Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Globální ekonomika se synchronizovaně přehřívá, úroky přesto zůstávají nízko

Rozbřesk: Globální ekonomika se synchronizovaně přehřívá, úroky přesto zůstávají nízko

04.01.2018 9:23
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Globální ekonomika vstoupila do nového roku podle prvních indicií velmi úspěšně. Svědčí o tom především indexy podnikatelských nálad (PMI či ISM) zveřejněné v prvních dnech roku. Ty se dále vylepšují nejen v USA či eurozóně, ale třeba také u nás či našich sousedů v Polsku.

Silný synchronizovaný růst, který jsme mohli pozorovat ve světě ve druhé polovině roku, tedy pokračuje a velmi vysoké sub-indexy v kategorii nových objednávek svědčí o tom, že silná konjunktura ještě minimálně nějaký ten měsíc vydrží.

V této souvislosti se nelze ubránit dojmu, že úrokové sazby zůstávají stále neadekvátně nízko, a to i když vezmeme v úvahu, že například v USA či eurozóně jsou sledované míry inflace stále ještě pod dvouprocentním cílem. Ať už se podíváme na americkou ekonomiku, do eurozóny či k nám - zde všude se ekonomiky pohybují nad svým potenciálem, přičemž s každým dalším kvartálem se od něj dále vzdalují.

A to je makroekonomická situace, která nastává po pozitivních reálných úrokových sazbách. Ty jsou dnes nepatrně kladné (či spíše nulové) jen v USA, přičemž jak u nás, tak především v eurozóně platí, že pokud úrokové nominální sazby očistíme o aktuální či očekávanou inflaci, tak se pohybujeme ve vysoce záporných hodnotách. A to není normální, protože příslušné ekonomiky se viditelně přehřívají, přičemž finanční podmínky jsou stále vysoce uvolněné.

Je tedy dost možné, že se dočkáme korekce tohoto stavu a to tak, že tržní (nominální) úrokové sazby mohou poskočit zřetelně výše. Není přitom nutnou podmínkou, že se tak stane na popud centrální bankéřů. Delší úrokové sazby mohou růst i bez toho, že by jim k tomu centrální banky musely dát signál.



TRHY

CZK a dluhopisy
Koruna zakončila včerejší obchodování téměř beze změn, podobný vývoj je zatím patrný i dnes. Pozitivní zprávu včera přineslo ministerstvo financí, které oznámilo, že státní rozpočet hospodařil v minulém roce s nižším než plánovaných schodkem, který dosáhl 6,2 mld. korun (druhý nejlepší výsledek od roku 1997). Dle ministerstva stojí za tímto výsledkem především pokračující hospodářský růst a efektivnější výběr daní. Pro české státní dluhopisy se jednalo o vítaný stimul, na nějž reagovaly růstem výnosů jak na krátkém, tak na dlouhém konci křivky. 

Dnes ráno byl zveřejněn rovněž zápis z posledního jednání bankovní rady ČNB v prosinci, který potvrzuje již známá fakta. Mezi členy rady panuje shoda, že celkové vyznění příběhu se od posledního měnově-politického zasedání (v listopadu) nezměnilo a stávající prognóza se velmi dobře naplňuje. Její rizika jsou nadále vnímána jako vyrovnaná a nevýrazná, ovšem zazněl i argument o vhodnosti nové prognózy před dalším rozhodnutím o sazbách. To bude již v únoru, kdy očekáváme, že ČNB sáhne k jejich zvýšení o 0,25 %. 


Zahraniční forex

Mezi hlavními měnami se nejlépe daří dolaru. Index ISM z výrobního sektoru překonal očekávání a naznačil, že průmysl na konci roku zrychlil svou aktivitu. Lepší byl také vývoj stavebních výdajů. Dolar mírně posílil, ale následně nedokázal již nic vytěžit ze zápisu jednání FOMC a o své zisky přišel.

Dnes se pozornost soustředí na předskokana amerických payrolls - ADP report z trhu práce. Uvidíme, zdali dolar bude eventuálně ignorovat i další dobrá čísla z americké ekonomiky. 

Ropa

Ropa v novém roce prozatím akumuluje zisky – cena Brentu stoupá k 68 USD/barel, WTI pak k 62 USD/barel. Kromě napětí v Íránu k tomu přispívají nejnovější data od API o zásobách ropy. Ta poukazují na pokračující rebalancování trhu, tj. pokles zásob surové ropy přibližně o 4,9 mil. barelů, což dnes zřejmě potvrdí i oficiální data od EIA.

Vysokou míru disciplíny navíc nadále vykazuje OPEC. Jeho členové v prosinci produkovali v souhrnu průměrně 32,47 mil. barelů denně, což jinými slovy znamená dodržování produkčních limitů na úrovni 121 %. Právě další vývoj “poslušnosti” kartelu však může záviset na vývoji situace v Íránu, kde by politické elity mohly například podlehnout pokušení “koupit” si demonstranty štědřejšími sociálními balíčky. K tomuto účelu by se jistě dodatečné dolary z exportních příjmů z prodeje ropy (nad rámec kvót) hodily.




Čtěte více:

Monopoly škodí, ale jinak, než se většinou domníváme
03.01.2018 18:04
V poslední době se stále větší pozornost upíná k monopolům. Ekonomové ...
Markowitz: Proč drobní investoři zbytečně prohrávají s těmi velkými
04.01.2018 7:04
Jeden z nejznámějších finančních akademiků současnosti Harry Markowitz...
Podivuhodný příběh nejlepší akcie roku 2017
03.01.2018 19:11
O více než 50 % minulý rok podle společnosti Bespoke posílilo přesně 5...
Fed očekává, že daňová reforma podpoří ekonomiku
04.01.2018 8:44
Představitelé americké centrální banky (Fed) doufají, že nedávno schvá...

Váš názor
  • Bankéři hrabou
    04.01.2018 11:25

    A máme tady zase další fázi nenasytotnosti z které bude další tentokrát mnohem větší hypotéční krize. Již dnes ve dvou krajích má 30% lidí problém splácet hypotéky. O kolik se to zhorší pokus stoupnou sazby o 1 - 2% těžko říci. Odhaduji že 0,25% dělá několik stovek korun. Takže tady bude pořádně velký problém, kdy krize z roku 07 - 09 býka jen kapka odlétá z prstů oproti přívalové vlně tsunami, kterou to způsobí. Je to krize způsobená vážností finančního systému, krize z nenasytotnosti.
    JC
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu