld. USD. Hrubá marže se opět zúžila, nyní o 150 bps yoy na 49,5 % (konsensus 50,8 %). Je to následek pokračující změny produktového mixu, o němž si řekneme více později. Výsledný čistý zisk na akcii posílil meziročně jen o 4 % na 5,18 USD, což bylo v podstatě v linii predikcí. Znova ale vyzdvihujeme volný cashflow, jehož objem nabobtnal na 4,8 mld USD (+70 % yoy).
Na první pohled se reportovaná čísla zdají víceméně v pořádku. Problém nastává ve chvíli, kdy se podíváme na jejich rozpad dle jednotlivých segmentů. Za veškerý růst tržeb je opět zodpovědný jen segment Systems (+30 % yoy na 3,3 mld. USD), jenž se zabývá prodejem hardware. Oživení této části byznysu se dostavilo již v předešlém kvartálu spolu s uvedením nového mainframe Z14. Tento segment má však cyklické tendence a z historického hlediska trvalo oživení většinou 2 až 3 kvartály (za sebou máme 2), načež došlo k stabilizaci tržeb. Největší segment, cloudové služby, již po několikáté v řadě svoje tržby zmenšuje (-1,2 % yoy na 9,2 mld. USD) a Cognitive Solutions (superpočítače a AI) se konečně vrací alespoň k mírnému růstu (+2,5 % yoy na 5,5 mld. USD). Právě tato změna produktového mixu, tedy přesun k nízkomaržovému hardware způsobuje tlak na hrubou marži celé společnosti. Nicméně, chceme poukázat zejména na fakt, že až dojde šťáva segmentu Systems, velice dobře se může stát, že se vrátí k meziročnímu poklesu tržeb.
Ve výhledu na rok 2018 management maluje rostoucí tržby avšak bez konkrétnějšího odhadu. Jako vítr do zad by měly sloužit měnové výkyvy, které k nárůstu tržeb přihodí 200 až 300 bps. Na pořadu dne je také stabilizace marží a čistý zisk na akcii „alespoň 13,80 USD“ (konsensus 13,90 USD). V návaznosti na daňovou reformu by se měla daňová sazba usadit mezi 14 až 18 % (12 % v roce 2017). Společnost repatriovala hotovost uloženou na zahraničních účtech, plány jak s ní naložit však neodhalila. Co se týče dalšího kvartálu, tady bychom se měly dočkat opětovného růstu tržeb (i po abstrahování od měnových výkyvů) a čistého zisku na akcii v intervalu 2,35 – 2,49 USD (konsensus 2,3 USD).