Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaká je pravděpodobnost dalších dluhových krizí, tentokrát zažehnutých centrálními bankami?

Jaká je pravděpodobnost dalších dluhových krizí, tentokrát zažehnutých centrálními bankami?

28.07.2017 18:44

V řadě ekonomik nyní probíhá těžký test toho, jakého umu jsme dosáhli v oblasti monetární politiky. O dokonalosti hovořit nelze, ale i tak můžeme tvrdit, že kdybychom ve fiskální politice dosahovali alespoň takové zručnosti jako v politice monetární, měli bychom to v mnoha oblastech mnohem, mnohem jednodušší.

Následující obrázek ukazuje vývoj čistého vládního dluhu vybraných zemí. Nejhůře na tom je Itálie a Japonsko (jeho čisté, o vládní aktiva očištěné, dluhy ale nejsou ani zdaleka tak vysoké, jako dluhy hrubé). Ve většině zemí je pak jasně patrný trend rostoucích dluhů. Zejména v pokrizových letech je dobré neinterpretovat tento jev černobíle. Jasně se totiž ukázalo, že přehnané snahy o fiskální kontrakci jsou často kontraproduktivní – utlumí ekonomický růst natolik, že míra zadlužení kvůli nim ještě více naroste namísto toho, aby se snížila.

Nicméně je faktem, že řada zemí má problémy snižovat své dluhy i v době, kdy by k tomu měla jednoznačně přikročit. Tedy v době boomu, kdy se má fiskálně spořit na časy horší. Právě proto má poznámka o tom, že i když monetární politika není dokonalá, ta fiskální za ní na míle zaostává.

Soustružník 

Uvedený graf je z nové studie Oliviera J. Blancharda a Jeromina Zettelmeyera, která zkoumá možnost nových fiskálních krizí. Jejich hrozba plyne ze souběhu známých faktorů: Poslední roky snížení dluhů nepřinesly, negativní tlak trhů ale snižovaly centrální banky svou uvolněnou politikou. V případě Evropy ECB nabízí dvojí, a možná trojí pomoc v jednom: Podporuje ekonomický růst, brání krizi likvidity a možná i solvence. První dva body jsou v pořádku, třetí je značně sporný, protože pak by docházelo k tolik diskutovanému morálnímu hazardu.

Klíčové je každopádně to, že se stále více hovoří o růstu sazeb a utahování likvidity a pokud k tomu dojde, vlády už nebudou schopny vydávat obligace s tak nízkým výnosem, jako doposud. Opět to ale není černobílý obrázek: Země považované za bezpečné nemusí velký tlak pocítit a pokud bude monetární utahování přehnané, výnosy obligací tam mohou podle mne stagnovat, či (na první pohled paradoxně) i klesat. Hlavním tahounem trhu totiž bude zhoršený růstový a inflační výhled.

U zemí považovaných za přístavy spíše nebezpečné, ale monetární utahování pravděpodobně přinese růst výnosů a zejména rizikových prémií. Ke kolečku sebenaplňující se krize, jakou jsme v Evropě viděli relativně nedávno, pak již je jen malý krok. Jak toto riziko hodnotí zmínění dva ekonomové? Pochopitelně se zaměřují zejména na Japonsko a Itálii. V případě první země tvrdí, že dluhy nejsou při současné politice dlouhodobě udržitelné, ale zároveň tu je stále silná poptávka po vládních obligacích od japonských subjektů. Podle ekonomů by ale demografický vývoj měl už v polovině příštího desetiletí vést ke slábnutí této domácí poptávky a vznikající mezeru by musely začít vyplňovat zahraniční investoři. U nich „je pravděpodobné, že budou požadovat vyšší rizikové prémie, ale současná výnosová křivka takový vývoj neodráží“.

Vyústění této očekávané japonské tenze je trojí: Vláda dokáže konsolidovat vládní finance a vše se srovná bez větších vln. Nebo zmíněnou mezeru v poptávce vyplní centrální banka a pak se nabízí více scénářů: Co se stane s měnovým kurzem, inflací, nominálním produktem a mírou zadlužení. A nakonec je tu fiskální krize. Při velikosti japonské ekonomiky by pak asi nešlo o věc lokálního významu. Hovoříme tu ale pravděpodobně o událostech, které mohou trhy zajímat možná až za deset let. Pro investory s kratším časovým horizontem (tedy v podstatě pro všechny investory) je tak relevantnější všímat si Itálie.

U ní je představa krize plastičtější – porostou sazby a s nimi obavy, že země nebude schopná dostát svým finančním závazkům. Tyto obavy povedou k růstu rizikových prémií a roztočí se známé kolečko (které nemusí kvůli dominovému efektu skončit jen u Itálie). Pan Blanchard a jeho kolega jsou ale i zde relativními optimisty: Poukazují na to, že italská ekonomika může nabrat na tempu a dohnat zbytek eurozóny, protože na rozdíl od jádra stále disponuje volnými kapacitami. A pokud by pak skutečně hrozila krize, eurozóna už má mechanismy jako ESM, kterými by jí dokázala čelit. Samozřejmě s příslušným restrukturalizačním programem, který ale „nebude opakovat hrubou chybu prudké fiskální kontrakce, která se stala u Řecka (to je velmi důležitá poznámka).

V podstatě to tedy vypadá, že namístě je mírný (alespoň krátkodobý) optimismus. Ono přitom vlastně nejde o to, kolik je kde dluhů, ale jaký je objem dluhů špatných. Tedy těch, které nelze splatit ani při použití fiskálního utahování, či naopak snahami o stimulaci růstu. U takových špatných dluhů je podle mne důležité si uvědomit, že za jejich zrodem nestojí jen nezodpovědní dlužníci, ale i ti, kteří jim nezodpovědně půjčovali (tedy například periferie, ale i Německo, které si svými půjčkami krátkozrace kupovalo vyšší zaměstnanost). Řešení takových špatných dluhů je pak z této perspektivy nasnadě.

 

Čtěte více:

Čína možná objevila ekonomický všelék, Evropou šumí jestřábí křídla
17.07.2017 18:53
Na hlavní straně dnešních Financial Times se můžeme dočíst dvě zajímav...
„Hybridní“ past na investory, či přehlížená příležitost?
18.07.2017 18:52
Volvo chce do několika let montovat do všech svých vozů elektromotory ...
Akcie, před níž bledne i Tesla
19.07.2017 16:33
Na trhu se obchodují dva typy firem. Ten první je schopen z toho, co v...
Jak pokračuje „extinkce“ jednoho velkého akciového druhu?
20.07.2017 19:06
Nir Kaissar z Bloomberg Gadfly poukazuje na to, že akcie online prodej...
Kam investovat na následujících deset let
21.07.2017 19:16
JPMorgan se s námi v čerstvém čtvrtletním přehledu dění na finančních...
Akcie, cyklus a globální likvidita: Zlom v roce 2018?
25.07.2017 6:44
Tradiční ekonomický cyklus vrcholí přepalováním ekonomiky, mzdovými a ...
Co bude náš hlad po energiích uspokojovat v následujících desetiletích?
25.07.2017 18:46
Travis Hoium na stránkách Fool.com poukazuje na to, že ropný gigant Ro...
Stále je tu možnost, že Tesla i veškerá elektromobilita jsou jen velkou bublinou
26.07.2017 18:44
Je možné, že během několika málo let nastane výrazný posun směrem k hy...
Neočekávají investoři od ropných gigantů stále příliš mnoho?
27.07.2017 19:14
Podle čerstvých zpráv se společnost Shell ve druhém čtvrtletí tohoto r...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu