Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velký přehled šesti scénářů brexitu

Velký přehled šesti scénářů brexitu

29.06.2017 11:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Ještě před několika týdny se zdálo, že cesta k brexitu je poměrně jasná. Volby, které měly podpořit mandát britské premiérky Theresy Mayové, jí ale přinesly pohromu. Nyní jsou zpochybňovány základní stavební kameny jejího plánu a relevantní se zdá být podle Chrise Gilese a Alexe Barkera v komentáři pro Financial Times celkem šest scénářů.

V prvním z nich by mezi Británií a EU nebylo dosaženo žádné dohody. Británie by se už nemusela řídit smlouvami platnými v Evropské unii a k dispozici by nebylo nic, co by nahradilo tisíce mezinárodních dohod, které z členství v EU pramenily. Zastánci „čistého“ brexitu by se z takového vývoje mohli radovat. Plně suverénní Británie podle nich může svobodně uzavírat dohody s kýmkoliv a nových dohod by bylo postupně dosaženo na základě toho, jaké jsou výhody a pozice jednotlivých stran.

Takovým vývojem by ale byla postižena téměř každá firma v Británii. Nastaly by problémy s cly a následně s mezinárodním obchodem, negativní dopad by pocítila letecká doprava či britští řidiči kamionů, kteří by neměli povolení pro řízení v EU. Zastavil by se dovoz jaderného paliva do země, problematické by byly i dovozy potravin. Problémy v oblasti obchodu by se ovšem dotkly i EU a Unie by mohla mít i potíže se schvalováním rozpočtu. V tomto scénáři tedy nejsou žádní vítězové, Británie by byla vláčena po mezinárodních soudech kvůli penězům, které dluží Unii a už i britská vláda přestává hovořit o tom, že „žádná dohoda je lepší než dohoda špatná“.

Druhou možností je dosažení dohody o „rozvodu“, ovšem s tím, že vše dodatečné bude dojednáno později. V mezidobí by se obchod řídil pravidly Světové obchodní organizace a na rozdíl od prvního scénáře by zde obě strany byly ochotny dále spolupracovat namísto toho, aby na sebe hleděly s nevraživostí. I tak by ale stále šlo o velmi tvrdý brexit a Británie by musela zvýšit svou soběstačnost v mnoha oblastech. Nejvíce by trpěly britské společnosti, které se zaměřují na obchod se zeměmi EU, protože by čelily clům a možné diskriminaci. Británie by se v takovém scénáři mohla také stát daňovým rájem podobně jako třeba Bermudy.

Třetí možností jsou omezené dohody v oblasti daní a cel. Británie by ale neměla volný přístup na trh se službami a obchod by stále narušovaly celní kontroly. Z takového scénáře by nejvíce těžily evropské společností jako BMW, Siemens či Fiat, protože jejich zboží by v Británii nečelilo clům. Na britské straně by v takové pozici byly zejména farmacie a výroba letadel. Významně by ale utrpěl britský sektor služeb a zejména finance, protože ty už by v EU volně podnikat nemohly. Tento scénář má podle našeho názoru poměrně vysokou pravděpodobnost naplnění, protože pro Unii je výhodné dosáhnout dohod v oblasti obchodu se zbožím. Británii by ale takový vývoj příliš nepomohl, protože její ekonomika se opírá zejména o služby.

Čtvrtým scénářem jsou dalekosáhlé obchodní dohody, které by pokrývaly většinu obchodních vztahů mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Čím detailnější ovšem dohody budou, o to více své suverenity se budou muset Britové vzdát. Z takového vývoje by na rozdíl od předchozí možnosti těžil i britský finanční sektor a služby obecně. V tomto scénáři by ale Británie ztratila vliv na tvorbu nových zákonů a regulačních nařízení v Bruselu a musela by tyto normy většinou pasivně přijímat. EU také tvrdí, že takové rozsáhlé dohody nelze uzavřít, pokud je Británie stále členem Evropské unie. Jejich uzavření by pak trvalo dlouhé roky a pravděpodobně by sebou neslo pokračující platby Británie do rozpočtu EU.

Možností pátou je vytvoření celní unie. Takový systém funguje například ve vztahu s Tureckem a i když sebou určité překážky volnému obchodu stále nese, jsou významně sníženy. Britský i kontinentální výrobní sektor by z tohoto systému profitovaly, služby by z něj ale moc netěžily, pokud by v této oblasti nebylo dosaženo zvláštní dohody. Británie by také nebyla schopná prosadit snížení cel a tarifů s USA a Čínou, přestože to byl jeden z hlavních argumentů pro brexit. EU by totiž pravděpodobně požadovala, aby se Británie nepokoušela o zvýšení své konkurenceschopnosti na úkor Evropské unie tím, že bude v některých případech snižovat daně či cla.

Británie by v posledním scénáři mohla zůstat členem volného trhu. Pak by se stále musela držet regulačních pravidel EU a zároveň by nebyla zavedena žádná cla a tarify. Londýnská City by mohla i nadále poskytovat své služby dalším zemím v Unii, a to bez nových omezení. Z tohoto scénáře by se radovaly i velké průmyslové a potravinářské společnosti. Británie by musela zachovat volný pohyb pracovní síly a pro britský korporátní sektor by v podstatě nedošlo k žádným významným změnám. Zklamáni by ovšem byli ti, kteří by požadovali přechod pravomocí a suverenity zpět do Británie. Země by musela přijímat nová regulační pravidla bez toho, aby je mohla významně ovlivnit.

Podle některých názorů povedou složitá jednání o brexitu k tomu, že Británie si nakonec bude muset vybrat mezi hodně tvrdým brexitem, či naopak tímto posledních scénářem. Z čistě ekonomického hlediska je ale dost těžké najít důvody, proč by právě on měl být výhodnější než běžné členství v EU.


 
 
 
 

Čtěte více:

Lehce negativní úvod týdne na trzích. Euro na volby skoro nereaguje
12.06.2017 10:52
Nový týden začíná na hlavních finančních trzích lehce negativně, ale p...
Tvrdý nebo měkký brexit? Každý chce něco jiného, ukazuje povolební pondělí
12.06.2017 12:37
Ratingová agentura Moody’s dává po britských parlamentních volbách min...
Jak průzkumy lákají voliče k urnám... a jak mohly Trumpovi pomoct vyhrát volby
13.06.2017 14:30
Klíčové hlasování se blíží. Televize i noviny opakují, že podle průzku...
Británii trápí nízká produktivita. Pomohla by státní intervence?
14.06.2017 10:51
Právě dovršené volby ve Spojeném království měly zajistit – jak tvrdil...
Týdenní výhled: Francouzský volební maraton končí, vyjednávání o brexitu na začátku
19.06.2017 11:47
Volební maraton, jenž Francouzi běželi tento rok, je po včerejšku u ko...
Soros: Brexit Brity bude bolet. Rozvod může utnout druhá svatba
20.06.2017 14:54
Odchod Velké Británie z Evropské unie nepochybně sníží životní standar...
Londýnské banky dál přesunují lidi do Evropy, ECB nově chce víc dohledu nad clearingem
23.06.2017 13:22
Mezinárodní banky v očekávání brexitu přesunují z londýnské City někte...

Váš názor
  •  
    29.06.2017 19:09

    Brexit ve své podstatě směřuje proti neodvratnému vývoji globálního politického systému. Vývoj politického uspořádání lidstva nelze zastavit, a proto se o to někteří globálně vlivní politici pokouší marně. Možnou alternativu vývoje politického uspořádání světa popisuje článek PROGNÓZA BUDOUCNOSTI LIDSTVA - http://miloslav7.blogspot.cz/2013/12/prognoza-budoucnosti-lidstva.html
    Miloslav Dědek
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu