Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budou po brexitu alespoň létat letadla?

Budou po brexitu alespoň létat letadla?

25.10.2017 6:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Některé rozvody jdou hladce a některé se změní ve válku. Rozvod mezi Velkou Británií a zbytkem EU je zatím poměrně civilizovaný. Občas se sice objeví nějaký výkřik a konflikt, ale obě strany se většinou chovají slušně a hovoří klidným hlasem o tom, že chtějí dosáhnout nějakého výsledku přijatelného pro všechny. Jenže to vše může být během chvilky nahrazeno bouří, pokud se bude zdát, že se Británie na konci března 2019 začne řítit z útesu, píše David M. Herszenhorn na stránkách Politico.
 
Pokud by totiž z Unie odcházela bez nějaké formální dohody, mohl by vzniknout obrovský chaos včetně ukončení letů mezi Británií a kontinentální Evropou. Takový vývoj by mohl vyvolat bankroty leteckých společností a naopak prudký růst poptávky po lodní a železniční dopravě. Podobných možností je tolik, že snad na obou stranách jednacího stolu převáží chladné hlavy, takže nakonec nedojde k paralýze přístavů či vytváření mnohakilometrových front na silnicích. 

Velká Británie by v případě chaotického brexitu musela mimo jiné řešit problém s tunami odpadu, které jsou běžně odváženy na kontinent k dalšímu zpracování. Pacienti by se v britských nemocnicích museli obejít bez moderních diagnostických přístrojů, které používají radioaktivní látky. Ty se totiž do země dováží. V Evropě by tisícům Britů přestaly fungovat mobilní telefony, nebo by přešly na drahé roamingové tarify. Z těchto a mnoha dalších důvodů by proto v případě neúspěšných jednání mohli nakonec Britové na poslední chvíli nabídnout, že zaplatí jakékoliv náklady spojené s brexitem. EU by naopak mohla přijít s jednostrannou nabídkou dohody, jejíž podmínky si ale bude diktovat Brusel a ne Londýn. 

Při rozvodech často nejvíce trpí děti a v podobné pozici mohou být při jednáních mezi britskou vládou a zástupci EU miliony běžných občanů a firmy. Banky by v případě krachu jednání nebyly schopny provádět miliardy transakcí a obchodů, rybáři z EU by čelili novým restrikcím, které by prosazovalo britské válečné námořnictvo, nové tarify by znamenaly prudký růst cen u některých druhů zboží.

Politici sice obvykle nemají problém s dohodami na poslední chvíli, ale trhy a korporátní sektor nejistotu nesnáší. Problémy by tak mohly vznikat dlouho předtím, než se začne přibližovat den brexitu. Například britské aerolinky by tak musely přestat prodávat lístky už dlouho před odchodem z EU, protože by si nebyly jisty, zda nakonec budou moci na kontinent létat. Není tudíž divu, že Michel Barnier, který stojí v čele vyjednavačů Unie, opakovaně varuje, že čas se krátí. Z praktického hlediska může tvrdý brexit navíc nastat mnohem dříve než 29. března 2019. 


 
 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu