Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potřebujeme Newtonovu, Einsteinovu, či kvantovou ekonomii?

Potřebujeme Newtonovu, Einsteinovu, či kvantovou ekonomii?

15.09.2017 18:12

Kniha „Einstein - Jeho život a vesmír“ od Waltera Isaacsona je pozoruhodným umělecko biografickým dílem. Dozvíme se z ní mimo mnoha jiného i to, jak se Einstein postupně transformoval z vědeckého rebela a revolucionáře na obránce starých teorií. Tedy z tvůrce speciální teorie relativity, která bořila do té doby převažující newtonovské představy, na odpůrce kvantové fyziky. Ta totiž drtila i ty poslední zbytky představ o deterministickém světě nezávislém na pozorovateli a obsahujícím nějaké nezávislé a objektivní „něco“ (většinou se hovořilo o „éteru“, jehož definice byly postupně laděny).

Einstein tak strávil druhou část svého života snahou o vytvoření obecné teorie relativity a (mírumilovným) bojem s kvantovou mladou frontou. Bojovalo se zejména s pomocí myšlenkových experimentů, kdy Einstein většinou vyrazil do útoku, ale protistrana jej nakonec dříve či později úspěšně odvrátila. Génius se i přesto pravděpodobně nikdy nesmířil s principem neurčitosti, protože „Bůh nehraje v kostky“. Problém byl možná v tom, že neurčitost není ekvivalentem Boha házejícího si kostkou. Tedy alespoň podle mne.

Ekonomie a fyzika

Často se říká, že ekonomie není jako fyzika. Pro přesnost bychom ale měli dodat, že hovoříme o Newtonově fyzice. Tedy o fyzice nezávislého objektivního světa s jasnými příčinami a následky. O fyzice, kde se svět chová jako kulečníková hra, u které je alespoň teoreticky možno po prvním úderu (velkém třesku) spočítat, jak vše bude probíhat a jak to dopadne. Srovnání se ale mění, pokud se ale začneme přesouvat do fyzikálního světa, kde se elektrony chovají jako částice, či vlna jen podle toho, jakým způsobem na ně hledíme - jak je pozorujeme. Do světa, kde se dá hovořit pouze o pravděpodobnostech, kde se atomy dokonce chovají podle toho, co teprve přijde.

Jedním z hlavních „kvantových“ projevů ekonomiky pozorovatelným na makroúrovni jsou podle mne sebenaplňující se proroctví. Těch jsme v posledních letech mohli prožít celou řadu a to jak pozitivních, tak negativních. U těch druhých jde o různé krize likvidity, či runy na banky. Příkladem těch prvních může podle mne být současné mimořádně životaschopné oživení americké a konec konců i světové ekonomiky. V podobných případech dochází „jen“ k tomu, že náš prvotní pohled na věc, nakonec přes chování trhů a všech možných ekonomických subjektů skutečně naše prvotní „proroctví“ naplní.

Z uvedeného by se mohlo zdát, že nám tedy stačí jen jedna (ekonomická) teorie, respektive doporučení: Dívat se na vše tak, jako by to bylo v tom nejlepším stavu. Všimněme si, že pokud se nám to zdá absurdní, znamená to, jediné – zvolili jsme si Newtona a argumenty z jeho roviny pohledu. Pak nám ale nemůže dávat smysl ani třeba takový Shakespeare s jeho „Beauty is in the eye of the beholder“. Tím, že „krása je v oku toho, jež na ní hledí“ totiž říká to samé, jako kvantová fyzika (a ne pouze to, že krása je subjektivní).

Potřebuje newtonovská ekonomie revoluci?

Pokud se tedy přesuneme k deterministické newtonovské ekonomii, čelíme zejména po poslední krizi palbě argumentů tvrdících, že její střední proud totálně zklamal. Podle mne jde ale do značné míry jen o další projev našeho alibismu. Krize nám v podstatě ukázala jediné: Pokud budete hamižní a budete ignorovat rizika ve finančním a bankovním systému, dopadne to zle.

Po krizi se pak jasně ukázalo, že fiskální kontrakce ekonomiku skutečně potopí. Že monetární stimulace jí ve chvíli, kdy prudce roste peněžní poptávka, pomůže a nevyvolá přitom vysokou inflaci. A příkladů toho, kdy základní keynesiánsko-monetaristické poučky fungují poměrně dobře, by se dalo najít více. Pokus o jejich doladění najdeme například ve studii „A new paradigm for the introductory course in economics“ (Samuel Bowles, Wendy Carlin, 2017). Její jádro shrnuje následující tabulka, která porovnává základ samuelsonovského středního proudu a jeho východiska s tím, co bychom k nim měli dodat:

Soustružník 

Ano, trhy nejsou ani zdaleka vždy efektivní, informace nejsou symetrické a zadarmo, my nejsme racionální, v ekonomice jsou frikce a ona sama nemusí mít tendenci k automatické stabilizaci. To vše bychom měli mít vždy na paměti. Problém je podle mne jen v tom, že kdybychom to chtěli vměstnat do nějaké teorie, dostaneme se ve své podstatě k behaviorální ekonomii a financím. Ty hezky a přínosně popisují řadu iracionalit, omezení, a celou řadu sociálních a psychologických jevů ovlivňujících naše chování. Ale newtonovská ekonomická teorie, či model se z nich nakonec dá vytvořit jen těžko. Nemusí se nám to totiž líbit, ale dostáváme se opět do oblasti těžko stravitelné kvantové ekonomie pravděpodobností a jednoty pozorovatele a pozorovaného. Newtonovské modely prostě nejde ladit donekonečna.


Čtěte více:

Kupovat akcie. Ale jen při poklesu. A pozor na good bye...
04.09.2017 18:02
Možná, že fungování akciového trhu nejlépe vystihuje následující obráz...
Letošní filmové dojné kravky a recept na vysokou návratnost investic
05.09.2017 18:11
Které filmy jsou letos zásahem do černého a jak se to promítá do cen a...
Pod cenovým povrchem trhu se dějí pozoruhodné věci
06.09.2017 18:28
Výhled pro další vývoj americké ekonomiky je i přes politický chaos ve...
Když se z odepisované akcie stane investice s vysokou návratností
07.09.2017 18:48
Na hyperkonkurenčním trhu to bývala předlužená firma s produktem, kter...
Konec září ukáže, zda jsme nevytvořili obrovskou past zdánlivého bezpečného přístavu
08.09.2017 12:34
Paul Krugman varuje před tím, že přicházející motanice kolem zvyšování...
Bolestivý měnový mír, dvě divoké karty a eurodolar za 12 měsíců
11.09.2017 20:17
Indexy ekonomického překvapení CESI, které dává dohromady Citi, nyní ...
Nejtrestanější akcie na trhu a dlouhá sága boje sportovních gigantů
12.09.2017 11:54
Adolf Dassler, přezdívaný Adi, může být považován za zakladatele jedno...
Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?
13.09.2017 18:41
Tak se stále více zdá, že o osudu elektromobility nebude rozhodovat sp...
Ještě hloupější otázka: Co budeme vlastně dělat v samořízených autech?
14.09.2017 18:07
Morgan Stanley přišel s investiční tezí, která si minimálně za kreati...

Váš názor
  • Vše už tu bylo
    16.09.2017 7:34

    Pane Soustružníku, takovýto příspěvek je jistě sympatičtější než bezmyšlenkovité přebírání pokryteckých výroků Krugmanových. Jinak ale jde o exkurs do probádaných vod. Klasikové neříkali, že svět, instituce a konkurence jsou dokonalé, nebo že ekonomika je stabilizovaná, nýbrž že k tomuto stavu směřuje. A sebenaplňující se proroctví je optický klam. Proroctví existuje mnoho a většina z nich se nikdy nenaplní. Není divu, že při zpětném pohledu najdeme vždy nějaké, které se trefilo.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu