Mezi investory nyní převažuje názor, že trh se chová těžko vysvětlitelným způsobem. Já si to nemyslím. Chování akcií totiž dnes odpovídá tomu, jak vypadaly předchozí cykly utahování monetární politiky Fedu. Rozhodující proměnou je pokračující ekonomický růst. Pokud bude skutečně pokračovat, nemá smysl sázet proti němu, soudí ekonom Tim Duy na stránkách Bloomberg Prophets.
Jestliže se podíváme na cykly utahování po roce 1984, zjistíme, že současný vývoj v podstatě kopíruje průměrné chování trhu během těchto období. V následujícím grafu je průměrné chování trhu vyznačeno šedou křivkou, současný cyklus červeně. Nula na ose x odpovídá prvnímu zvednutí sazeb během daného cyklu:
Vyznačený průměr v sobě samozřejmě zahrnuje celou škálu scénářů. V roce 1999 už Fed svým utahováním položil základ recesi. Podle mého názoru je vhodné porovnávat současný cyklus zejména s roky 1986 a 1994. Toto srovnání přináší druhý obrázek:
Před propadem v říjnu roku 1987 se akcie chovaly značně nestandardně a to by nám mělo dávat určitou jistotu, že nyní nás podobný kolaps trhu nečeká. Tehdejší dynamika trhu a ta dnešní se totiž hodně lišily. Cyklus roku 1994 pak ukazuje, co můžeme čekat v případě, že Fed přestane svou politiku utahovat ještě předtím, než se ekonomika začne propadat do recese. Tehdy totiž ekonomika pokračovala v růstu. Jinak řečeno, jde o učebnicový příklad tolik diskutovaného, ale v praxi málo vítaného, měkkého přistání. To umožní ekonomice dále růst. Ekonomika pak sebou potáhne nahoru i ceny akcií.
Obecně tedy platí, že pokud ekonomika i přes monetární utahování nadále roste, je pravděpodobné, že nahoru půjdou i ceny akcií. Mnoho analytiků ale tuto lekci historie odmítá, často kvůli vysokým valuacím. Já se však domnívám, že investoři by měli sledovat zejména vývoj ziskovosti a možné známky blížící se recese. Koneckonců když trh v roce 2015 klopýtl, šlo právě o odraz zhoršení v ziskovosti obchodovaných firem dané zejména nižšími cenami ropy a následnými problémy v energetickém sektoru.
Americká ekonomika je podle všeho mnohem odolnější, než se řada ekonomů doposud domnívala. Dokázala se vypořádat s několika pokrizovými šoky. Přehnané byly i obavy z toho, že trh prudce oslabí ve chvíli, kdy Fed začne zvedat sazby. Budoucnost je samozřejmě nejistá a například chaos ve Washingtonu by ekonomiku mohl ohrozit velmi vážně. Pravděpodobnější ovšem je, že Fed monetární politiku utáhne příliš a obrat k uvolnění bude jen pomalý. Většinou tomu tak totiž bylo. K tomuto bodu se ale ještě neblížíme.